Wystawa malarstwa Oliwii Hildebrandt Alchemia Sztuki Transmutacje
18 maja odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Oliwii Hildebrandt Alchemia Sztuki Transmutacje. Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Polskiej Młodej Sztuki – Gallery of Young Polish Art w Warszawie. Artystka zaprezentuje prace ze swoich najnowszych cykli malarskich: Arche Lithos, Alchemia Sztuki – Transmutacje oraz Ocean Depth – Sleeping Whales.
Oliwia Hildebrandt jest współczesną artystką intermedialną. Doktor sztuk pięknych w dziedzinie malarstwa. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, zagranicznych, międzynarodowych i ogólnopolskich (Monte Carlo, Bruksela, Barcelona, Rzym, Madryt, Las Palmas, Telde, Scheersberg, Remscheid, Drezno, Warszawa, Szczecin, Jabłonna, Opole, Kielce). Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki i mixed mediów. Należy do międzynarodowej grupy zrzeszającego artysów z całego świata Ars Movimiento Culturale Rome oraz Deep Forest Group.
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.
Oliwia Hildebrandt swoje działania artystyczne ogniskuje wokół eksperymentów formalnych, nadając im sens, dąży do zapisu czasu w formie artefaktu, obiektu, dzieła, procesu. W malarstwie minimalizuje, zwracając się ku abstrakcyjnym formom, przez co nadaje swoim obrazom uniwersalny wymiar. Inspiracją staje się codzienność i naturalne procesy związane z czasem i właściwościami materii.
Artystka czerpie inspirację z licznych podróży, obserwacji natury i świata. Często tworzy w miejscach, gdzie aktualnie przebywa, wówczas prace zawierają artefakty związane z miejscem, a podobrazia są wykonane w całości z lokalnych materiałów, zachowując subtelny klimat miejsca i czasu. (Cykl Relacje, l Dom, Cykl Pięć Żywiołów, Cykl Transmutacje, Alchemia Sztuki).
Kamień, jako obiekt i metafora, będący symbolem trwania i wieczności oraz uosobieniem odwiecznej tajemnicy, w jej malarskich rozważaniach stał się, jako motyw malarski, wyrazicielem spójni materii i ducha. Jako namacalny składnik codzienności, fragment nieożywionej przyrody jest obiektem poszukiwań, reliktem przeszłości, osobliwą formą zapisu czasu.
Kamienie i związane z nimi idee i procesy obrazowane przez artystkę w dynamicznych kompozycjach na pograniczu wyabstrahowania, reprezentują uniwersalne mechanizmy przyrody, są swoistym modelem wszechświata, spójnią materii i ducha na poziomie mikro i makro skali (Cykl doktorski Kamień jako symbol obraz i zapis czasu – 2018 oraz Cykl Kosmos – Kamiennie 2016-2018).
Kamienie – „milczący świadkowie przemijania” są ucieleśnieniem siły, twardości, niezmienności, spoistości, długowieczności, wigoru i wewnętrznej harmonii, będąc jednocześnie w opozycji odzwierciedleniem nacechowanych negatywnie: nieczułości i martwoty, milczenia, trudności, bezpłodności, śmierci, bólu. Idea współistnienia sprzeczności zawarta jest również w kamieniu filozoficznym, legendarnej substancji od wieków poszukiwanej przez alchemików, zamieniającej metale nieszlachetne w szlachetne, będącej kwintesencją (piąta esencja), czyli jednością czterech żywiołów, w procesie transmutacji opus magnum. Przemiana tego, co bezwartościowe, w to, co szlachetne – motyw sublimacji, nawiązuje tym samym do odnajdowania rzeczy ponadczasowych w zwyczajnych, wzniosłości w naturze, sacrum w profanum. To idea Piątego Żywiołu (Cykl Pięć Żywiołów – Five Elements – Quinto Elementos – 2017-2019); Idea Alchemii Sztuki. Idea Transmutacji – Cykl Kamień filozoficzny – Transmutacje. Alchemia Sztuki – 2020-2022).
Odrębnym formalnie, choć spójnym co do idei zapisu czasu, procesu, podróży jest Cykl Transparencje. Obejmuje prace w technice digital painting. Punktem wyjścia każdego obrazu były szkice malarskie i fotografie głównie kamieni, poddane stopniowo procesom przeobrażenia, transformacjom cyfrowym, zyskiwały następne warstwy tkanki malarskiej i rysunkowej. Uzyskany efekt transparentności pozwala zajrzeć w głąb obrazu, poszukać w nim pierwotnej istoty, zatrzymać i prześledzić proces twórczy, analogiczny do upływającego czasu. Dodatkowo ucyfrowienie, unowocześnienie potęguje technika druku odwrotnego na pleksi, która daje efekt krystaliczności obrazu przypominającego współczesne i wszechobecne monitory urządzeń elektronicznych.
Ostatni z cykli realizowany przez artystkę został zapoczątkowany w 2021 roku podczas rejsu i pobytu na Azorach, portugalskich wyspach na Atlantyku. Obserwacja niewiarygodnie bogatej i oryginalnej przyrody oraz długie godziny żeglowania po Atlantyku, spotkania z wielorybami i osobliwość tych gigantycznych monumentalnych ssaków oraz zatopienie się w historii i kulturze tych wysp zaowocowały długim cyklem malarskim Głębia Oceanu. Śpiące wieloryby, który artystka równolegle realizuje. Osobliwość wielkich sylwet wielorybów zastygłych w głębinach oceanu niczym magalityczne głazy nawiązują w swojej formie i wymowie do pozostałych cykli inspirowanych naturą, zapisem czasu, trwaniem i nieustannym zachwytem nad wielkością, mocą, pięknem i uniwersalnością świata i jego mechanizmów zarówno w mikro, jak i makro skali.
Interesującym jest również projekt artystyczny autorskich miniatur Hildebrandt House of Arts. Artystka przygotowuje zestawy oryginalnych, kolekcjonerskich miniatur specjalnie na wybrane wydarzenia artystyczne i wernisaże. Ich ilość, układ i forma są specjalnie dostosowane do czasu i miejsca wydarzenia. Posiadają również osobne tytuły, są sygnowane przez artystę, numerowane i katalogowane, o formacie 5x5 cm / passe-partoux 10x10 cm, posiadają szczególną wartość kolekcjonerską. Miniatura z uwagi na swój niewielki rozmiar, mimo że wydaje się niepozorna posiada niesamowita siłę oddziaływania. Ogniskuje na sobie uwagę widza, niczym soczewka przyciąga wzrok i niejako zmusza do bardziej intymnej i bliższej kontemplacji. Jest alternatywą dla malarstwa wielkoformatowego, o ugruntowanej i szerokiej tradycji w sztuce europejskiej i dalekowschodniej.
Picasso powiedział, że Sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu. Posiada zatem pewną moc, zdolność przemiany czegoś, co jest zwyczajne, w nadzwyczajne. Jeśli chcecie państwo wejść w dialog z malarstwem, znaleźć odpowiedzi i stawiać pytania dotyczące materii i ducha, przemian tego co jest zwyczajne w nadzwyczajne, odwiedzając wystawę Alchemia Sztuki i patrząc na transmutacje, jakie odbywają się na poziomie tkanki malarskiej, zapraszam w podróż do oglądania, rozmowy, rozważań dotyczących materii i ducha, i świata, i Sztuki – Oliwia Hildebrandt.
Wystawa malarstwa Oliwii Hildebrandt Alchemia Sztuki – Transmutacje będzie miała miejsce w Gallery of Young Polish Art w Warszawie. Artystka zaprezentuje prace ze swoich najnowszych cykli malarskich : Arche Lithos, Alchemia Sztuki- Transmutacje oraz Ocean Depth-Sleeping Whales.
Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja o godzinie 19.00.
Gallery of Young Polish Art
ul. Kopernika 8/18 Warszawa
Media społecznościowe artystki: Oliwia Hildebrandt - malarstwo