W hołdzie zapomnianemu kompozytorowi Jerzemu Gablenzowi – krakowskie duo na nowej płycie wydawnictwa DUX

-
06.12.2023
Paweł Czarakcziew i Piotr Kowal; fot. Tomasz Białowolski

20 grudnia do sprzedaży trafi album Aurora Pawła Czarakcziewa (wiolonczela) i Piotra Kowala (fortepian), stworzony w hołdzie zapomnianemu kompozytorowi – Jerzemu Gablenzowi. Już dzisiaj na platformach streamingowych premiera singla promującego płytę: Gablenz: On a Holiday Afternoon, Op. 9 No. 7.

 

Wiolonczelista Paweł Czarakcziew i pianista Piotr Kowal to artyści związani z krakowską Akademią Muzyczną, laureaci międzynarodowych konkursów aktywnie koncertujący solowo i kameralnie. Od kilku lat tworzą duo specjalizujące się w poszukiwaniu wybitnej, ale nieznanej muzyki XX i XXI wieku. Tą płytą oddają hołd zapomnianemu krakowskiemu kompozytorowi, Jerzemu Gablenzowi, który pochodząc z rodziny o muzycznych tradycjach i posiadając wybitny talent kompozytorski, częściowo poświęcił się również prowadzeniu rodzinnej fabryki octu i musztardy oraz studiowaniu prawa.

 

W ciągu swego zbyt krótkiego, przerwanego wypadkiem lotniczym życia, Gablenz zdążył skomponować m.in. symfonię, poematy symfoniczne, koncert fortepianowy, operę, a nade wszystko pieśni, których powstało aż 86 i które były jego ulubioną formą wypowiedzi. Trzy z nich znalazły się na tej płycie w autorskim opracowaniu zespołu. Dopełnia je monumentalna, trwająca niemal 45 minut sonata wiolonczelowa. Styl Gablenza można określić jako postromantyczny, operujący dużymi zmianami nastrojów, gęstą fakturą i rozbudowaną harmoniką. Słyszalne są wpływy twórców, u których kompozytor studiował – Nowowiejskiego i Żeleńskiego – ale też pojawiają się skojarzenia z twórczością Rachmaninowa. O ile jednak sonata wiolonczelowa tego ostatniego regularnie wykonywana jest na koncertach, dzieło Gablenza pozostaje w cieniu. Interpretacja obu artystów podkreśla wszelkie walory sonaty, która dzięki tej płycie ma szansę powrócić na estrady w należnym jej zakresie.

 

Album Aurora promuje singiel Gablenz: On a Holiday Afternoon, Op. 9 No. 7, dostępny od 6 grudnia na wszystkich platformach streamingowych: https://lnk.fuga.com/piotrkowalpaweczarakcziew_onaholidayafternoon

 

Płyta pojawi się w sprzedaży fizycznej i cyfrowej 20 grudnia. Szukaj w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych i na www.dux.pl.

 

Patronat medialny: Magazyn Presto

Aurora – Paweł Czarakcziew, Piotr Kowal

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.