Premiera nagrania IX Symfonii Beethovena z „Odą do radości” w wykonaniu Ukrainian Freedom Orchestra pod dyrekcją Keri-Lynn Wilson
W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon wypuściła na rynek nagranie poruszającej interpretacji IX Symfonii Beethovena w wykonaniu Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson. Nagranie zostało zrealizowane w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, podczas koncertu inaugurującego trasę koncertową zespołu w sierpniu 2023 roku. Cały dochód z płyty zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ołeny Zełenskiej. Nagrania można posłuchać tutaj.
Zjednoczeni wspólną pasją i celem… nie ma wątpliwości – muzycy i muzyczki Ukrainian Fredom Orchestra walczą – „New York Times”
Jakość brzmienia orkiestry była wręcz niesamowita – „Guardian”
Manifest potęgi cywilizacji w obliczu barbarzyństwa – „Daily Telegraph”
Ukrainian Freedom Orchestra powstała w bezpośredniej reakcji na rosyjską agresję. Na prezentowanym nagraniu ostatniej symfonii Beethovena usłyszymy słynną Odę do radości po ukraińsku.
Wilson, która jest założycielką i dyrektorką muzyczną UFO, zmodyfikowała także oryginalny tekst poematu Fryderyka Schillera, zamieniając otwierające utwór słowo „Freude" (niem. radość) na „Freiheit” (niem. wolność).
Liczący 74 instrumentalistów i instrumentalistek zespół został utworzony w 2022 roku przez dyrygentkę Keri-Lynn Wilson, we współpracy z ukraińskim ministerstwem kultury, Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. W skład orkiestry wchodzą czołowi ukraińscy muzycy pozostający w kraju, ci, którzy zostali zmuszeni go opuścić ze względu na wojnę, a także osoby na co dzień występujące w zespołach europejskich.
W 2022 i 2023 roku Ukrainian Freedom Orchestra odbyła dwa międzynarodowe tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy i USA, prezentując muzykę współczesnych ukraińskich kompozytorów, m.in. Wałentyna Slwestrowa, Myrosława Skoryka i Jewhena Stankowycza, a także utwory będące częścią szerszej europejskiej tradycji muzycznej. Występy zespołu spotkały się z entuzjastyczną reakcją publiczności i pochlebnymi opiniami krytyków, przyciągając ogromne zainteresowanie mediów.
W dniu rozpoczęcia przez Putina inwazji, byłam wstrząśnięta. Ogarnął mnie gniew, czułam, że muszę przeciwstawić się temu barbarzyństwu – mówi Keri-Lynn Wilson. – Nie tylko dlatego, że jestem Kanadyjką ukraińskiego pochodzenia i mam rodzinę w Ukrainie, z której część walczyła w Donbasie. Musiałam coś zrobić, bo napaść na naród i jego kulturę wymaga odpowiedniej reakcji. Nie mogłam chwycić za karabin, więc postanowiłam walczyć batutą.
Patronat honorowy nad orkiestrą objęła ukraińska pierwsza dama, Ołena Zełenska, która określiła zespół „muzycznym głosem Ukrainy”, dodając, że muzyka prezentowana przez UFO niesie ze sobą „ponadczasowe przesłanie o potędze wolności rozbrzmiewające w dziełach nieprzemijającej klasyki (…). Muzyka może uciszyć przemoc”.
Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie Ministerstwa Kultury i Polityki informacyjnej Ukrainy, dzięki któremu wchodzący w skład UFO mężczyźni w wieku poborowym otrzymali zgodę na opuszczenie kraju i podjęcie walki w jego obronie za pomocą oręża, jakim jest sztuka. Latem 2024 roku odbędzie się kolejne tournée orkiestry po Europie i USA.
Walcząca w imieniu całego wolnego świata Ukraina potrzebuje teraz naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek – zaznacza Wilson. – Z wielką dumą ponownie dołączę do nieustraszonych artystów i artystek Ukrainian Freedom Orchestra, walcząc o dziedzictwo kulturalne Ukrainy. Kultury nie da się wymazać ani uciszyć. Nie spoczniemy, dopóki wojna nie zakończy się zwycięstwem.