ZAiKS zacieśnia współpracę organizacji zbiorowego zarządzania w Europie Środkowej i Wschodniej

-
11.10.2024
od lewej Karol Kościński, Marek Hojda, Miłosz Bembinow i Mitko Chatalbashev, fot. Jacek Koślicki

Organizacje zbiorowego zarządzania z regionu po raz kolejny spotkały się w Sopocie, żeby wymienić się doświadczeniami. Rok temu w zainicjowanym przez ZAiKS warsztacie na temat dobrych praktyk zbiorowego zarządzania autorskimi prawami majątkowymi wzięły udział czeska OSA i słowacka SOZA. Teraz dołączyły do nich organizacje z Łotwy, Węgier, Estonii, Chorwacji i Bułgarii. Gościem specjalnym była organizacja z Uzbekistanu.

 

 

Współpraca organizacji zbiorowego zarządzania

 

Po sukcesie ubiegłorocznego spotkania Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w dniach 3-4 października zorganizowało w sopockim Domu Pracy Twórczej rozszerzone warsztaty dla przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ośmiu organizacji – AKKA-LAA (Łotwa), ARTISJUS (Węgry), EAU (Estonia), HDS-ZAMP (Chorwacja), Musicautor (Bułgaria), OSA (Czechy) i SOZA (Słowacja) oraz SIIP z Uzbekistanu, dla której ZAiKS prowadzi program mentoringowy.

 

Rozmawiano między innymi o technologiach wykorzystywanych do identyfikacji utworów, współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami wykorzystującymi muzykę, umowach z platformami VOD i o licencjonowaniu bezpośrednim koncertów.

 

ZAiKS podsumował efekty ostatnich działań

 

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pokazało pozytywne praktyki ostatniego czasu w zakresie licencjonowania. W ramach kampanii Muzyka Napędza Biznes, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pokazuje na podstawie danych z badań, jak muzyka może wspierać biznes. Na stronie projektu przedsiębiorcy znajdą artykuły naukowe i opinie właścicieli lokali usługowych na temat muzyki, a także praktyczne wskazówki w doborze repertuaru. Poprzez odpowiednio dobraną, jakościową muzykę przedsiębiorcy budują markę i poprawiają doświadczenia klientów.

 

„Skoncentrowaliśmy się na konkretnych wyzwaniach, jakie stoją przed OZZ z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz innowacji technologicznych ZAiKS stawia na działania edukacyjne skierowane do różnych środowisk: twórców, biznesu, instytucji kultury. Do tego samego zachęcam inne OZZ. Inwestycja w edukację zawsze się opłaci” – mówił prezes ZAiKS-u, Miłosz Bembinow, który podczas swojej prezentacji przedstawił też, jak zmiany wprowadzone przez ZAiKS w obszarze umów z platformami internetowymi oraz inkasa terenowego przyczyniły się do wzrostu wynagrodzeń autorskich.

 

Gościem wydarzenia był Mitko Chatalbashev, Dyrektor Regionalny CISAC na Europę. Poprowadził panel dyskusyjny z dyrektorami generalnymi OZZ, którzy omówili sukcesy swoich organizacji i wyzwania przed nimi stojące. CISAC, Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów, dba o standardy zawodowe i spójny rozwój organizacji zbiorowego zarządzania na całym świecie. Dlatego też warsztat przygotowany przez ZAiKS jest tak ważny z punktu widzenia CISAC-u.

 

Wymiana doświadczeń wzmacnia rozwój OZZ

 

W Sopocie spotkały się stowarzyszenia o zróżnicowanych profilach działalności – niektóre zarządzają szerokim zakresem repertuarów, inne skupiają się wyłącznie na muzyce. Są to organizacje małe i średnie, a ich repertuary często obejmują twórczość niszową w porównaniu z dominującą na rynku twórczością anglo-amerykańską. Mimo tych różnic, wspólnym celem wszystkich uczestników spotkania jest rozwój sektora kultury w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

ZAiKS jako lider w regionie odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Wymiana doświadczeń oraz sprawdzonych rozwiązań może przyczynić się do dalszego wzrostu efektywności i konkurencyjności organizacji zarządzających majątkowymi prawami autorskimi. “Regularna współpraca na poziomie międzynarodowym pozwala stowarzyszeniom wzajemnie uczyć się od siebie, jak efektywniej działać dla rodzimych twórców i jak zapewniać coraz lepszy poziom obsługi dla firm i instytucji, które chcą korzystać z twórczości w swoich działaniach” – powiedział Karol Kościński, dyrektor generalny ZAiKS-u.

 

Następne spotkanie OZZ już za rok.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.