Teatr Groteska zapraszany na międzynarodowe festiwale

-
07.07.2024
"Męczeństwo i śmierć Marata"

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej – to dwa branżowe wydarzenia, podczas których krakowski Teatr Groteska zaprezentuje swoje spektakle z ostatniego sezonu.

"Męczeństwo i śmierć Marata"

 

Męczeństwo i śmierć Marata w reżyserii Konrada Dworakowskiego pojedzie w październiku do Torunia, by walczyć o nagrodę podczas jubileuszowej, 30. edycji festiwalu „Spotkania”. Ten spektakl dla młodzieży i dorosłych to opowieść o rewolucji i jej skutkach, o terapeutycznej bądź nie mocy sztuki, o historii i współczesności, o teatrze w teatrze. Mówi o tym, jak rewolucja może nas przypadkiem wmanewrować w rolę, w której wcale nie planowaliśmy być. Przez konkretne przypadki losów bohaterów zbliżamy się do odpowiedzi na pytanie, czym rewolucja jest. Imponująca scenografia i misternie uszyte, wieloelementowe kostiumy, a także lalki ludzkich rozmiarów jak zawsze powstały w pracowniach Teatru Groteska. Część muzyki wykonywana jest na żywo.

"W trawie. Laboratorium sensoryczne"

 

Z kolei W trawie. Laboratorium sensoryczne, z którym Groteska wystąpi na festiwalu w Bielsku-Białej to pierwszy w historii teatru spektakl, wpisujący się w nurt teatru dla najnajów. Choć dziedzina ta rozwija się w Polsce już od blisko 20 lat, spotkania z niekiedy jeszcze raczkującą publicznością, wciąż bywają traktowane jako coś nowego. Sam spektakl podzielony jest na część do oglądania, przyglądania się i część interaktywną, w której wszyscy współdziałają razem. Otwarta struktura, płynne przechodzenie z pozycji widza do roli aktywnego uczestnika współtworzącego to, co dzieje się w przestrzeni gry, powoduje, że teatr dla najnajmłodszych pozwala dzieciom na bycie aktywnymi odbiorcami sztuk.  

"W trawie. Laboratorium sensoryczne"

 

Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze spektaklu W trawie. Laboratorium sensoryczne, zapraszamy ze swoimi pociechami już 11 i 12 lipca do Groteski.

 

Pisałem w konkursowym Programie Funkcjonowania i Rozwoju Teatru Groteska, że jest wielka szansa, by zacząć pokazywać się na krajowych i zagranicznych festiwalach. Nie skończył się sezon, a zespół już był obecny z nowym tytułem na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu oraz na gościnnych występach w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Informacja o przyjęciu spektakli W trawie. Laboratorium sensoryczne na 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej oraz Męczeństwo i śmierć Marata na 30. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu to dla nas wielkie wyróżnienie. Teraz tylko należy trzymać kciuki, byśmy z wyjazdów wrócili z nagrodami

– mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.