Sukces polskiego designu w Anglii

-
03.06.2023
Nagroda dla Polskiego Pawilonu podczas London Design Biennale; fot. mat. org.

Polski Pawilon, którego organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale. Wystawa pt. „Poetyka konieczności”, której tegoroczny temat dotyczy Ukrainy, została wyróżniona w kategorii „Awarded to the most outstanding overall contribution” przez jury Biennale.

 

Tegoroczna polska ekspozycja jest próbą opowiedzenia o relacjach i procesach powstających w czasach kryzysu. Składa się z trzech etapów, z których pierwszym była prowadzona na terenie Anglii zbiórka okien. Są elementami wystawy w Pawilonie – to drugi etap projektu, natomiast trzecim będzie przekazanie ich do Kijowa, Charkowa oraz Chersonia, gdzie posłużą osobom odbudowującym swoje domy. Eksponaty, jak podkreślają autorzy wystawy, zostaną zmienione z odpadów w przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.

Wystawa „Poetyka konieczności”; fot. mat. org.

 

Cieszymy się niezmiernie, że został doceniony projekt o bardzo polskiej wartości jaką jest solidarność. Kryzys jest szansą na nowe życie przedmiotów a ograniczony dostęp do zasobów tworzy nowe procesy – mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska – Gratulacje dla zespołu kuratorów, którzy zaprojektowali wystawę: Zofii Jaworowskiej, Michała Sikorskiego i Petro Vladimirova.

 

Polski Pawilon został wyróżniony jedną z 3 nagród przyznawanych na Biennale, na którym w rym roku prezentuje się 40 krajów. Kuratorzy Pawilonu:

Zofia Jaworowska: aktywistka i założycielka Fundacji BRDA. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, stworzyła Grupę Zasoby, oddolną inicjatywę mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do Polski.

Petro Vladimirov: architekt i kurator z wykształceniem artystycznym. Wraz z Fundacją BRDA współtworzył projekt OKNO.

Michał Sikorski: architekt i urbanista z doświadczeniem w planowaniu i badaniach kampusów.

 

-

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.