Musical „Kopernik” 4 i 5 kwietnia w Operze Krakowskiej!

-
26.03.2024
Musical Kopernik

Już 4 i 5 kwietnia na scenę Opery Krakowskiej ponownie zawita musical Kopernik. Warto wykorzystać okazję i obejrzeć to oryginalne polskie dzieło!

 

Musical pod tytułem Kopernik, opowiada o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. Projekt związany jest z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci wielkiego polskiego uczonego. Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest prof. Piotr Sułkowski, który zachęcony udaną produkcją Pory Jeziora, musicalu o Warmii i Mazurach, zaprosił ponownie Ałbenę Grabowską, Daniela Wyszogrodzkiego oraz Tomasza Szymusia do projektu. Zaproszenie poprzedzone było wizytą w bibliotece Hosianum w Olsztynie, gdzie realizatorzy obejrzeli zapiski Kopernika, pozostawione przez astronoma na marginesach starodruków. Wtedy też się okazało, że w pewnym sensie postać M. Kopernika była ważna w życiu każdego z realizatorów.

 

Postać Kopernika funkcjonuje w polskiej kulturze popularnej głównie za sprawą filmu i serialu Kopernik Ewy i Czesława Petelskich z 1973 roku. Obraz, z niezapomnianą rolą Andrzeja Kopiczyńskiego, powstał z okazji Roku Kopernikańskiego (1973), lecz jego wpływ na świadomość młodego pokolenia jest obecnie znikomy, jeżeli w ogóle wywiera jeszcze wpływ. Nowe czasy wymagają nowych środków, a teatr muzyczny – najbardziej dziś popularny w świecie gatunek teatru – dociera do tysięcy widzów, kształtując postrzeganie za pomocą różnych kanałów komunikacji: widowiska (to synteza wszystkich dyscyplin teatralnych o wielkiej sile oddziaływania), muzyki (piosenki z musicali zaczynają żyć własnym życiem), obrazu i tekstu (książka, wydawnictwa albumowe). Co więcej, przekaz musicalu pozostaje w zapisie.

 

Musical o życiu Kopernika to szansa na przywrócenie Wielkiego Polaka szerokiej publiczności, na wywołanie dyskusji, na zaistnienie w mediach. Formuła „śpiewania o historii” (a raczej o wielkich postaciach historycznych) była wielokrotnie stosowana i doskonale się sprawdziła w różnych częściach świata. W bliskiej nam Austrii powstał musical Elisabeth (1992) opowiadający za pomocą współczesnych środków dzieje cesarzowej Elżbiety Bawarskiej (znanej jako Sisi – ulubienicy Austriaków). Sukces musicalu, który od lat nie schodzi z afisza, wyszedł daleko poza granice Austrii – przetłumaczono go do tej pory na siedem języków i pokazano już kilkunastu milionom (!) widzów na kilku kontynentach (m.in. święcił tryumfy w Seulu).

 

Największą teatralną sensacją Broadwayu ostatnich dekad jest musical Hamilton (2016), opowiadający o życiu i działalności państwowej jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – sekretarza skarbu prezydenta Waszyngtona, Alexandra Hamiltona (1755-1804). Mogło się wydawać, że to ryzykowny pomysł na musical, tymczasem sukces przedstawienia jest bezprecedensowy, a jego twórca, obsypany nagrodami (w tym nagrodą Pulitzera w kategorii dramatu), Lin-Manuel Miranda, wyjaśnił go takimi słowami: „To jest Ameryka wtedy, opowiedziana dziś”.

 

Twórcy przedstawienia pokazują polskiej publiczności Mikołaja Kopernika – największego astronoma, który „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka. Tak otwartego, tak pełnego naukowej pasji, że mógłby być jednym z naszych współczesnych, być jednym z nas, najlepszym z nas.

 

Twórcy nie chcą zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolą mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc.

 

Link do biletów: https://opera.krakow.pl/spektakle/kopernik#detailsBasicInformation 

 

Mamy dla Was konkurs! Napiszcie w komentarzu pod naszym postem na Facebooku, dlaczego chcecie być świadkami tego wydarzenia i który termin bardziej Wam pasuje, a my najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy wejściówkami na musical Kopernik. Do rozdania mamy dwa podwójne bilety. Na odpowiedzi czekamy do 29 marca do północy.

Kopernik

 

Twórcy musicalu Kopernik:

  • Ałbena Grabowska, libretto – popularna pisarka (także lekarz neurolog), autorka m.in. historycznej sagi Stulecie Winnych.
  • Daniel Wyszogrodzki, słowa piosenek – tłumacz i autor teatralny (także wykładowca Akademii Teatralnej), specjalista od sceny musicalowej w Polsce i na świecie.
  • Tomasz Szymuś, muzyka – kompozytor i aranżer (także wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

 

Realizatorzy:

  • Jakub Szydłowski – reżyser, polski aktor musicalowy, dubbingowy i filmowy, współpracuje z licznymi teatrami muzycznymi w Polsce i zagranicą, vice dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.
  • Grzegorz Policiński – scenograf, specjalizuje się w programach muzycznych, scenograf największych polskich musicali, projektuje skomplikowane scenografie multimedialne do wielkich widowisk plenerowych i koncertów.
  • prof. Piotr Sułkowski – Opera Krakowska – pomysłodawca projektu; dyrektor Opery Krakowskiej; dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierownik Katedry Dyrygentury tamże).

 

Przedpremierowe pokazy: (na wzór broadwayowskich praktyk)

premiera plenerowa: Wzgórze Katedralne przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku; miejsca intensywnych badań astronomicznych oraz pochówku M. Kopernika – 20, 21.05.2023

pokaz przedpremierowy: Dziedziniec Arkadowy na Wawelu w Krakowie, w mieście gdzie rozpoczęła się edukacja i droga naukowa M. Kopernika – 22.06.2023

 

Premiera sceniczna:

Opera Krakowska – 1.10.2023

spektakle repertuarowe od sezonu artystycznego 2023/24.

 

Musical Kopernik – przygotowany także w języku angielskim celem wypromowania wydarzenia jako „produktu eksportowego” polskiej kultury; promocja oraz wykonanie zagranicą (w pierwszej kolejności rynki europejskie tj. teatry muzyczne, sceny operowe i operetkowe); współpraca z IAM, Instytutami Kultury Polskiej, ośrodkami polonijnymi etc.

Kopernik

 

Jak dzieci daliśmy się wczoraj zabrać muzyczną rakietą w musicalowy kosmos! Prapremiera musicalu „KOPERNIK” wyprodukowana przez Opera Krakowska to dosłownie show nie z tej ziemi.

Katarzyna Kalicińska

 

„Kopernik” – to musical, który naprawdę potrafi ruszyć ziemię. Według nas – wydarzenie kulturalne roku nie tylko na Warmii i Mazurach. A już z pewnością historia musiała poczekać na taki spektakl pół tysiąca lat, więc tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy zostać jego patronem medialnym. Sobotnia, światowa premiera musicalu poświęconego niezwykle bogatemu życiu geniusza Mikołaja Kopernika, nie mogła odbyć się w żadnym innym miejscu, jak na wzgórzach katedralnych Fromborka, gdzie najsłynniejszy astronom żył, tworzył i zmarł równo 480 lat temu. W dodatku ze sceną główną oddaloną zaledwie 12 metrów od jego grobu. Mury warmińskiej katedry usłyszały z rozmachem wyreżyserowany musical, który był wędrówką po najciekawszych i najważniejszych momentach życia Kopernika, nie pomijając nawet wątków miłosnych. Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa warmińsko-mazurskiego oraz Arcybiskup Metropolita Warmiński. Twórcami musicalu są zaś doskonale już znani olsztyńskiej widowni artyści, którzy na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z sukcesem stworzyli pierwszy musical „Pora Jeziora”: dyrygent Piotr Sułkowski (tym razem zagrał z muzykami prowadzonej od niespełna roku Opera Krakowska), kompozytor Tomasz Szymuś, autorka libretto Ałbena Grabowska czy reżyser Jakub Szydłowski. Jeśli tak wyglądało życia Kopernika jak zabrzmiało w musicalu – znaczy, że on naprawdę krążył po najwyższej orbicie.

MADE IN Warmia&Mazury

 

Kopernik sięgnął gwiazd… W miniony czwartek żar lał się z nieba, to i opatrznościowe okazało się wystawienie spektaklu o 20. Piękna uniwersalna scenografia spójnie łączyła się z prastarym dziedzińcem arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Bardzo liczną widownię przywitała Iwona Gibas z Zarządu Województwo Małopolskie i Piotr Sułkowski Dyrektor Opera Krakowska, a zarazem dyrygent spektaklu. Trójka fantastycznych realizatorów Ałbena Grabowska autorka libretta, Tomasz Szymuś kompozytor i Daniel Wyszogrodzki autor piosenek, po sukcesie musicalu „Pora Jeziora” zainteresowali się Mikołajem Kopernikiem. Tylko dzięki dużemu, a i sprawnemu zespołowi Opery Krakowskiej udało się z rozmachem zrealizować nieoczywiste i zaskakujące pomysły inscenizacyjne reżyserowi Jakubowi Szydłowskiemu. Postać Kopernika odległego nam o ponad pół tysiąca lat przybliżają pełne silnych emocji sceny i przede wszystkim współczesny język musicalowej narracji. Od prostych sytuacji ascetycznej prostoty po temperament bogatego planu z przepychem i bogactwem „obrazka”. Porusza serca muzyka i jak zwykle mistrzowsko skrojone songi przez Daniela Wyszogrodzkiego. Zachwyca przemyślanie dobrana obsada solistów, świetnych polskich wokalistów, którzy zdali również celująco egzamin aktorski. Cieszę się, że mogę mieszkać w mieście gdzie znakomita Opera Krakowska, nie tylko jak każdy teatr operowy, odtwarza legendarne dzieła, ale również wpisuje się w historię literatury muzycznej tworząc od podstaw tu i teraz. Kopernik to z pewnością kolejny hit w antologii polskiego musicalu i prawdziwe dzieło w dziejach Opery Krakowskiej.

Łukasz Lech

 

Wczorajszy wieczór należał do jednych z najprzyjemniejszych

Wiedziałam, że musical „Kopernik” odniósł duży sukces we Fromborku, wszyscy polecali jako udaną produkcję ale... No właśnie, ale to naprawdę nic nie mówi o samym utworze. Kopernik to wyjatkowy mariage musicalu i opery! Dawno nie miałam takiej przyjemności słuchania! i oglądania. Wystąpili aktorzy wraz ze śpiewakami operowymi, naszym baletem oraz orkiestrą. Piękne piosenki do świetnych tekstów w znakomitym wykonaniu wyjątkowo utalentowanych młodych ludzi z pięknymi głosami. Trudno szukać w trwającym 3 godziny widowisku słabego punktu. Dialogi ciekawe, często z poczuciem humoru mówione tak jak uwielbiam, z charyzmą i super dykcją! Brawo! Do tego najważniejsze historyczne momenty (przełomowe) z życia Kopernika genialnie przedstawione , z odpowiednimi emocjami i wagą. Zastosowane efekty, np ilustracje miast i ważnych miejsc wydarzeń zaskakują i dają wrażenie oglądania filmu w kinie. Na początku drugiej części żywy obraz Jana Matejki „Hołd Pruski” robi ogromne wrażenie.Ogólnie całe widowisko robi wrażenie i przypomina mi w koncepcji właśnie film Miloša Formana „Amadeusz”, który bardzo lubię. Rok Kopernikowski godnie uczczony przez artystów również! Wielkie Brawa dla wszystkich pomysłodawców, kompozytora, autorki tekstów, wykonawców i dla naszej Opery Krakowskiej! Dla dyrektora Piotra Sułkowskiego Wielkie Brawa za wystawienie na deskach naszej opery tego dzieła! Gratuluję bardzo serdecznie i dziękuję za super wieczór.

Magdalena Barylak

Kopernik

 

Odrodzenie wydobyło się z mroków średniowiecza dzięki takim ludziom jak oni: Leonardo, Michał Anioł, Galileusz, Erazm z Rotterdamu. Herosi. A przed nimi on – KOPERNIK.

Astronom? Mało powiedziane! Fizyk i filozof, matematyk, ekonom, nawet strateg wojskowy. Kartograf i filolog. Kanonik. Genialny lekarz, prekursor dietetyki, który już pięć wieków temu zalecał higienę i przestrzegał przed skutkami obżarstwa. Kopernik – współczesny nam. Był polskim Leonardem da Vinci, który nie malował. Nie zostawił po sobie „Damy z gronostajem”. Wstrzymał Słońce.

Daniel Wyszogrodzki

 

www.opera.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.