Trzeci weekend z Pracowniami do wglądu: 21–22 października 2023
Wszyscy, którzy chcieliby na własne oczy przekonać się, jak pracują artyści i artystki, będą mieli okazję w październiku wziąć udziału w trzeciej edycji krakowskiego weekendu Pracownie do wglądu. To kontynuacja projektu, który od kilku lat pokazuje artystyczne miejsca pracy przy pomocy wywiadów i zdjęć. Organizatorzy zapraszają do wizyt i bezpośrednich rozmów z twórczyniami i twórcami.
Jak pracują artyści i artystki? Jaki kolor ma używana paleta malarska? Czy przestrzeń może inspirować? Czy można tworzyć bez pracowni? Czy artyści i artystki chętnie otwierają drzwi pracowni przed innymi? Jak wygląda proces twórczy? Czy pracownia bywa drugim domem? Podczas październikowego weekendu, przyglądając się pracowniom krakowskich artystek i artystów, wszyscy zainteresowani poznają odpowiedzi na powyższe pytania.
Pracownie są miejscami wyjątkowymi: intymnymi, magicznymi i przepełnionymi dziełami sztuki. W tych przestrzeniach artystki i artyści odsłaniają siebie oraz szukają inspiracji. Niektóre z nich są nie tylko przestrzeniami pracy, ale również miejscami edukacyjnymi, ekspozycyjnymi, przyczyniając się tym samym do integracji osób zainteresowanych sztuką. Pracownie mają niezwykły potencjał i kształtują krakowską mapę artystyczną.
Trzecia edycja weekendu rozpocznie się w sobotę, 21 października, od spotykania na ul. Zwierzynieckiej z Katarzyną Wyszkowską. Następnie przeniesiemy się do pracowni Zuzanny Szary przy ul. Długiej, a później na ul. Lea do Darka Vasiny. Dalej skierujemy się na ul. Królewską – do atelier Olgi Pawłowskiej, a potem do Grzegorza Wnęka. Sobotnia podróż zakończy się na ul. Bernardyńskiej, u Martyny Borowieckiej i Sylwii Solak.
Z kolei niedziela, 22 października, rozpocznie się w pracowniach na ul. Emaus – u Marty i Piotra Bożyków, Antoniego Porczaka i Józefa Sękowskiego. Na trasie Pracowni do wglądu nie może zabraknąć przestrzeni Łukasza Surowca przy ul. Józefa. Kolejne drzwi do swoich pracowni otworzą Paweł Słota i Juliusz Kosin na ul. Józefińskiej. Na koniec dnia wydarzenie przeniesie się do atelier Bogusława Bachorczyka na Kazimierzu.
Na wydarzenia organizowane w ramach weekendu będą obowiązywały zapisy – rejestracje ruszyły 12 października (przez stronę internetową). Wszystkie szczegóły dostępne na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych projektu – na Facebooku i Instagramie.
Harmonogram weekendu:
sobota, 21 października 2023
- godz. 11 Katarzyna Wyszkowska, ul. Zwierzyniecka 4/1
- godz. 12 Zuzanna Szary, ul. Długa 32
- godz. 13 Darek Vasina, ul. Lea 15/7
- godz. 14 Olga Pawłowska, ul. Królewska 60/12
- godz. 15 Grzegorz Wnęk, ul. Królewska 60/9
- godz. 16 Martyna Borowiecka i Sylwia Solak, ul. Bernardyńska 10/11
niedziela, 22 października 2023
- godz. 11 Marta i Piotr Bożykowie, ul. Emaus 20/11
- godz. 12 Antoni Porczak, ul. Emaus 20/7
- godz. 13 Józef Sękowski, ul. Emaus 20/8
- godz. 14 Łukasz Surowiec, ul. Józefa 16/1
- godz. 15 Paweł Słota i Juliusz Kosin, ul. Józefińska 3/5
- godz. 16 Bogusław Bachorczyk, ul. Czysta 17/6
Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczka i kuratorka Agnieszka Jankowska-Marzec. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie internetowej www.pracowniedowgladu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Naturalną konsekwencją tych działań były dwie edycje weekendu z Pracowniami do wglądu: pierwsza w listopadzie 2021 roku, a druga w październiku 2022 roku.