Wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej

-
13.03.2022
Wieczór polsko-ukraiński opera wrocławska

Wspólny śpiew to przestrzeń dla nadziei. Z niej czerpiemy chęć i siłę do walki o pokój i najważniejsze dla nas wartości. 18 marca w Operze Wrocławskiej odbędzie się koncert pieśni polsko-ukraińskich. Tego dnia gmach rozświetlą również barwy narodowe Ukrainy. Wydarzenie będzie wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji oraz gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ratując życie, są zmuszeni opuścić swoje rodzinne domy.


Sztuka jest odpowiedzią na rzeczywistość. W obliczu ogromnej tragedii, jaka spotkała naszych Sąsiadów nie możemy pozostać obojętni. Nasze serca i uwaga skierowane są teraz przede wszystkim na niesienie pomocy – tej realnej, ale też symbolicznej. Wiemy jak ważną rolę ma do spełnienia sztuka w czasach, gdy człowieczeństwo jest wystawione na próbę. Zapraszamy na Wieczór Polsko-Ukraiński , pełen pieśni, patriotyzmu. Jesteśmy solidarni z Ukrainą – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory czerpiące z bogactwa historyczno-kulturalnego Polski oraz Ukrainy. Usłyszymy je w wykonaniu Solistów oraz Artystów Chóru Opery Wrocławskiej – na scenie wystąpią również gościnnie śpiewaczki ukraińskie: Iryna Zhytynska oraz Olga Tsymbaluk. Artyści zaprezentują dzieła zarówno takich wielkich kompozytorów jak Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski i Stanisław Moniuszko, jak również piosenki legionowe, m.in. Białe róże i My, Pierwsza Brygada.

 

Usłyszymy również ukraińskie pieśni patriotyczne i ludowe w wykonaniu ukraińskich artystów, m.in. Czerez pole szyrokoje, czy Oj ne swity miesaczeńku. W repertuarze koncertu pojawi się również hymn cerkiewny Boże Wielki Jedyny – to modlitwa, z której szczególnie wybrzmiewa wołanie o wolność i błogosławieństwo. Dziś jej słowa nabierają szczególnego znaczenia. Opera Wrocławska sięgnęła po ten utwór w akcie solidarności z narodem ukraińskim przed spektaklami Cyganerii:

Koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy do puszek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.


 

Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl

 

{mat. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.