Zimowa opowieść która zachwyca dzieci i dorosłych ponownie w Toruniu

-
03.12.2024

Toruńska Orkiestra Symfoniczna łączy siły z Królewskim Baletem Klasycznym, by po raz kolejny zachwycić publiczność spektaklem Dziadek do orzechów. Pokazy w CKK Jordanki będą jedną z niewielu okazji, by usłyszeć muzykę do baletu Czajkowskiego na żywo.

 

8 grudnia w Sali Koncertowej CKK Jordanki zabrzmi muzyka arcymistrza Piotra Czajkowskiego. Po zeszłorocznym sukcesie spektaklu Dziadek do orzechów Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Królewski Balet Klasyczny ponownie opowiedzą niezwykłą zimową opowieść, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem widowni. Oprawa muzyczna spektaklu wykonają na żywo muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

 

 

Balet w CKK Jordanki w Toruniu

 

Dziadek do orzechów to historia rozgrywająca się w wigilię Bożego Narodzenia. Dziewczynka o imieniu Klara otrzymuje od dziadka niezwykły prezent – tytułowego dziadka do orzechów. Wraz z nadejściem nocy zabawka ożywa. Zamienia się w księcia i zabiera Klarę do niezwykłego świata, w którym dziewczynka spotyka fantastyczne postaci – cukrową wróżkę, walczące miotłami myszy, olśniewające baletnice i inne magiczne istoty.

 

O czym opowiada Dziadek do orzechów?

 

Dziadek do orzechów trafia w gusta zarówno miłośników baletu, jak i osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tą formą sztuki teatralnej. To ukłon w stronę niczym nieskrępowanej, dziecięcej wyobraźni i wspaniały spektakl baletowy dla całej rodziny. Zachwyt, szczególnie w młodszych widzach, wzbudza pełna fantazji historia, wprawiająca w  bożonarodzeniowy nastrój. Trochę starszą publiczność oczarują bogate stroje oraz scenografia, a także muzyka skomponowana przez Piotra Czajkowskiego, prawdziwego geniusza w swojej dziedzinie. Dzieła kompozytora znajdują się w kanonie baletu i cieszą się niesłabnącą popularnością mimo upływu czasu. Prapremiera Dziadka do orzechów odbyła się ponad 130 lat temu, 18 grudnia 1892 roku, w pełnym przepychu Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Widzowie, mający w pamięci wcześniejsze dzieła Czajkowskiego – Jezioro łabędzie i Śpiącą królewnę – przyjęli kolejny balet artysty z ogromnym zachwytem. Dziadek do orzechów był ostatnim spektaklem mistrza. Kompozytor zmarł niecały rok później, 6 listopada 1893 roku.

 

Komponując Dziadka do orzechów, Czajkowski opierał się na baśni o tym samym tytule (znanej także jako Dziadek do orzechów i Król Myszy), której autorem był niemiecki pisarz E.T.A. Hoffmann.


Tegoroczne pokazy będą wyjątkową okazją, by usłyszeć muzykę do Dziadka do orzechów na żywo – w innych miastach podczas spektaklu puszczana jest muzyka, która została nagrana wcześniej. Nie będzie to pierwszy raz, kiedy Toruńska Orkiestra Symfoniczna uświetnia balet swoją grą. Muzycy mieli już okazję wystąpić podczas zeszłorocznych pokazów Dziadka do orzechów. Zagrali także podczas wystawianego w lutym tego roku na deskach Sali Koncertowej Jeziora łabędziego.

 

 

Tancerze z całego świata wystąpią w Toruniu

 

Porywającą choreografię zapewni Królewski Balet Klasyczny, czyli zespół baletu klasycznego prowadzony przez Marcina Rolczyńskiego, tancerza, choreografa i reżysera teatralnego. Zespół tworzy ponad 30 tancerzy i tancerek pochodzących zarówno z Polski, jak i z innych części świata, takich jak Japonia, Brazylia, Włochy i Francja. Jego znakami rozpoznawczymi są dopracowana do perfekcji technika tańca i ekspresja, dzięki którym artyści są w stanie przekazać na scenie każdą emocję. Zespół specjalizuje się w pełnometrażowych spektaklach baletowych, w których łączy baśniowe dekoracje i kostiumy, profesjonalną grę aktorską i brawurową technikę tańca klasycznego. Solistami Królewskiego Baletu Klasycznego są czołowi artyści polskiej sceny tańca, m.in. Dominik Senator, Alicja Bajorek, Wiktor Krakowiak-Chu, Valerie Ferazzino i Alessandro Bonavita.

 

Spektakle odbędą się 8 grudnia (niedziela) o godz. 16.00 i 19.00 w CKK Jordanki. Bilety w cenie od 100 zł dostępne są w kasie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz online TUTAJ.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.