Wiosenny Weekend Otwarcia. Bunkier Sztuki w nowej odsłonie
„Bunkier dla krakowian(ek)” – tym hasłem Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki komunikuje ponowne otwarcie swojej siedziby. Po dłuższej nieobecności przy placu Szczepańskim wraz z nadchodzącą wiosną Galeria na nowo określa swój profil i zaprasza na Wiosenny Weekend Otwarcia, który odbędzie w dniach 22–24 marca – z cyklem warsztatów, szeregiem oprowadzań i spotkań, a także nietypową ofertą kulturalną.
W latach 2021–2024 Galeria przeszła proces gruntownej renowacji i modernizacji. Zabytkowy budynek został dostosowany do nowoczesnych standardów prezentowania sztuki oraz potrzeb osób z różnorodnymi potrzebami. Od 1 marca dyrekcję instytucji objęła Delfina Jałowik, która wraz z zespołem Bunkra Sztuki dokonuje jej nowego otwarcia.
Bunkier Sztuki to nowoczesna instytucja kultury, która ma być dostępna dla wszystkich odbiorców. Zapowiedzią tak szeroko rozumianego otwarcia są m.in. działania edukacyjne oraz oferta kulturalna dla osób z różnorodnymi potrzebami. Podczas trzech dni Wiosennego Weekendu Otwarcia będzie można uczestniczyć w rodzinnych warsztatach dla dzieci i młodzieży oraz otwartych oprowadzaniach z tłumaczeniem w PJM oraz z elementami audiodeskrypcji. Wszystkie wydarzenia będą wyrastać ze sztuki prezentowanej w murach galerii. Obecna wystawa „Daj mi wszystko” – dar Teresy i Andrzeja Starmach dla muzeów krakowskich – będzie punktem wyjścia dla kreatywnych spotkań ze sztuką dla najmłodszych i tych nieco starszych.
Nie zabraknie także działań odwołujących się do bardziej awangardowego oblicza Galerii. W sobotę 23 marca Bunkier Sztuki otwiera swoje drzwi dla potrzebujących intensywnych bodźców kulturalnych i zaprasza na silent disco – nocną alternatywę dla „wyjścia w miasto”. W cenie biletu na wystawę będzie można uczestniczyć w niezwykłym doświadczeniu muzyczno-tanecznym, a przy tej okazji zwiedzić galeryjną ekspozycję, tym razem otwartą do godzin nocnych. To zapowiedź przyszłej oferty artystycznej i kulturalnej – skutecznie łączącej najlepsze cechy kultury wysokiej oraz artystycznego eksperymentu.
Ambicją Galerii jest stanie się dla lokalnej społeczności tzw. trzecim miejscem, w którym mieszkańcy spędzają czas wolny i spotykają się z bliskimi. Wiosenny Weekend Otwarcia jest pierwszym tego typu wydarzeniem, które ma nawiązać relację z szeroką krakowską publicznością.
Program Wiosennego Weekendu Otwarcia
piątek, 22 marca
12.00–14.00 – Otwarta konferencja prasowa
Spotkanie dla dziennikarek i dziennikarzy oraz wszystkich zainteresowanych przyszłą działalnością Bunkra Sztuki. Dyrektorka Delfina Jałowik przedstawi zespół oraz dalsze plany Galerii. Przedstawicielki i przedstawiciele oraz współpracowniczki i współpracownicy opowiedzą o nowym profilu Bunkra pod kątem działań artystycznych, edukacyjnych i wizerunkowych. Po konferencji odbędzie się aktywne oprowadzanie dla gości oraz wszystkich zainteresowanych.
17.00–18.30 – Otwarte, aktywne zwiedzanie wystawy „Daj mi wszystko” z PJM
Zwiedzanie będzie okazją do wspólnego zapoznania się z wybranymi dziełami z najnowszej wystawy Bunkra Sztuki oraz do dyskusji wokół wybranych fragmentów testów krytycznych, które odnoszą się do twórczości i biografii prezentowanych artystów. Oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Dla kogo: osoby studenckie, osoby dorosłe i seniorskie, osoby Głuche
Przewodniczka po wystawie: Agata Kokoryn
Tłumacz PJM: Jakub Studziński
Wejście w ramach biletu na wystawę. Nie obowiązują zapisy.
sobota, 23 marca
12.00–13.15 – Warsztaty dla rodzin I
Warsztaty artystyczne polegające na wykonaniu lalek sensorycznych nawiązujących do projektów Jerzego Nowosielskiego (projekty lalek do spektaklu „Krzesiwo” Hansa Christiana Andersena z 1958 roku). Szablony lalek będą ozdabiane wielokolorowymi materiałami z wypełnieniem o różnej ziarnistości (np. fasolki, kasza, ryż). Ideą przewodnią jest potraktowanie utworu tekstowego jako inspiracji dla sztuki współczesnej. Dużą wartością warsztatów jest ich międzypokoleniowość. Wymogiem udziału w warsztatach jest aktywny udział rodziców/opiekunów.
Prowadząca warsztaty: Agata Kokoryn
Dla kogo: dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci starszych z klas 1–3
Obowiązują zapisy: [email protected] (prosimy o podanie: nazwy warsztatów, imienia i nazwiska osoby uczestniczącej, numeru kontaktowego). Liczba miejsc ograniczona (maksymalna liczba osób uczestniczących: 15)
15.00–16.15 – Warsztaty dla rodzin II
Warsztaty artystyczne inspirowane pracą Magdaleny Abakanowicz „Embriologia”. Spotkanie będzie okazją do stworzenia przestrzennych, organicznych form nawiązujących do „kamieni” Abakanowicz. Osoby uczestniczące będą tworzyć prace m.in. z gliny modelarskiej, fragmentów tkanin i giętych drucików. Osoby uczestniczące będą próbować przygotować prace spójne z estetyką dzieł Abakanowicz. Wymogiem udziału w warsztatach jest obecność rodziców/opiekunów w przestrzeni Bunkra Sztuki w czasie trwania wydarzenia.
Prowadząca warsztaty: Agata Kokoryn
Dla kogo: warsztaty rodzinne dla dzieci starszych z klas 4–8
Obowiązują zapisy: [email protected] (prosimy o podanie: nazw warsztatów, imienia i nazwiska osoby uczestniczącej, numeru kontaktowego). Liczba miejsc ograniczona (maksymalna liczba osób uczestniczących: 15)
20.00–2.00 – Silent disco
Bunkier Sztuki otwiera swoje drzwi dla potrzebujących intensywnych bodźców kulturalnych i zaprasza na silent disco – nocną alternatywę dla „wyjścia w miasto”. W jej ramach będzie można uczestniczyć w niezwykłym doświadczeniu muzyczno-tanecznym, a przy tej okazji zwiedzić galeryjną ekspozycję, tym razem otwartą do godzin nocnych. Na odwiedzających czeka trójka DJ-ów grających różnorodną muzykę, która dostępna będzie za pośrednictwem bezprzewodowych słuchawek. Cicha impreza to jedyne tego rodzaju doświadczenie – możliwość multisensorycznego kontaktu ze sztuką i przestrzenią Galerii.
Dla kogo: dla wszystkich osób pełnoletnich
Koszt: silent disco jest dostępne w cenie biletu na wystawę
Liczba słuchawek ograniczona – równolegle dostępnych będzie 250 sztuk, a o możliwości uczestniczenia w silent disco decyduje ich dostępność. W przypadku pełnego obłożenia istnieje możliwość wejścia na wystawę i poczekania na wolny zestaw.
niedziela, 24 marca
13.00–14.15 – Warsztaty dla rodzin III
Warsztaty artystyczne polegające na wykonaniu lalek sensorycznych nawiązujących do projektów Jerzego Nowosielskiego (projekty lalki do spektaklu „Krzesiwo” Hansa Christiana Andersena z 1958 roku). Szablony lalek będą ozdabiane wielokolorowymi materiałami z wypełnieniem o różnej ziarnistości (np. fasolki, kasza, ryż). Ideą przewodnią jest potraktowanie utworu tekstowego jako inspiracji dla sztuki współczesnej. Dużą wartością warsztatów jest ich międzypokoleniowość. Wymogiem udziału w warsztatach jest aktywny udział rodziców/opiekunów.
Prowadząca warsztaty: Agata Kokoryn
Dla kogo: dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci starszych z klas 1–3
Obowiązują zapisy: [email protected] (prosimy o podanie: nazw warsztatów, imienia i nazwiska osoby uczestniczącej, numeru kontaktowego). Liczba miejsc ograniczona (maksymalna liczba osób uczestniczących: 15)
15.00–16.15 – Warsztaty dla rodzin IV
Warsztaty artystyczne inspirowane pracami Magdaleny Abakanowicz „Embriologia”.
Spotkanie będzie okazją do stworzenia przestrzennych, organicznych form nawiązujących do „kamieni” Abakanowicz. Osoby uczestniczące będą tworzyć prace m.in. z gliny modelarskiej, fragmentów tkanin i giętych drucików. Osoby uczestniczące będą próbować przygotować prace spójne z estetyką dzieł Abakanowicz. Wymogiem udziału w warsztatach jest obecność rodziców/opiekunów w przestrzeni Bunkra Sztuki w czasie trwania wydarzenia.
Prowadząca warsztaty: Agata Kokoryn
Dla kogo: warsztaty rodzinne dla dzieci starszych z klas 4–8
Obowiązują zapisy: [email protected] (prosimy o podanie: nazw warsztatów, imienia i nazwiska osoby uczestniczącej, numeru kontaktowego).
Liczba miejsc ograniczona (maksymalna liczba osób uczestniczących: 15)
18.00–19.30 – Otwarte, aktywne zwiedzanie wystawy „Daj mi wszystko” z elementami audiodeskrypcji
Aktywne oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji wybranych prac. Zwiedzanie będzie okazją do wspólnego zapoznania się z wybranymi dziełami z wystawy oraz do dyskusji wokół wybranych fragmentów tekstów krytycznych, które odnoszą się do twórczości i biografii prezentowanych artystów.
Oprowadzanie i audiodeskrypcja wystawy: Kamil Gibas
Dla kogo: osoby studenckie, osoby dorosłe i seniorskie, osoby z niepełnosprawnością wzroku
Wejście w ramach biletu na wystawę. Nie obowiązują zapisy.
Wiosenny Weekend Otwarcia
22–24 marca 2024
Galera Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a Kraków
Więcej informacji na www.bunkier.art.pl
Bunkier Sztuki, ze swoją wyjątkową architekturą, jest istotnym, historycznym punktem na mapie Krakowa i polskiego krajobrazu instytucji artystycznych. To miejsce nastawione na krytyczną refleksję wobec tu i teraz, prezentację aktualnych zjawisk artystycznych, prób i eksperymentów oraz popularyzację wiedzy o nich. Pokazuje wielogłos sztuki współczesnej z naciskiem na scenę krakowską. Lokalni artyści prezentowani są tu również w kontekście sztuki ogólnopolskiej i światowej.
W przyszłym roku Bunkier Sztuki będzie obchodził swoje 60. urodziny. Przez ostatnie cztery lata poddawany był remontowi. Oba konteksty sprawiają, że kluczowe jest ponowne określenie jego tożsamości wobec innych instytucji w mieście, w których prezentowana jest sztuka współczesna. W Krakowie działają muzea, galerie prywatne oraz te prowadzone przez same artystki i samych artystów. Bunkier na ich tle jest instytucją wyjątkową – i tę wyjątkowość chcemy zakomunikować za pomocą czterech haseł:
- SZTUKA WSPÓŁCZESNA – prezentacja aktualnych i różnorodnych zjawisk, popularyzacja sztuki;
- LOKALNOŚĆ – zwrócenie uwagi na krakowską scenę artystyczną, promowanie Krakowa jako miasta sztuki i artystów, wzmocnienie widoczności sztuki w mieście, promocja instytucji jako miejsca spotkań;
- WSPÓŁPRACA – podejmowanie działań we współdziałaniu z innymi instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami, sieciowanie i budowanie relacji na bazie otwartości i inkluzywności;
- EDUKACJA – edukacja artystyczna i kulturalna (dla najmłodszych), ale także przybliżanie sztuki współczesnej odbiorczyniom i odbiorcom poprzez różnorodne działania.
Bunkier jest schronem dla sztuki. Przestrzenią, w której możemy odciąć się na chwilę od kontekstów towarzyszących nam na co dzień lub je wyciszyć i w niezakłócony sposób przebywać ze sztuką. To miejsce spotkań, które uwrażliwia, gdzie stykają się ze sobą: historyczny charakter otoczenia oraz odważna, modernistyczna wizja architektki Krystyny Tołłoczko-Różyskiej; sztuka artystów i artystek krakowskich oraz światowe trendy artystyczne; sztuka ugruntowana i o określonej pozycji oraz świeże, młode spojrzenie, które nie boi się eksperymentować. Budujemy tu więź z odbiorcami – zarówno tymi najmłodszymi, wykształcaną w formie i w czasie zabawy, jak i starszymi, dla których doświadczenie wizyty jest przyczynkiem do refleksji lub dyskusji albo momentem odpoczynku. Działamy zespołowo, bo instytucja to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą ją na co dzień.
Delfina Jałowik