Spotkaj się z muzyką – koncerty w Warszawie

-
28.05.2024
Spotkaj się z muzyką – koncerty w Warszawie

Stowarzyszenie JAX wraz z Urzędem Dzielnicy Mokotów oraz Urzędem Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy serdecznie zapraszają na koncerty muzyki klasycznej z cyklu „Spotkaj się z muzyką”. Odbędą się one 2 i 9 czerwca 2024 roku na terenie wyjątkowych przestrzeni sakralnych stolicy.

 

Przed nami kolejna podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i ciekawych efektów akustycznych. Podczas warszawskiej odsłony cyklu „Spotkaj się z muzyką” wystąpi skrzypaczka Róża Lorenc i organista Wiktor Brzuchacz. To jeden z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych polskich duetów, koncertujących na czołowych festiwalach kameralno-organowych w Polsce i za granicą.

 

Artyści zaprezentują repertuar składający się z dzieł epoki baroku i romantyzmu. W części barokowej usłyszymy m.in. arię Vedrò con mio diletto Antonio Vivaldiego w autorskiej aranżacji na skrzypce i organy, a także Passacaglię Anioł stróż Heinricha Bibera na skrzypce solo. Jest ona często określana jako godna poprzedniczka sonat solowych Johanna Sebastiana Bacha. Głównie za sprawą szerokiego zastosowania zdobyczy ówczesnej techniki skrzypcowej – dwudźwięków, akordów czy urozmaiconego smyczkowania. W części romantycznej szczególne miejsce zajmie muzyka francuska obfitująca w ujmujące melodie i wyrafinowaną harmonię. Obok dzieł Camille’a Saint-Saënsa i Gabriela Fauré, usłyszymy także Toccatę h-moll Eugène Gigout’a na organy solo. Ten niezwykle wirtuozowski utwór pokazuje pełnię możliwości brzmieniowych tego instrumentu. Całość dopełnią żywiołowe dzieła literatury hiszpańskiej.

 

Podczas koncertów konferansjer opowie o wykonywanych utworach, przybliży sylwetki kompozytorów oraz przedstawi ciekawostki dotyczące poszczególnych dzieł. Pozwoli to lepiej zrozumieć prezentowane utwory i udowodni, że czas spędzony z muzyką klasyczną może być atrakcyjny i przystępny dla każdego odbiorcy.

 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Wydarzenia są finansowane ze środków Dzielnicy Mokotów oraz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie JAX.

 

Data i miejsce koncertów:

2 czerwca 2024, godz. 19:20 – „Spotkaj się z muzyką na Mokotowie”
Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, ul. Modzelewskiego 98A, Warszawa

 

9 czerwca 2024, godz. 19:00 – „Spotkaj się z muzyką na Białołęce”

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, ul. Mehoffera 4, Warszawa

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie
Spotkaj się z muzyką na Białołęce

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.