Aktualności

19 Wrzesień 2020
Konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja - trendy - praktyka to doroczne, ogólnopolskie spotkanie osób zajmujących się promocją, komunikacją i marketingiem w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych czy oddolnych inicjatywach. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się 28 i 29 września w wersji online. Bilety i program wydarzenia dostępne na stronie: https://marketingwkulturze.ikm.gda.pl/.
19 Wrzesień 2020
Cykl "Wielcy Koncertmistrzowie" został zainaugurowany we wrześniu 2010 roku i jest najbardziej prestiżowym cyklem artystycznym orkiestry Baltic Neopolis. Wyznacznikiem jakości i unikatowości przedstawionego projektu jest obecność najwybitniejszych koncertmistrzów z Polski i ze świata oraz drobiazgowy, sumiennie i precyzyjnie przygotowany repertuar koncertów, ukazujący w sposób możliwie najatrakcyjniejszy bogactwo kultury muzycznej.
18 Wrzesień 2020
W sobotę 19 września o godz. 14:30 i o godz. 16:30 odbędą się transmisje internetowe dwóch koncertów podsumowujących pracę kompozytorów i improwizatorów Krzesimira Dębskiego i Jarosława Siwińskiego z młodymi muzykami, którzy uczestniczyli w internetowych warsztatach „Nie bój się improwizować!”.
Są to jedne z niewielu zajęć realizowanych w obecnych warunkach pandemicznych dla dzieci, które uczą się gry lub śpiewu w szkołach muzycznych i innych instytucjach prowadzących zajęcia artystyczne, a także w formie edukacji prywatnej.
17 Wrzesień 2020
Piętnaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 18 września do 11 października 2020 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Ludzi można spostrzec zamykając oczy” uczci 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II w kontekście obchodów 335. rocznicy urodzin Patrona Festiwalu oraz 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Przesłaniem Festiwalu jest także przełamywanie barier i własnych słabości poprzez zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją wzroku. Podczas Festiwalu usłyszymy ponadto siedem premierowych wykonań kompozycji współczesnych polskich twórców.
17 Wrzesień 2020
Czy tradycja jest tylko zbiorem zwyczajów uświęconych praktyką wielu pokoleń? Czym jest muzyka tradycyjna? Gdzie leży źródło i zagadka jej autentyczności? Jak rozumieć tradycję w odniesieniu do prób rekonstrukcji muzyki, której nigdy nie usłyszeliśmy w jej oryginalnym brzmieniu? Czy przekaz ustny ma przewagę nad tym spisanym czy na odwrót? Jak współtworzyć tradycję? Czy można ją zmieniać nie zatracając jej istoty? Na te i inne nurtujące pytania odpowiedzą muzyczną opowieścią goście tegorocznej edycji festiwalu „Musica Divina”.
16 Wrzesień 2020
W 1773 roku zaledwie siedemnastoletni Mozart otrzymał posadę na dworze salzburskiego arcybiskupa Hieronymusa Colloredo – jak pamiętamy z biografii kompozytora (czy choćby ze sławnego filmu Amadeus), nie był to najlepszy chlebodawca, Mozart jednak starał się wypełniać swe obowiązki jak najlepiej.
15 Wrzesień 2020
Polski dyrygent i kompozytor, popularyzator polskiej muzyki współczesnej. Występował m.in. z New York Brooklyn Symphony Orchestra czy Berliner Philharmonike. Napisał muzykę do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Munka. Zmarł w wieku 94 lat.
15 Wrzesień 2020
Jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających koncertów skrzypcowych – dzieło Jeana Sibeliusa zabrzmi podczas koncertu inaugurującego 75. Sezon artystyczny Filharmonii Bałtyckiej pod palcami szesnastoletniej skrzypaczki z Gdańska - Hanny Pozorskiej. W drugiej części koncertu inspirowana północnymi pejzażami Szkocji symfonia Mendelssohna, a na początku słynna uwertura Beethovena.
14 Wrzesień 2020
W tym roku Jazz nad Odrą stawia na młodych muzyków, wrocławskie akcenty i krótszą formułę, która umożliwi realizację festiwalu.
Organizacja tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Odrą kilkakrotnie stawała pod znakiem zapytania. Zmiana daty z kwietnia na październik wstępnie uratowała sytuację, jednak nadal nie gwarantowała zakończenia rozważań nad losem festiwalu. Obostrzenia związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych w Polsce oraz utrudnienia związane z ruchem lotniczym na świecie wpłynęły na wiele niełatwych decyzji, które w ostatnich dniach musieli podjąć organizatorzy, ale ostatecznie…jazz popłynie we Wrocławiu.
13 Wrzesień 2020
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. W tym roku nie ma możliwości spotkać się w rzeczywistości, tak jak miało to miejsce do tej pory podczas święta zabytków. Ale nic straconego! Wspólnie uczestnicy odwiedzą dwanaście niezwykłych miejsc dzięki filmowym opowieściom.

Strony