Musical Kopernik w Operze Krakowskiej

-
21.09.2023
Musical Kopernik w Operze Krakowskiej

Wpisując się twórczo w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Opera Krakowska przygotowała niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne w formie musicalu, zatytułowane Kopernik. To spektakularne przedsięwzięcie zrealizowane zostanie przez Solistów, Orkiestrę, Chór oraz Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego, a także współpracujących z instytucją wybitnych twórców i  realizatorów krajowej sceny muzycznej w niedzielę, 1 października o godz. 18:30.

 

Barwna i wielowątkowa fabuła Kopernika przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym badań naukowych genialnego astronoma i jednocześnie całego spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form wokalnych oraz instrumentalnych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański.

 

Kopernik to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła, dźwięku i gry scenicznej. Całości dopełniają spektakularne efekty multimedialne, współkreujące wielobarwną rzeczywistość, w której rozgrywa się akcją musicalu.

 

W 2023 roku Opera Krakowska – instytucja kultury, której jedną z najistotniejszych misji jest popularyzacja muzyki klasycznej oraz współczesnych jej form, w tym bogatego polskiego dziedzictwa kulturowego – postanowiła aktywnie włączyć się w przypadające obecnie obchody Roku Kopernikowskiego. W tym celu dyrekcja i zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy, m. in. kompozytor Tomasz Szymuś, pisarka Ałbena Grabowska oraz autor piosenek Daniel Wyszogrodzki, przygotowali wielkie, rzec można bezprecedensowe przedsięwzięcie muzyczne, jakim stało się właśnie stworzenie i produkcja musicalu Kopernik.

 

Światowe prawykonanie tego utworu miało miejsce 20 maja bieżącego roku na dziedzińcu katedralnym we Fromborku, w którym to mieście słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc właśnie tam swoje rewolucyjne dzieło De revolutionibus orbium coelestium i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki.

 

Natomiast premiera dzieła na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października bieżącego roku o godz. 18:30. Planowane są także regularne prezentacje spektaklu (najbliższe w dniach 3-6 oraz 8 października).

 

Autorzy i realizatorzy przygotowanego z rozmachem przedsięwzięcia artystycznego są przekonani, że tak niezwykłe i oryginalne wydarzenie wzbogaci ofertę kulturalną nie tylko Małopolski, lecz także przyczyni się istotnie do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego, zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej, wspierając tym samym proces kształtowania wizerunku Krakowa i całego regionu jako miejsc, które z wprawą łączą stare z nowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne z nowoczesnymi zjawiskami w przestrzeni artystycznej.

 

Spektakl Kopernik posiada także niezaprzeczalny walor edukacyjny. Życie astronoma, całkowicie podporządkowane twórczej idei, pracy badawczej i naukowej, a także bezkompromisowa konsekwencja w tej postawie, stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń tworzących ciągłość dziejów. Musical przedstawia kopernikańską historię w sposób niezwykle komunikatywny, ze wszech miar interesujący i intrygujący, przez co stanowi znakomite uzupełnienie dla programu edukacyjnego realizowanego w szkołach, w zakresie lekcji historii, muzyki czy też specjalistycznych kół zainteresowań.

 

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

 

Mecenasem Musicalu Kopernik jest ORLEN.

 

Bilety do nabycia w Kasie Opery lub na https://opera.krakow.pl/spektakle/kopernik.

 

Kopernik na Waweluhttps://www.facebook.com/operakrakow/videos/660382382874220 

Musical Kopernik w Operze Krakowskiej

 

Realizatorzy:

Pomysłodawca, dyrygent: Piotr Sułkowski
Libretto: Ałbena Grabowska
Słowa piosenek: Daniel Wyszogrodzki
Muzyka, kierownik muzyczny: Tomasz Szymuś

Reżyser: Jakub Szydłowski 
Scenografia, światło: Grzegorz Policiński
Choreografia: Katarzyna Zielonka
Choreografia: Jarosław Staniek
Kostiumy: Anna Chadaj  

Kierownik chóru: Janusz Wierzgacz
Kierownik baletu: Wioletta Maciejewska

Asystent kierownika muzycznego: Joachim Kołpanowicz
Asystent reżysera: Anna Popiel   
Asystent reżysera: Agnieszka Sztencel

Inspicjent: Justyna Jarocka-Lejzak
Inspicjent: Mateusz Makselon

 

Obsada:

MIKOŁAJ KOPERNIK | Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz, Janusz Kruciński
ANDRZEJ KOPERNIK / WYDAWCA 3 | Wojciech Daniel, Karol Drozd
ŁUKASZ WATZENRODE / WYDAWCA 1 | Damian Aleksander, Paweł Tucholski
JAN DANTYSZEK | Paweł Erdman, Marcin Sosiński
ANNA SCHILLING | Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska
ALEKSANDER SCULTETI | Tomasz Bacajewski, Jeremiasz Gzyl
JERZY JOACHIM VON LAUCHEN (RETYK) | Dominik Bobryk, Michał Dudkowski
ANDREAS OSIANDER | Alan Bochnak, Marcin Wortmann, Jacek Wróbel
KRYSTYNA STULPAWITZ | Karolina Gwóźdź, Kamila Najduk
KASPER STULPAWITZ / WYDAWCA 2 | Piotr Janusz, Maciej Tomaszewski
STAŃCZYK / KOPERNIK-LALKA | Krzysztof Prystupa, Rafał Iwański

 

Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej

 

http://www.opera.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.