VI edycja Royal Opera Festival
21 czerwca 2024 zainaugurowana zostanie szósta edycja Royal Opera Festival – międzynarodowego przedsięwzięcia operowego, które od początku swojego istnienia koncentruje się wokół twórczości włoskiego geniusza stylu belcanto – Gioachino Rossiniego.
Royal Opera Festival to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2019 roku, którego celem jest przedstawienie odbiorcom nie tylko powszechnie znanych dzieł Rossiniego, ale także mniej znanej jego twórczości oraz kompozytorów jego epoki. I tak w 2019 roku zaprezentowana została opera Rossiniego Tancred – zaledwie 3 razy grana w Polsce od czasu swego powstania w 1813 roku, w 2021 Jedwabna drabinka oraz Elżbieta, królowa Anglii, w 2022 – Armida, Adina oraz Hermiona, a w 2023 – Signor Bruschino.
Tegoroczny program festiwalu otwiera sceniczna wersja popularnej Włoszki w Algierze Gioachino Rossiniego w reżyserii związanego z ROF niemieckiego twórcy, Jochena Schönlebera. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi José Miguel Pérez-Sierra, w partiach solowych wystąpią Dogukan Özkan (Mustafà), Polina Anikina (Isabella), Hyunduk Kim (Lindoro), Francesco Bossi (Haly), Emmanuel Franco (Taddeo), Oksana Vakula (Elvira) i Camilla Carol Farias (Zulma). Przedstawienia odbędą się na estradzie Filharmonii Krakowskiej w piątek, 21 czerwca o godz. 19.30 i w niedzielę, 23 czerwca br. o godz. 18.00.
Wzorem lat ubiegłych w ramach Royal Opera Festival w Ogrodzie Konsulatu Austrii przy ulicy Krupniczej 42 odbędzie się Waldkonzert (w piątek, 28 czerwca br. o godz. 19.00). Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Enrico Fagone, w programie koncertu znalazły się między innymi arie Rossiniego, Aubera i Schuberta, które wykonają Yo Otahara – sopran i Mert Süngü – tenor. Dwa dni później, w niedzielę 30 czerwca br. o godz. 18.00 zabrzmi Messa di gloria Rossiniego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją José Miguela Péreza-Sierry, z udziałem solistów: Yo Otahary (sopran), Patricka Kabongo i Tomasza Świerczka (tenor) oraz Dogukana Özkana (bas). Koncert odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, instytucji, która przystąpiła w tym roku do grona współorganizatorów ROF.
Kolejny koncert będzie zarazem ostatnim wydarzeniem w ramach tegorocznej edycji, jakie odbędzie się w sali koncertowej w gmachu Filharmonii Krakowskiej. Mowa o wersji koncertowej opery Michela Carafy pt. Masaniello, jaka zabrzmi w sobotę, 6 lipca 2024 o godz. 18.00. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Nicola Pascoli, partie solowe wykonają: Mert Süngü (Masaniello), Catherine Trottmann (Léona), Nathanael Tavernier (Ruffino), Luis Magallanes (Torrellas, Calatravio), Camilla Carol Farias (Thérésia), Francesco Bossi (Le Gouverneur), Massimo Frigato (Pedro, Charlatan) oraz Francesco Bossi (Giacomo).
A na zakończenie Royal Opera Festival mocny muzyczny akcent w postaci scenicznego wykonania opery Gioachino Rossiniego Hrabia Ory, jakie odbędzie się w Operze Krakowskiej w czwartek, 11 lipca br. o godz. 19.00 i w sobotę, 13 lipca br. o godz. 18.00. Tym razem zespoły Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Antonino Fogliani, zaś w partiach solowych wystąpią Patrick Kabongo jako hrabia Ory, Sophia Mchedlishvili w roli hrabiny Adele, Camilla Carol Farias jako dama Ragonde, Fabio Capitanucci – Raimbaud, Diana Haller w roli Isolier, Yo Otahara jako Alice oraz Nathanaël Tavernier – guwerner. Przestawienie wyreżyseruje Jochen Schönleber, który jest także autorem scenografii, zaś kostiumy przygotowane zostaną przez Olesję Maurer.
Royal Opera Festival organizują Stowarzyszenie PASSIONART oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W 2024 roku po raz kolejny podjęta została współpraca z Belcanto Opera Festival. Rossini in Wildabad oraz Muzeum Domem Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W tegorocznej, szóstej edycji Festiwalu do współorganizacji dołączają – Opera Krakowska, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Krakowska Opera Kameralna. Jest to efekt kilkuletniego działania Filharmonii Krakowskiej, mającego na celu konsolidację i ścisłą współpracę instytucji kultury Województwa Małopolskiego, która do tej pory zaowocowała wieloma wydarzeniami sygnowanymi znakiem Muzycznych Mostów.
Organizator:
Stowarzyszenie PASSIONART, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Współorganizator:
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Opera Krakowska
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Krakowska Opera Kameralna
Partner:
Belcanto Opera Festival. Rossini in Wildabad
Partner główny:
Małopolska