LEONARD ANDRZEJ MRÓZ IN MEMORIAM - koncert Sinfonii Iuventus

-
17.12.2021
Plakat Andrzej Mróz in memoriam koncert

13 grudnia 2020 zmarł wielki polski śpiewak – bas, ceniony pedagog, prof. Leonard Andrzej Mróz. Niedługo po pierwszej rocznicy tego smutnego wydarzenia (22 grudnia) w Filharmonii Narodowej odbędzie się z udziałem Sinfonii Iuventus koncert poświęcony jego pamięci.

 

Prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Urszula Kryger wspominała zasłużonego wykładowcę między innymi tej uczelni (od 1997):

 

„Odszedł wspaniały artysta o fantastycznym głosie i światowej karierze scenicznej. Niezapomniane pozostaną jego interpretacje rosyjskiego repertuaru – oper i pieśni. Świetnie odnajdywał się również w polskich operach jako Stolnik w Halce czy Zbigniew w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. Jako pedagog prof. Mróz był bardzo poświęcony swoim studentom, dbał o ich wszechstronny rozwój i o to, jak będzie wyglądać ich dalsza artystyczna droga.”

 

Urodził się 19 stycznia 1947 roku w Międzyrzecu Podlaskim, był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Zofii Brégy (1972). Jeszcze w czasach studiów otrzymał pierwszą nagrodę VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu (1969), później zdobywał laury na wielu międzynarodowych konkursach wokalnych. Przez wiele lat był związany jako solista z Teatrem Wielkim w Warszawie (1972-1988). W 1998 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2016 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Publiczność zapamiętała artystę w scenicznych kreacjach między innymi Borysa Godunowa, Don Giovanniego, Stolnika, Filipa II. Artysta śpiewał na scenach teatrów operowych w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Moskwie, Paryżu, Parmie, Meksyku, Sofii, Filadelfii. Wystąpił w Carnegie Hall podczas koncertowego wykonania opery Chowańszczyzna Modesta Musorgskiego; także na prestiżowych festiwalach i gościnnie na wielu światowych scenach. W dorobku płytowym miał nagrania arii i pieśni, kolęd, muzyki cerkiewnej, Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, Requiem Giuseppe Verdiego, Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Nagrywał także dla Erato – Requiem Antonína Dvořáka oraz EMI – Borys Godunow Modesta Musorgskiego, Katarzyna Izmajłowa Dymitra Szostakowicza. W 1994 roku zadebiutował jako dyrygent w Filharmonii Wrocławskiej, a w kolejnych latach prowadził wykonania dzieł Webera, Mozarta i Rossiniego w Filharmonii Opolskiej, Wrocławskiej i Białostockiej.

Koncert Leonard Andrzej Mróz in memoriam plakat

Pamięć wielkiego śpiewaka uczci czterech wybitnych solistów, z których każdy legitymuje się imponującym dorobkiem scenicznym, koncertowym i nagraniowym. Zaprezentują się w bogatym repertuarze nawiązującym do artystycznego emploi wielkiego śpiewaka, obejmującym w części pierwszej koncertu wybór pieśni kompozytorów polskich i rosyjskich, w drugiej zaś – fragmenty opery, w której stworzył niezapomniane kreacje sceniczne i fonograficzne, imponującym fresku z dziejów dawnej Rosji: Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego.

 

Ważnym akcentem obsady tego koncertu będzie udział znakomitego Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a poprowadzi go pomysłodawca wydarzenia prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczeń prof. Mroza, dyrygent, wokalista o wielkim doświadczeniu symfonicznym, ale i scenicznym, jako dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Opery Wrocławskiej i gościnny dyrygent wielu spektakli Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, także innych scen operowych. W latach 1997-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej, jest także dyrektorem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Mała Filharmonia”. Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą, ma w dorobku także szereg cenionych, nagradzanych nagrań.

 

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

Bilety dostępne w systemach Bilety24 i eBilet oraz w kasach biletowych Filharmonii Narodowej (sprzedaż wyłącznie gotówkowa)

 

Program koncertu:

 

22 grudnia 2021, godz. 19.00

Filharmonia Narodowa w Warszawie

 

 

Pieśni Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego, Michała Glinki i Sergiusza Rachmaninowa

 

Sceny z opery Borys Godunow Modesta Musorgskiego:

- Scena koronacji Borysa / prolog

- Monolog Pimena / akt I

- Scena halucynacji Borysa / akt II

- Monolog Pimena / akt IV

- Scena śmierci Borysa / akt IV

 

Wykonawcy:

 

Rafał Siwek | bas / Borys

Aleksander Teliga | bas / Pimen

 

Sylwester Kostecki | tenor

Marcin Nałęcz-Niesiołowski | bas-baryton

Adam Zdunikowski | tenor

Anna Marchwińska | fortepian

 

Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Mirosław Janowski | kierownik chóru

 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

 

Marcin Nałęcz-Niesiołowski | dyrygent

 

Adam Rozlach | prowadzenie

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.