Wywiady

16 Wrzesień 2020
W ostatnich dniach środowiskiem filmowym wstrząsnęła wiadomość, że jedno z ostatnich reprezentacyjnych dla Warszawy kin może paść ofiarą developerów. Posypały się głosy protestu i listy intencyjne, a petycję o ratowaniu kina już podpisało 3500 osób oraz ponad tysiąc artystów z całej Polski i blisko stu pięćdziesięciu przedstawicieli świata nauki. Postanowiliśmy sprawdzić całą sprawę u źródła i wybraliśmy się do Kina Atlantic, o którym opowiedział nam Artur Wolski.
rozmawia Maja Baczyńska
Czy Kino Atlantic rzeczywiście zostanie zamknięte, tak jak wcześniej kina Femina, Relax, Skarpa czy Moskwa?
19 Sierpień 2020
Zagadka: gdybym miał za sobą kilka sezonów w głównym teatrze muzycznym w stolicy europejskiego kraju średniej wielkości – na małej, co prawda, scenie, ale za to w głównej roli w spektaklu – to kim bym był? Zgadza się: byłbym gwiazdą. Moja rozmówczyni ma właśnie to za sobą. Tyle tylko że w tym roku, w maju, skończyła dopiero 18 lat. To Klaudia Borejko, młoda – a nawet bardzo młoda – wokalistka, która w Teatrze Muzycznym ROMA, w latach 2015–2017, przez trzy sezony wcielała się w postać Alicji w spektaklu muzycznym „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Cezarego Domagały; przedstawieniu, które swoją premierę miało ponad pięć lat temu: 23 maja 2015 r.
14 Sierpień 2020
W zeszłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało Fundusz Wsparcia Kultury. 400 mln zł otrzymają samorządowe instytucje kultury, NGO-sy i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. O proponowanych rozwiązaniach i sytuacji artystów i instytucji kultury podczas pandemii koronawirusa z autorką projektu, dyrektorką  Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Elżbietą Wrotnowską-Gmyz rozmawia Maria Nowrot.
Maria Nowrot: Czy przy opracowywaniu programu pomocowego pytano o zdanie instytucje kulturalne i artystów? Czy głosy ze środowiska były spójne, czy raczej trzeba było wybrać, komu i jak pomagać?
12 Sierpień 2020
O tym, co może wyniknąć z przypadkowego spotkania, wspólnych pasji i odrobiny wolnego czasu – z muzykami z Reed Connection Trio, czyli oboistą Michałem Mogiłą, klarnecistą Jarosławem Podsiadlikiem i fagocistą Rafałem Dołęgą rozmawia Anna Markiewicz
Anna Markiewicz: Na początku chciałabym Wam pogratulować Waszej pierwszej płyty. Dobra robota! Po wysłuchaniu ostatniego utworu zapragnęłam ją włączyć jeszcze raz, a to nie zdarza się często.
7 Sierpień 2020
4 i 11 lipca w Teatrze Królewskim odbyła się premiera opery „La serva padrona” („Służąca panią”) Giovanniego Battisty Pergolesiego w reżyserii Jitki Stokalskiej. O błyskawicznym przygotowywaniu owego dzieła – od scenografii przez produkcję do współpracy zespołu – ze scenografką Marleną Skoneczko rozmawia Magdalena Burek.
Magdalena Burek: Jak wyglądała praca nad „pandemiczną” premierą?
5 Sierpień 2020
O edukowaniu melomana, pracy zespołowej, działalności muzycznej oraz nowej płycie „Flute Essentials” z dyrygentem i dyrektorem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży Janem Zarzyckim rozmawia Maria Nowrot.
Maria Nowrot: Na płycie „Flute Essentials” znajdziemy utwory Bacha, Piazzolli, a także dwóch mniej znanych kompozytorów: Błażewicza i Dopplera. To utwory w różnych stylach, z różnych epok, a jednak, słuchając płyty, ma się wrażenie pewnej emocjonalnej spójności, kontynuacji. Co powoduje ten efekt?
3 Sierpień 2020
ARTE is a TV channel that presents cultural programs, reports from the world of art and science and the so-called ambitious cinema. Movies and programs are available in 6 languages, including Polish. Władysław Rokiciński talks with Bernd Mütter, ARTE Program Director and Marysabelle Cote, Secretary General for European Development about the origins and mission of ARTE TV.
25 Lipiec 2020
Cztery godziny i pięć osób – z takich składników tworzy się utwór na Songwriting Campie ZAIKS. O tym, jak to wygląda w praktyce i jak pomaga młodym twórcom, opowiada Paulina Przybysz w rozmowie z Wojciechem Gabrielem Pietrowem (a o tym, czym jest Songwriting Camp, można przeczytać w nowym numerze „Presto”).
Jednym z głównych celów Songwriting Campu ZAiKS jest kolektywne pisanie piosenek. Tobie taki styl pracy nie był chyba obcy.
20 Lipiec 2020
ARTE to kanał telewizyjny, który prezentuje programy kulturalne, reportaże ze świata sztuki i nauki oraz tzw. ambitne kino. Filmy i programy dostępne są w 6 językach, w tym także po polsku. O początkach i misji ARTE TV z Berndem Mütterem, dyrektorem programowym ARTE oraz Marysabelle Cote, sektretarzem generalnym ds. rozwoju europejskiego rozmawia Władysław Rokiciński.
5 Lipiec 2020
„Interior” (2019) w reżyserii Marka Lechkiego („Erratum”, „Pokolenie 2000”) to film, który śmiało krytykuje dzisiejszą rzeczywistość. Z reżyserem rozmawiamy o tym, dlaczego ta krytyka jest tak potrzebna.
Maja Baczyńska: Czym jest tytułowy „Interior”?
Marek Lechki: „Interior”, czyli wnętrze. Podoba mi się wieloznaczność i pojemność tego terminu. Z jednej strony jest to skierowanie na wnętrze, na jakieś z cicha odzywające się w nas głosy sprzeciwu, sympatii, tęsknoty. Głosy często pomijane, tłumione w świecie bezwzględnych sztywnych reguł. Ale też „interior” jako wnętrze kraju, w głąb którego udaje się bohater. Jest to film drogi – w kierunku wnętrza.

Strony