„Wariacje enigmatyczne” Érica-Emmanuela Schmitta w Teatrze Ateneum

-
26.10.2023
„Wariacje enigmatyczne” Érica-Emmanuela Schmitta w Teatrze Ateneum

„Wariacje enigmatyczne” Érica-Emmanuela Schmitta można już obejrzeć na Scenie 61 Teatru Ateneum. Sztukę reżyseruje Artur Tyszkiewicz. W rolach głównych: Grzegorz Damięcki i Krzysztof Tyniec.

 

Cztery mocne nazwiska – jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy Éric-Emmanuel Schmitt oraz dwóch wybitnych aktorów Grzegorz Damięcki i Krzysztof Tyniec. Do tego jeszcze znakomity reżyser Artur Tyszkiewicz. To oni stoją za najnowszą premierą warszawskiego Teatru Ateneum.

 

Zanim zajął się pisaniem Éric-Emmanuel Schmitt był filozofem i widać to doskonale w jego sztukach i powieściach. Najsłynniejsza z nich – „Oscar i pani Róża” – bywa porównywana z „Małym Księciem” Antoine de Saint-Exupery'ego, została przetłumaczona na niemal wszystkie języki świata i wielokrotnie przeniesiona na scenę. „Wariacje enigmatyczne” w niczym jej nie ustępują.

„Wariacje enigmatyczne” Érica-Emmanuela Schmitta

 

Najchętniej wystawiana ze sztuk Schmitta opowiada o zgorzkniałym pisarzu, laureacie literackiego Nobla, który w willi pod kołem podbiegunowym kryje się przed światem. Któregoś dnia do jego samotni przybywa dziennikarz, chcąc przeprowadzić wywiad z unikającym wszelkiego rozgłosu artystą. Ich spotkanie pulsuje napięciem, tym bardziej, że w tle pojawia się tajemnicza kobieta...

 

To sztuka sensacyjna i komediodramat w jednym. Niewykluczone, że w pisarzu i dziennikarzu widzowie odkryją ślad realnie istniejących postaci. Nie zdradzamy inspiracji, aby nikomu nie psuć zabawy. A zapewnią ją wspaniali aktorzy, od lat gwiazdy Ateneum. Krzysztof Tyniec i Grzegorz Damięcki doskonale wiedzą, jak żonglować konwencjami, od dramatu błyskawicznie przechodzić do komedii.

 

O właściwe proporcje zadba reżyser Artur Tyszkiewicz, dyrektor Teatru Ateneum. Niedawno zachwycił publiczność spektaklem „Wzrusz moje serce” według dramatu Hanocha Levina. Teraz inscenizuje Schmitta.

 

Premiera spektaklu odbyła się 21 października 2023 roku. Gościem specjalnym premiery był autor sztuki – Éric-Emmanuel Schmitt.

„Wariacje enigmatyczne” Érica-Emmanuela Schmitta

 

Éric-Emmanuel Schmitt (ur. 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon) – francuski dramaturg, prozaik i reżyser, to jeden z najpoczytniejszych i najpopularniejszych współczesnych autorów francuskojęzycznych na świecie. Obliczono, że jego twórczość dramatopisarska, przetłumaczona na 40 języków, była wystawiana w ponad 50 krajach. Od 2008 roku Schmitt mieszka w Belgii.

 

Premierą „Wariacji enigmatycznych” po raz piąty wraca na afisz Ateneum.

 

Studiował muzykę w konserwatorium w Lyonie i ukończył filozofię na wydziale nauk humanistycznych w Ecole Normale Supérieure w Paryżu. Czwarta z kolei sztuka Schmitta, „Wariacje enigmatyczne”, powstała w 1996. W 1997 roku paryska publiczność obejrzała prapremierę „Libertyna”. Trzy lata później polska prapremiera sztuki odbyła się w Ateneum, w reżyserii Wojciecha Adamczyka, z Leonardem Pietraszakiem w głównej roli. Kolejna sztuka – „Frédéric, czyli Bulwar Zbrodni" (1998) – jest hołdem dla ludzi sceny. Została napisana specjalnie dla wybitnego francuskiego aktora, Jean-Paula Belmondo. Również i ona zawdzięcza polską prapremierę (16 listopada 2003) Ateneum. Spektakl wyreżyserował, podobnie jak poprzednie, Wojciech Adamczyk. Wystąpił ansamble Teatru Ateneum z Piotrem Fronczewskim na czele w roli Frédérica Lemaitre – największej gwiazdy teatrów paryskiego Bulwaru du Temple.

 

W 2003 na Scenie 61 w Ateneum odbyła się premiera „Małych zbrodni małżeńskich”, tym razem współczesnej, zabawnej i przewrotnej scenicznej opowieści o miłości. Przedstawienie wyreżyserował Marcin Sosnowski, zagrali Magdalena Zawadzka i Leonard Pietraszak.

 

Twórcze dossier Érica-Emmanuela Schmitta jest imponujące: kilkadziesiąt sztuk teatralnych, drugie tyle utworów prozatorskich, scenariusze filmowe, tłumaczenia.    

 

W styczniu 2012 Schmitt przyjął kierownictwo teatru Rive Gauche we współpracy z producentem i aktorem Bruno Metzgerem oraz autorem i reżyserem Francisem Lombrailem. W tymże roku Królewska Akademia Języka i Literatury Francuskiej w Belgii wybrała Érica-Emmanuela Schmitta na następcę Huberta Nyssena w katedrze 33 (zagraniczny literat), którą dotąd zajmowali między innymi Anna de Noailles, Colette i Jean Cocteau.

 

W 2016 Schmitt został członkiem jury Académie Goncourt, przyznającej tę najsłynniejszą z francuskich nagród literackich.

 

---

 

https://teatrateneum.pl/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.