Aktualności

13 Lipiec 2020
Pierwsza kompozycja dedykowana poszkodowanym przez pandemię koronawirusa, złożona z… ponad 150 indywidualnych nagrań artystów - chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Premiera tego szczególnego dzieła Marcina Wernera odbyła się na początku lipca na symboliczne zakończenie sezonu artystycznego 2019/2020.
11 Lipiec 2020
"Największy z wielkich muzyków, ten, bez którego muzyka nie mogłaby istnieć - Założyciel, Patriarcha, Ojciec, Abraham, Noe, Adam sztuki muzycznej" - tak Jana Sebastiana Bacha opisał w 1889 roku Camille Bellaigue, francuski krytyk muzyczny. Na łamach "L'Année Musicale" kontynuował: "Ogromna spuścizna twórcza Bacha jest fundamentem, kamieniem węgielnym muzyki, a cała jej reszta na niej jest zbudowana i bez niej, nigdy nie mogłaby była powstać." Ta opinia doskonale obrazuje stosunek romantyków do twórczości Jana Sebastiana Bacha.
11 Lipiec 2020
Specjaliści w grze na instrumentach historycznych - zespół Silva Rerum arte, muzycy improwizujący - Mikołaj Trzaska, Dominik Strycharski, Maja Miro, a także wykonawcy z kręgu tradycyjnego - Karolina Cicha, Remek Hanaj - spotkają się na 4 koncertach w Gdańsku, by "użyczyć" dźwięków Aniołom Mariackim.
10 Lipiec 2020
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na kolejny spektakl w ramach akcji Opera Otwiera Archiwum. Od dzisiaj (10 lipca) można obejrzeć „Rigoletto”, arcydzieło Giuseppe Verdiego na podstawie dramatu Wiktora Hugo.
Inscenizacji podjął się Marcin Bortkiewicz, uznany reżyser filmowy, dla którego był to operowy debiut. Do współpracy zaprosił cenioną kostiumografkę Dorotę Roqueplo, której wysmakowane projekty nadały spektaklowi niezwykłego nastroju.
W roli tytułowej Dario Solari, partnerują mu m.in. Marco Kim, Aleksandra Kubas-Kruk i Rafał Korpik. Kierownictwo muzyczne objął maestro Gabriel Chmura.
Streaming dostępny przez stronę http://vod.teatrwielki.pl
{info. pras}
9 Lipiec 2020
Trwający 61. sezon koncertów chopinowskich będzie kontynuowany w dotychczasowej formule. Od 17. maja najznakomitsi polscy pianiści, wyjątkowo w tym roku, prezentują recitale w sieci, a z głośników rozstawionych w głównych miejscach Łazienek co niedzielę o 12.00 rozbrzmiewa muzyka wielkiego kompozytora.
– Początkowo zaplanowaliśmy 8 koncertów, jednak żywiołowe rekcje publiczności skłoniły nas do przedłużenia sezonu w sieci do końca sierpnia. Nasze recitale docierają teraz do miłośników Chopina na całym świecie, co szczególnie nas cieszy. Piękno muzyki Chopina i obrazy z Warszawy stały się dla wielu osób pokrzepieniem w tym trudnym czasie panowania koronawirusa – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.
7 Lipiec 2020
W dniach 26.06. – 05.09.2020 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko- Pomorskie 2020, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury. Projekt składa się z 16 różnorodnych wydarzeń: koncertów, recitali, projekcji filmu z muzyką na żywo oraz wystawy zdjęć.
5 Lipiec 2020
Nagroda "Allegro Prize" pozwoli zaistnieć artystom sztuk wizualnych z całego świata. Jury, w którego składzie znajdują się m.in. Anda Rottenberg, Brodka i Jakub Julian Ziółkowski, wyłoni i wesprze finansowo nowe talenty oraz da twórcom możliwość zaprezentowania swoich prac na niespotykaną dotąd skalę. Łączna pula nagród wynosi 50 tysięcy złotych.
4 Lipiec 2020
Matki, żony i… śpiewaczki operowe, czyli Les Femmes, wyjątkowy operowy tercet u progu swojej kariery. Natalia Krajewska-Kitowska, Joanna Sobowiec-Jamioł i Emilia Osowska to trzy niezwykłe kobiety, które śpiewająco łączą rozwój kariery artystycznej z opieką nad niezłą gromadką swoich pociech. Razem mają prawdziwą drużynę piłkarską - aż jedenaścioro cudownych dzieci!
2 Lipiec 2020
Warszawska Opera Kameralna zaprasza na koncert inaugurujący 1.
1 Lipiec 2020
V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga odbędzie się w dniach 3-17 lipca 2020 roku w formie 3 transmisji koncertów z Kościoła Pokoju w Świdnicy. 
Inauguracja: 3.07.2020, 18:30, Zuzanna i Maciej Batorowie - organy. Spacer historyczny: 4.07.2020, 12:00. Drugi koncert: 10.07.2020, 18:30, Krzysztof Grzybowski - klarnet i Mateusz Rzewuski - organy. Finał: 17.07.2020, 18:30, Thomas Cornelius - organy, ok. 20:30 rozmowa online z gościem.

Strony