Aktualności

10 Lipiec 2020
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na kolejny spektakl w ramach akcji Opera Otwiera Archiwum. Od dzisiaj (10 lipca) można obejrzeć „Rigoletto”, arcydzieło Giuseppe Verdiego na podstawie dramatu Wiktora Hugo.
Inscenizacji podjął się Marcin Bortkiewicz, uznany reżyser filmowy, dla którego był to operowy debiut. Do współpracy zaprosił cenioną kostiumografkę Dorotę Roqueplo, której wysmakowane projekty nadały spektaklowi niezwykłego nastroju.
W roli tytułowej Dario Solari, partnerują mu m.in. Marco Kim, Aleksandra Kubas-Kruk i Rafał Korpik. Kierownictwo muzyczne objął maestro Gabriel Chmura.
Streaming dostępny przez stronę http://vod.teatrwielki.pl
{info. pras}
9 Lipiec 2020
Trwający 61. sezon koncertów chopinowskich będzie kontynuowany w dotychczasowej formule. Od 17. maja najznakomitsi polscy pianiści, wyjątkowo w tym roku, prezentują recitale w sieci, a z głośników rozstawionych w głównych miejscach Łazienek co niedzielę o 12.00 rozbrzmiewa muzyka wielkiego kompozytora.
– Początkowo zaplanowaliśmy 8 koncertów, jednak żywiołowe rekcje publiczności skłoniły nas do przedłużenia sezonu w sieci do końca sierpnia. Nasze recitale docierają teraz do miłośników Chopina na całym świecie, co szczególnie nas cieszy. Piękno muzyki Chopina i obrazy z Warszawy stały się dla wielu osób pokrzepieniem w tym trudnym czasie panowania koronawirusa – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.
7 Lipiec 2020
W dniach 26.06. – 05.09.2020 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko- Pomorskie 2020, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury. Projekt składa się z 16 różnorodnych wydarzeń: koncertów, recitali, projekcji filmu z muzyką na żywo oraz wystawy zdjęć.
5 Lipiec 2020
Nagroda "Allegro Prize" pozwoli zaistnieć artystom sztuk wizualnych z całego świata. Jury, w którego składzie znajdują się m.in. Anda Rottenberg, Brodka i Jakub Julian Ziółkowski, wyłoni i wesprze finansowo nowe talenty oraz da twórcom możliwość zaprezentowania swoich prac na niespotykaną dotąd skalę. Łączna pula nagród wynosi 50 tysięcy złotych.
4 Lipiec 2020
Matki, żony i… śpiewaczki operowe, czyli Les Femmes, wyjątkowy operowy tercet u progu swojej kariery. Natalia Krajewska-Kitowska, Joanna Sobowiec-Jamioł i Emilia Osowska to trzy niezwykłe kobiety, które śpiewająco łączą rozwój kariery artystycznej z opieką nad niezłą gromadką swoich pociech. Razem mają prawdziwą drużynę piłkarską - aż jedenaścioro cudownych dzieci!
2 Lipiec 2020
Warszawska Opera Kameralna zaprasza na koncert inaugurujący 1.
1 Lipiec 2020
V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga odbędzie się w dniach 3-17 lipca 2020 roku w formie 3 transmisji koncertów z Kościoła Pokoju w Świdnicy. 
Inauguracja: 3.07.2020, 18:30, Zuzanna i Maciej Batorowie - organy. Spacer historyczny: 4.07.2020, 12:00. Drugi koncert: 10.07.2020, 18:30, Krzysztof Grzybowski - klarnet i Mateusz Rzewuski - organy. Finał: 17.07.2020, 18:30, Thomas Cornelius - organy, ok. 20:30 rozmowa online z gościem.
27 Czerwiec 2020
Rok szkolny 2019/2020 postawił przed nauczycielami nowe wyzwania. Przez kilka miesięcy wszyscy intensywnie uczyli się pracy zdalnej. Nauczyciele korzystali z narzędzi cyfrowych, przygotowując dla swoich uczniów rozmaite materiały dydaktyczne i prowadząc lekcje za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Teraz można zdobyte w ten sposób doświadczenia wykorzystać w konkursie na najlepszy audiowizualny materiał dydaktyczny poświęcony polskiej muzyce należącej do repertuaru klasycznego.
Jak wziąć udział w Konkursie?
26 Czerwiec 2020
Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
Zygmunt Krauze jest pionierem unizmu muzycznego. Inspirując się malarstwem Strzemińskiego, wyprzedził wiele odkryć amerykańskiego minimalizmu. Od unizmu odszedł w stronę kompozycji przestrzennych, muzyki czerpiącej z innej muzyki, w szczególności z folkloru, oraz dzieł teatralnych i operowych. W swojej twórczości chętnie sięga do klasyków, którzy są inspiracją dla twórczych eksperymentów kompozytora.
26 Czerwiec 2020
W tym tygodniu w ramach cyklu Filharmonii Łódzkiej Nasłuchiwanie Agata Kwiecińska rozmawia z Izą Połońską, wokalistką i kameralistka, śpiewająca w różnych stylach.
Ostatnio artystka upiększyła trudny okres pandemii, nagrywając z Leszkiem Kołodziejskim na foyer Filharmonii Łódzkiej nostalgiczną piosenkę "Zamiast" do słów Magdy Czapińskiej z muzyką Włodzimierza Korcza. Już niedługo zobaczymy jej nowy projekt pt. "Czułość", przygotowany razem z Apertus Quartet, Agatą Piotrowską-Bartoszek, Leszkiem Kołodziejskim i Michałem Przeździeckim. Nagrania odbyły się w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej.

Strony