Bohemian Folk w Narodowym Forum Muzyki

-
14.02.2022
Bohemian Folk w Narodowym Forum Muzyki

Muzyka popularna i ludowa bardzo często stają się źródłem inspiracji dla twórców muzyki klasycznej. Nie inaczej jest w przypadku trzech utworów, które znalazły się w programie tego koncertu, który usłyszymy w Narodowym Forum muzyki już 18 lutego. Będą to należące już do kanonu arcydzieła muzyki rosyjskiej i czeskiej oraz intrygująca kompozycja autorstwa współczesnego peruwiańskiego artysty.

Pierwszym utworem, którego wysłuchamy, będzie Fiesta!, napisana w 2007 roku przez peruwiańskiego kompozytora Jimmy’ego Lópeza. Składa się z czterech ogniw: Trance I, Countertime, Trance II oraz Techno. Twórca przyznaje, że bardzo pociąga go łączenie ze sobą rozmaitych stylistyk, w tym umieszczanie w dziełach klasycznych nawiązań do muzyki popularnej. Utwór powstał na zamówienie Miguela Harth-Bedoya, który poprowadzi koncert.

 

Z kolei Dymitr Szostakowicz napisał I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107 z myślą o Mścisławie Rostropowiczu, wybitnym wirtuozie tego instrumentu. Dzieło zbudowane jest nietypowo, składa się bowiem z czterech (a nie trzech, jak to zazwyczaj bywa) połączonych ze sobą części. Jego sercem jest przedostatnie ogniwo – pełna emocji i głębi wyrazu Cadenza. Finał stanowi rekapitulacja najważniejszych wątków, zakończona ostrymi dźwiękami kotłów. Pojawia się też tutaj parodia popularnej gruzińskiej piosenki zatytułowanej Suliko. Unikalna mieszanka tragizmu i groteski, głębi i farsy, nadaje muzyce Szostakowicza specyficznego, rozpoznawalnego właściwie natychmiast charakteru.

 

Wieczór zwieńczy napisana w 1889 roku VIII Symfonia G-dur op. 88 należąca do najpopularniejszych dzieł w dorobku Antonína Dvořáka. Chociaż twórcy epoki romantyzmu (nie wyłączając też znakomitego czeskiego twórcy) lubowali się w pisaniu muzyki dramatycznej i niekoniecznie optymistycznej, to utwór ten jest zaskakująco lekki i pogodny. Owa beztroska wynikać mogła z otaczającej kompozytora przestrzeni. Ósma powstała bowiem podczas pobytu Dvořáka w willi Rusałka, znajdującej się we wsi Vysoká u Příbramě. W tym niezwykle atrakcyjnym, przystępnym i pełnym wpadających w ucho śpiewnych melodii utworze wyczuć też można wyraźną inspirację muzyką ludową Bohemii

 


18 lutego 2022, piątek, godz. 19:00

NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław

 

Wykonawcy:

 

Miguel Harth-Bedoya – dyrygent
István Várdai – wiolonczela
NFM Filharmonia Wrocławska

 


Program:

 

J. López Fiesta!
D. Szostakowicz I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107

***
A. Dvořák VIII Symfonia G-dur op. 88

Czas trwania: [80']

 

Więcej informacji i bilety tutaj

 

{info pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.