Aktualności

26 Listopad 2020
W najbliższy piątek, siedząc wygodnie we własnym fotelu będziemy mogli wysłuchać IV Symfonii Gustava Mahlera prosto z Filharmonii Łódzkiej.
26 Listopad 2020
Nie tak miał wyglądać powrót do legendarnego festiwalu sprzed 40 lat. O Młodych Muzykach Młodemu Miastu mówi się w Stalowej Woli z atencją, gasnącą jednak w miarę upływającego czasu. Reaktywacja w 2020 roku festiwalu MMMM z dodatkiem 2.0 powinna ujawnić wszystkie cechy, dzięki którym trafił on do encyklopedii, spowodował powołanie terminu „pokolenie stalowowolskie” i zdobył szacunek wśród twórców muzyki współczesnej. Tymczasem scenariusze wydarzeń w tym roku pisze ktoś inny.
Stąd organizatorzy MMMM 2.0 skupili się wyłącznie na jednym z podmiotów festiwalu, który w pamięci jego uczestników zapisał się tym, że obok kompozytorów i artystów równorzędnie traktowano publiczność zapraszając ją do aktywnego współuczestnictwa w tworzeniu
25 Listopad 2020
Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o operze, ale nie wiecie kogo zapytać! Już 28 listopada o 17:00.
To cykl spotkań, podczas których zaspokajany jest głód opery i poskramiany strach przed nią. Ekspert Opery Bałtyckiej, Jerzy Snakowski, wytłumaczy najdziwniejsze zjawiska ze świata opery i operowych zwyczajów: jak powstaje głos? Jak się ubrać do opery, by czuć się komfortowo? I co zrobić, gdy w trakcie spektaklu zadzwoni nam komórka?...
25 Listopad 2020
Już przed wiekami podróżowano by zobaczyć dzieła sztuki, studiować ich formę, kolorystykę, technikę. Zdobyte doświadczenie twórczo wykorzystywano we własnych pracach. W obecnej sytuacji malarka proponuje inne podejście - z pomocą internetu.
Badania naukowe pokazują, że już 45 minut poświęcone malowaniu obniża poziom kortyzolu we krwi i pomaga rozładować stres jak dobry spacer! Malowanie to dla mnie zawsze wyprawa w nieznane. Czasem uważnie stawiam każdy krok, czasem bez zastanowienia biegnę przed siebie. Wracam szczęśliwa, zmęczona, ubrudzona, zaskoczona tym co wydarzyło się po drodze.
24 Listopad 2020
W sobotę 28 listopada zabrzmi ostatni w tym roku koncert Baltic Neopolis Orchestra z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. Zespołowi będzie towarzyszył wyjątkowy gość, koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). Rafał Zambrzycki-Payne, bo o nim mowa, na co dzień pracuje w sali z najlepszą akustyką w Polsce.
Kunszt artysty, jak i wyjątkowy repertuar, zabrzmi w Sali Castanea Technoparku Pomerania, a transmisja live dostępna będzie na facebook’u orkiestry oraz w aplikacji ONStage.
24 Listopad 2020
27 listopada 2020 roku na platformie TR Online odbędzie się premierowy pokaz online spektaklu "2020: Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny według scenariusza Grzegorza Jarzyny i Weroniki Murek; opowieść na motywach “Burzy” Williama Shakespeare’a. 
Premierowy pokaz online "2020: Burzy" transmitowany będzie na żywo za pośrednictwem platformy TR Online (online.trwarszawa.pl), prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio.
24 Listopad 2020
Fundusz Wsparcia Kultury powstał po to, by ratować jeden z najsilniej doświadczonych przez pandemię COVID-19 obszarów. Pomysł ten zrodził się podczas prac powołanego przy Instytucie Teatralnym Zespołu Eksperckiego - który walczy o przetrwanie polskiego teatru - i jest odpowiedzią na brak programu antykryzysowego adekwatnego do potrzeb sektora kultury.
Od dalszych losów Funduszu - rozszerzonego ostatecznie na branżę rozrywkową, estradową i produkcję sceniczną - zależy dzisiaj przyszłość tysięcy podmiotów gospodarczych. Jeśli pomoc nie nadejdzie szybko, wiele z nich może nie przetrwać najbliższych miesięcy. A wtedy nie przetrwają miejsca pracy. Część instytucji artystycznych nie ma zabezpieczonych środków na grudniowe pensje pracowników.
23 Listopad 2020
W czwartek 26 listopada 2020 r. o godz. 18:30 na www.facebook.com/filharmonialomza odbędzie się bezpośrednia darmowa transmisja koncertu z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. Jako soliści wystąpią: wspaniała skrzypaczka Karolina Nowotczyńska oraz znany łomżyńskim melomanom włoski pianista Antonio di Cristofano. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi znakomity hiszpański dyrygent Juan José Navarro.
23 Listopad 2020
Z okazji 87. rocznicy urodzin kompozytora, Instytut Adama Mickiewicza wydał płytę winylową poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu. Znalazły się na niej unikatowe materiały - ścieżka dźwiękowa do filmu „Malarze gdańscy”, którą Penderecki skomponował w 1964 roku, oraz współczesne utwory polskich kompozytorów – Pawła Romańczuka, Roberta Piotrowicza i duetu Skalpel – dla których muzyka Mistrza stanowi szczególną inspirację twórczą. Od 23 listopada płyty można posłuchać na platformie Soundcloud.
Muzyka filmowa Krzysztofa Pendereckiego wciąż nie jest znana odbiorcom tak dobrze, jak jego dzieła symfoniczne czy kameralne. Ścieżki dźwiękowe do filmów tworzone były przez Mistrza z niepohamowaną swobodą kompozytorską.
22 Listopad 2020
Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.
„ANAKLASIS to dokumentacja tego, co w muzyce polskiej dzieje się teraz, co działo się w XX wieku, tego, co nas interesuje, co nas drażni, a także tego, co nas fascynuje” – tak przed rokiem, podczas inauguracji marki w Małej Warszawie, przedstawiał jej założenia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Strony