Muzeum Teatralne: Polski Molier [wystawa projektów Karola Frycza w TW-ON]

-
24.01.2022
Muzeum Teatralne: Polski Molier [wystawa projektów Karola Frycza w TW-ON]

Już wkrótce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie będzie można zobaczyć projekty Karola Frycza - najciekawszego i najbardziej wpływowego molierowskiego scenografa.


Molier, a właściwie Jean Baptiste Poquelin, był doskonale znanym francuskim komediopisarzem popularnym również w Polsce. Jego sztuki grywano już w XVII w.  w języku francuskim w polskich rezydencjach magnackich - po raz pierwszy w warszawskim pałacu barokowego poety i frankofila Jana Andrzeja Morsztyna w 1669 r. Z kolei pierwszy zachowany przekład (nieznanego tłumacza) Komedia paryska (Les précieuses ridicules) pochodzi z pierwszej dekady XVIII w. Spektakle Moliera wystawiano w teatrach królów polskich: Jana III Sobieskiego, Augusta II oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Lista polskich tłumaczy liczy około stu nazwisk, a wśród nich znajdują się wybitne postacie, takie jak: Tadeusz Boy-Żeleński czy Bohdan Korzeniewski.
Inicjatywa Muzeum Teatralnego jest próbą analitycznego spojrzenia na ponadczasowość obecności Moliera w Polsce, która nie przemija, a wręcz rozkwita w kolejnych realizacjach teatralnych ostatnich dziesięcioleci oraz w nowych przekładach Jerzego Radziwiłowicza.


Podczas wystawy z okazji 400. rocznicy urodzin pisarza zaprezentowane zostaną projekty najciekawszego i najbardziej wpływowego molierowskiego scenografa Karola Frycza. Jednym z eksponatów, udostępnionych podczas wystawy, będzie użyczony Muzeum Teatralnemu kostium Andrzeja Seweryna do roli tytułowej w Don Juanie, w którym wystąpił na festiwalu w Awinionie w 1993 r. Niespodzianką natomiast będzie pierwszy publiczny pokaz miedziorytu (odcisku) Israela Silvestra przedstawiającego scenę z komediobaletu Moliera i Lully’ego Księżniczka Elidy wystawionego w Wersalu w 1664 r. Muzeum Teatralne w Warszawie otrzymało ten odcisk z oryginalnej płyty w darze od Prezydenta Francji gen. Charlesa de Gaulle’a w trakcie jego wizyty w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1967 r. 


Partnerami projektu są: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Instytut Sztuki PAN i Polska Kompania Teatralna.
Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Instytut Francuski w Warszawie.
Podczas wernisażu, który odbędzie się 26 stycznia o godzinie 17.00, zaprezentowane zostaną wybrane sceny z Don Juana, Mizantropa i Miłości lekarzem, w wykonaniu młodych artystów z Akademii Teatralnej i Teatru Polskiego w Warszawie.


Wystawa czynna dla publiczności od 27/01/2022 do 31/05/2022 (wtorek–niedziela w godzinach 12.00–18.00)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.