Weekend z Kolorami Polski w Rogowie i Zduńskiej Woli - Karsznicach

-
17.08.2023
Plakat Filharmonia Łódzka

Filharmonia Łódzka w najbliższy weekend zaprasza na kolejne koncerty 24. edycji Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” – w Rogowie i Zduńskiej Woli – Karsznicach.

 

19 sierpnia 2023, 19.00

ROGÓW

scena plenerowa w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ul. Leśna 5

 

Niestandardowy skład tria The ThreeX zachęca muzyków do odważnych poszukiwań. Dwaj skrzypkowie i pianista prezentują własne kompozycje, inspirując się słynnymi utworami muzyki klasycznej i nie tylko: Sonata „Księżycowa” Beethovena łączy się z hitami Metalliki i partyturami filmowymi Ennia Morricone, „Lot Trzmiela” Rimskiego-Korsakowa spotyka się z tangiem Piazzolli, a wszystko przyprawione szczyptą zabawy i sporą dawką humoru. Członkowie zespołu to absolwenci renomowanego uniwersytetu muzycznego w Wiedniu i laureaci międzynarodowych konkursów. Przez 20 lat działalności występowali w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Koncertowali podczas licznych festiwali w wielu renomowanych salach, takich jak Izumi Hall w Osace, Shanghai Symphony Orchestra Hall, Toppan Hall w Tokio czy Gläserner Saal słynnego wiedeńskiego Musikverein. Są laureatami złotego medalu na Osaka Chamber Music Competition & Festa w Japonii. W 2017 roku brali udział w programie telewizyjnym „Mam talent”.

 

Zdjęcie Filharmonia Łódzka

 

Wystąpią w otoczeniu cennego drzewostanu, który został zgromadzony w arboretum w Rogowie – ogrodzie leśnym, należącym do najcenniejszych tego typu placówek w Europie. W arboretach (z łac. arbor – drzewo), zwanych też ogrodami dendrologicznymi (z grec. dendron – drzewo), kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz prowadzi nad nimi badania. Początki rogowskiego ogrodu sięgają roku 1919, kiedy to utworzono Lasy Doświadczalne warszawskiej SGGW do prowadzenia badań naukowych i zajęć dydaktycznych dla studentów leśnictwa.  Cały teren jest zagospodarowany w sposób naturalny. Kolekcje obejmują niemal 2400 gatunków i odmian. Wiele roślin zostało po raz pierwszy wprowadzonych do uprawy w Polsce właśnie tutaj. Dominują drzewa i krzewy liściaste, wśród nich imponująca kolekcja klonów. Są też rośliny iglaste, egzotyczne oraz drzewa i krzewy pochodzące z Azji, głównie z Chin. Prowadzone tu badania pozwalają między innymi poznać przydatność obcych gatunków drzew dla polskiej gospodarki. Spacerowicze za najpiękniejsze uznają zwykle malownicze alpinarium ze strumykiem, stawami i pagórkami, chętnie odwiedzają też muzeum, poruszające różnorodną tematykę leśną i ekologiczną.

 

Wykonawcy:

Zespół The ThreeX w składzie:

Krzysztof Kokoszewski – skrzypce

Jacek Stolarczyk – skrzypce

Jacek Obstarczyk – fortepian

 

W programie autorskie kompozycje zespołu inspirowane muzyką klasyczną, filmową i rockową.

 

 

Zdjęcie Filharmonia Łódzka

 

20 sierpnia 2023, 19.00

ZDUŃSKA WOLA–KARSZNICE

kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Sylli 1

 

Poniatowa, niewielka miejscowość na Wyżynie Lubelskiej, stała się słynna dzięki znakomitym dziecięcym zespołom muzycznym. Scholares Minores pro Musica Antiqua, który działa od 1978 roku, został założony przez muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów. Ten pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół muzyki dawnej dał początek zainteresowaniu kulturą dawnych wieków w naszym kraju i zapoczątkował powstawanie innych grup o podobnym charakterze. Członkowie zespołu grają na kilkudziesięciu dawnych instrumentach, takich jak: krumhorn, dulcjan, viola da gamba, harfa gotycka, psalterium, fidel, szałamaja i wiele innych. Ponadto śpiewają i tańczą dawne tańce dworskie. W Poniatowej od 1975 roku istnieje również chór dziecięcy Szczygiełki. Na festiwalu „Kolory Polski” młodzi poniatowianie przedstawią program, który przeniesie słuchaczy do czasów renesansu i baroku.

 

Zdjęcie Filharmonia Lódzka

 

Gotowych do podróży w czasie zapraszamy do Karsznic – miejsca, gdzie faktycznie zaczynało się wiele wypraw. W okresie międzywojennym w Karsznicach, które wcześniej były wsią, utworzono bowiem stację kolejową z lokomotywownią, a obok niej powstało osiedle mieszkaniowe dla pracowników kolei. Znajdowały się one na trasie świeżo wybudowanej magistrali kolejowej Śląsk-Porty, która odegrała istotną rolę w rozwoju międzywojennej polskiej gospodarki, usprawniając transport węgla ze śląskich kopalń do nowego portu morskiego w Gdyni. W 1973 r. Karsznice włączono do miasta Zduńska Wola. W 2012 roku użytkowanie linii kolejowej zostało zawieszone i obecnie wznawiane jest wyłącznie sezonowo. Zabytkowe parowozy stały się eksponatami Skansenu Lokomotyw, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Wykonawcy:

Zespół młodzieżowy Scholares Minores pro Musica Antiqua pod kierunkiem Danuty i Witolda Danielewiczów

Plik Audio

 

W programie koncertu europejska muzyka epok renesansu i baroku.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.