Podyskutujmy o gustach, czyli co wiemy o kiczu?

05.03.2024

Kicz jaki jest, każdy widzi. Jest to zjawisko, które wszyscy instynktownie rozpoznajemy, a jednocześnie wymyka się ono precyzyjnej definicji. Według Słownika języka polskiego PWN kicz to wytwory o małej wartości artystycznej, wykonane bez gustu – poczucia piękna. Gdzie jednak należałoby wytyczyć granice dobrego gustu?

Kicz ma przecież w sobie również element łatwo przyswajalnej urody, nieskrępowanej naiwności i odciążającego braku ambicji. Jest w nim też dążenie do tego, aby było po prostu ładnie i przyjemnie. Może jest więc jednak potrzebnym elementem sztuki? Nad tymi zagadnieniami pochylą się w marcu nasi dziennikarze. Iwona Jędrzejewska opowie nam historię kiczu, a także spojrzy na dzieła Henryka Sienkiewicza w świetle koncepcji kiczu Hermanna Brocha. Bartosz Friese opisze rolę kiczu w filmie Saltburn, Agnieszka Biegańska porozmawia z Kamą Zboralską o tym, co się sprzedaje na rynku sztuki i czy akurat kicz, a Szymon Paruzel zastanowi się, czy kicz w sztuce jest potrzebny i gdzie powinna przebiegać jego granica.

 

Podobno o gustach się nie dyskutuje, tym razem zrobimy jednak wyjątek. Zapraszamy do lektury – i do dyskusji!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.