Wielkie Kino na EnergaCAMERIMAGE
Już za nieco ponad 4 tygodnie odbędzie się w Toruniu 31. edycja Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Podczas festiwalu będziemy mogli podziwiać najlepsze osiągnięcia w dziedzinie zdjęć filmowych. Oto pierwsze trzy tytuły, które zostaną pokazane w listopadzie premierowo w ramach Konkursu Głównego.
Oto pierwsi tegoroczni nominowani do statuetki Złotej Żaby:
Napoleon
Jako pierwszy festiwal na świecie EnergaCAMERIMAGE pokaże najnowszy filmowy spektakl reżysera Ridleya Scotta (Gladiator, Królestwo niebieskie). Napoleon opowiada, jak słynny Napoleon Bonaparte (nagrodzony Oscarem® Joaquin Phoenix) doszedł do władzy, ukazując jednocześnie nie tylko jego burzliwy związek z największą miłością jego życia, Józefiną, ale także jego militarny i polityczny geniusz. Za zapierające dech w piersiach zdjęcia i spektakularne sekwencje bitewne do Napoleona odpowiada stały współpracownik reżysera, Dariusz Wolski. Poczynając od Prometeusza z 2012 roku, nakręcili razem 9 filmów, wliczając nominowanego w 2015 roku Konkursie Filmów 3D Marsjanina i wyświetlany w ramach Konkursu Głównego EnergaCAMERIMAGE 2021 Ostatni pojedynek. Nakręcony przez Scotta i Wolskiego pilot serialu Wychowane przez wilki był również w 2020 roku w Konkursie Pilotów Telewizyjnych. Dariusz Wolski był także nominowany za zdjęcia do The Walk. Sięgając chmur Roberta Zemeckisa (2015 r., Konkurs Filmów 3D). W 2009 roku otrzymał Specjalną Nagrodę dla Polskiego Operatora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową. Dariusz Wolski zapowie pokaz Napoleona na EnergaCAMERIMAGE i weźmie udział w spotkaniu z publicznością po zakończeniu seansu. Napoleon trafi do światowej dystrybucji kinowej 22 listopada.
The New Boy
Australijski autor aborygeńskiego pochodzenia Warwick Thornton rozlicza po raz kolejny Australię z jej trudnej historii. Osadzony w latach 40. XX wieku The New Boy opowiada historię misji dla aborygeńskich dzieci prowadzonej przez siostrę Eileen (Cate Blanchett). Gdy jeden z powierzonych pod jej opiekę chłopców (Aswan Reid) zaczyna interesować się przesłaniem Chrystusa, zakonnica zostaje postawiona przed trudnym wyborem. Warwick Thornton nie tylko film napisał i wyreżyserował, ale był również autorem zdjęć, podobnie jak w przypadku prezentowanego w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2017 (Nagroda FIPRESCI) Sweet Country, do którego zdjęcia stworzył wraz z synem Dylanem Riverem.
Maestro
Poruszająca historia życia i twórczości słynnego kompozytora Leonarda Bernsteina doczekała się niezwykle emocjonującego filmu autorstwa Bradleya Coopera, który również współtworzył scenariusz i zagrał główną rolę. Maestro ukazuje geniusza przy pracy, ale także jego prywatne życie i relację z żoną Felicią Montealegre Cohn Bernstein (Carey Mulligan). Cooper zadebiutował jako reżyser w 2018 roku Narodzinami gwiazdy, za zdjęcia do których Matthew Libatique był nominowany po raz czwarty do Złotej Żaby (wcześniej za Źródło, Czarnego łąbędzia i mother! Darrena Aronofsky'ego, a w 2010 odebrał wraz z nim Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć–Reżyser). Artyści spotkali się ponownie na planie Maestra, opowiadając historię, która poruszy każdego widza.
Tegoroczna edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 11-18 listopada w Toruniu.