Vadim Brodski zagra na skrzypcach Paganiniego w TW-ON

-
07.02.2022
Vadim Brodski zagra na skrzypcach Paganiniego w TW-ON

Niezwykłe spotkanie z muzyką włoską w znakomitym wykonaniu czeka nas już 24 lutego o godz. 19:00 w TW-ON. Utwory kompozytorów ze ścisłego panteonu włoskich twórców muzyki operowej zagra Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją Maestro Patricka Fournilier.
 

W programie koncertu, obok pereł muzyki operowej włoskiego Ottocento, znajdzie się koncert skrzypcowy wielkiego Niccolò Paganiniego w wykonaniu innego wirtuoza skrzypiec – Vadima Brodskiego.

 

Skrzypce Paganiniego w Warszawie

Niewątpliwą gratką dla miłośników muzyki skrzypcowej będzie przyjazd z Włoch wyjątkowego instrumentu, na którym grał – ze względu na nadzwyczajną maestrię podejrzewany o zaprzedanie duszy diabłu – sam Paganini. Mowa o tak zwanych „skrzypcach Sivoriego” znajdujących się obecnie w zbiorach muzeum Strada Nuova w Genui. Instrument pochodzi z 1834 roku i został wykonany przez Jean-Baptiste’a Vuillaume’a. Paganini wygrywał na nich skomponowane przez siebie utwory, w tym 24 kaprysy na skrzypce solo, z których sześć znanych jest także w transkrypcjach fortepianowych Liszta i Schumanna. Temat jednego z nich, Kaprysu a-moll nr 24, wykorzystywali do własnych wariacji Brahms, Rachmaninow czy chociażby Lutosławski. Finalnie Paganini podarował instrument swojemu uczniowi, również znanemu wirtuozowi, Camillo Sivoriemu. Muzeum w Genui posiada również inne słynne skrzypce Paganiniego – zwane „Il Cannone”.Jako kompozytor utworów skrzypcowych Paganini rozwinął znacznie ich fakturę, wykorzystując m.in. dwudźwięki, akordy, szybkie figuracje, scordaturę (przestrajanie skrzypiec), kombinację gry smyczkiem i pizzicato, flażolety (pojedyncze i podwójne), grę na strunie G. Pozostawił po sobie koncerty skrzypcowe: Es-dur, h-moll (z finałem pt. Campanella, znanym też z transkrypcji fortepianowej Liszta), E-dur, d-moll, a-moll, e-moll; oraz liczne cykle wariacji.

Vadim Brodski: Marzenie o karierze skrzypka to niebezpieczna sprawa

Vadim Brodski zmierzy się z legendą Niccola Paganiniego, wykonując w TW-ON jego I koncert skrzypcowy na instrumencie, który niegdyś należał do włoskiego wirtuoza skrzypiec. Legenda głosi, że w zamian za maestrię w grze ich właściciel sprzedał duszę diabłu. Ile w tym prawdy? I czego potrzeba dziś młodym skrzypkom, by cieszyć się uznaniem słuchaczy? Brodski ma dla nich wskazówki.
Vadim Brodski, TWON

Vadim Brodski
 

Wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski jest laureatem pierwszych nagród na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawskiego (Polska 1977), Paganiniego (Włochy 1984), Tibora Vargi (Szwajcaria 1984). Jego nowojorski debiut w 1982 roku w Y-Hall zaowocował podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society, dla którego nagrał między innymi koncerty skrzypcowe Brahmsa, Bartóka, Paganiniego, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Saint-Saënsa i Sibeliusa oraz 6 Sonat na skrzypce solo Eugène Ysaÿe’a. Występował z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande w Genewie.

 

Patrick Fournillier
 

Dyrektor muzyczny TW-ON Patrick Fournillier studiował w Paryżu, Konserwatorium w Strasburgu i Salzburg Mozarteum. W 1982 roku zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim w Salzburgu. Od tego czasu regularnie występuje w najważniejszych teatrach operowych Francji, Włoch i Hiszpanii. Jako dyrygent wielu koncertów symfonicznych w Europie, Egipcie i USA często jest zapraszany przez Grand Théâtre de Génève, Zurich Opernhaus, Teatr Narodowy w Zagrzebiu, Welsh National Opera, Montreal Opera oraz Seattle Opera. Współpracuje regularnie z Orchestre de la Radio Suisse Romande, Czeską Orkiestrą Filharmoniczną, Praską Orkiestrą Filharmoniczną, BBC Symphony Orchestra, Europe Chamber Orchestra, English Chamber Orchestra oraz Słoweńską Orkiestrą Radiowo-Telewizyjną. 

 

Teatr Wielki-Opera Narodowa

Koncert 24/02/2022 godz. 19.00, Sala Moniuszki
LA MAGIA DELLA MUSICA ITALIANA CON IL VIOLINO DI PAGANINI


Wykonawcy:


Vadim Brodski – skrzypce
Patrick Fournillier – dyrygent
Chór oraz orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

 

Program:

 

GIOACHINO ROSSINI

Uwertura do opery Cyrulik sewilski

 

NICCOLÒ PAGANINI

I koncert skrzypcowy

 

GIOACHINO ROSSINI

Uwertura do opery Wilhelm Tell

Chór Quel jour serein le ciel présage! z I aktu opery Wilhelm Tell

 

PIETRO MASCAGNI

Intermezzo z opery Rycerskość wieśniacza

Chór A casa, a casa… z opery Rycerskość wieśniacza

 

GIACOMO PUCCINI

Coro a bocca chiusa z II aktu opery Madame Butterfly

 

GIUSEPPE VERDI

Uwertura do opery Nabucco

Chór Va pensiero z opery Nabucco

Uwertura do opery Moc przeznaczenia

Chór i scena baletowa Gloria all’Egitto z opery Aida

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.