Nic dwa razy się nie zda­rza [o powrotach]

05.04.2024
powrót

„Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki”, twierdził Heraklit z Efezu, sugerując tym samym, że kompletny powrót do tej samej sytuacji jest zasadniczo niemożliwy. „Nic dwa razy się nie zda­rza/ i nie zda­rzy” – potwierdziła tę tezę Wisława Szymborska. A jednak wciąż próbujemy wracać.

Do miejsc ze wspomnień, znanych smaków, wielokrotnie słyszanych piosenek, ulubionych książek. Darzymy to, co znajome, ogromną estymą, idealizujemy przeszłość, czasem twierdzimy, że „dawniej było lepiej”. Nad różnymi aspektami powrotów zastanowią się w tym miesiącu nasi dziennikarze.
Anna Markiewicz opowie o remake’ach kultowych dzieł popkultury i zastanowi się, dlaczego twórcy tak chętnie wracają do tego, co „znane i lubiane”. Iwona Jędrzejewska pochyli się nad Jackiem Kaczmarskim, autorem ballady „Powrót”, którego 10. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 10 kwietnia tego roku. Jacek Kornak opowie o powrotach na scenę zapomnianych dzieł na podstawie opery „Św. Franciszek” Messiaena. Bartosz Buczyński porozmawia z Kamilem Dominiakiem o zawodzie aktora i powrotach na scenę, w wywiadzie z Karolem Kociem podyskutuje zaś na temat tłumaczeń Biblii z języków oryginalnych oraz o tym, na czym polegają kwestie tłumaczeń i różnic kulturowych i dlaczego istnieje potrzeba sięgania do źródeł. Zapraszamy do lektury!

Przeżyjmy to jeszcze raz

Stare piosenki, sprawdzone marki, ponadczasowe opowieści – dlaczego zamiast wymyślać nowe, twórcy sięgają po te „znane i lubiane”, by tchnąć w nie nowe życie? O

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.