Trwają 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne w Opolu
28 maja ruszyły 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Oficjalna inauguracja miała miejsce na górnym foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a głos zabrał Dyrektor Norbert Rakowski, a także Dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego – Elżbieta Wrotnowska-Gmyz. Pierwszego dnia Goście i Gościnie na deskach Teatru mogli zobaczyć ZNACHORA w reż. Jakuba Roszkowskiego, który przyjechał prosto z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. ZNACHOR spotkał się z ogromnie pozytywnym odbiorem Widzek i Widzów, a także z owacją na stojąco.
Po prezentacji pierwszego spektaklu konkursowego odbył się wspólny toast za otwarcie Festiwalu, a także degustacja tortu, który został przygotowany specjalnie na tę okazję. Pierwszy dzień zwieńczył niezwykle elektryzujący koncert zespołu SASE, na czele z aktorem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – Kacprem Sasinem. Dla zespołu SASE był to debiut przed publicznością.
Czas trwania festiwalu: 28.05 – 03.06.2023
Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 47 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego.
Festiwal stanowi finał ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą i ukazanie jej potencjału scenicznego.
Festiwal pokazuje oryginalne, nowatorskie przedstawienia, o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym. Konkurs zrodził się z potrzeby nawiązania do tych świetnych tradycji i wzmocnienia teatralnego dialogu z historią.
Opolskie Konfrontacje Teatralne, które od lat cieszą się dużą popularnością, to wyjątkowa okazja do zapoznania się z wyróżnionymi realizacjami teatralnymi z całej Polski. Stanowią one próby zmierzenia się z dramatami, powstałymi w innym kontekście historycznym i kulturowym, przynoszącymi odmienną od naszej – często bardzo zaskakującą – wiedzę o człowieku.
W trakcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych organizatorzy zapraszają na pięć spektakli konkursowych, spektakl towarzyszący z Teatru im. Jana Kochanowskiego, spotkania z twórczyniami i twórcami spektakli, a także imprezy taneczno-muzyczne i czytania performatywne.
Partnerami tegorocznych 47. OKT są: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S. A., Górażdże Cement Group oraz ARTIM.
Spektakle konkursowe:
▪️ ZNACHOR // 28 maja // Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
▪️ BALLADY I ROMANSE // 30 maja // Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
▪️ SEN SREBRNY SALOMEI // 31 maja // Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
▪️ BALLADY I ROMANSE VER. 2022 // 2 czerwca // Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
▪️ WYSKUBKI // 3 czerwca // Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich
Spektakl towarzyszący:
▪️ SZTUKA KOCHANIA // 29 maja // Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Line-up koncertów na górnym foyer (wstęp darmowy!):
▪️ SASE | KACPER SASIN I PRZYJACIELE | 28 maja // 21:00
▪️ DJ TRAP DOOR | 30 MAJA // 21:00 | 31 MAJA // 21:00 | 1 CZERWCA // 20:00
▪️ ALEKSANDRA KWIATKOWSKA QUARTET | 2 czerwca // 21:00
▪️ ZESPÓŁ KROKI | 3 czerwca // 21:00
Czytania performatywne:
▪️ MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA SZOFER ARCHIBALD, reż. Marta Twardowska | scena Bunkier // 31.05 / 16:00
▪️ MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA MRÓWKI, reż. Zofia Gustowska
scena Bunkier // 02.06 / 16:00
▪️ MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA BABA-DZIWO, reż. Kalina Jagoda Dębska | scena Bunkier // 03.06 / 16:00
Dzień dziecka | 1. CZERWCA:
10.00 | Krystyna Miłobędzka Siała baba mak, reż. Marta Streker | scena Bunkier
13.00-17.00 | Dzień Dziecka – Zabawa dzieci w teatr (Plac Teatralny)
18.00 | Krystyna Miłobędzka Ptam, reż. Marek Idzikowski | scena Bunkier
Dokładny program sześciodniowego święta teatru – 47. OKT można zaleźć pod tym linkiem: https://teatropole.pl/47-okt-program/.