Sinfonia Iuventus – koncert „Wróblewski | Wars”

-
13.02.2023
Sinfonia Iuventus - koncert „Wróblewski | Wars”

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprasza na koncert już 18 lutego o 19:00. Orkiestra pod batutą cenionego dyrygenta Zbigniewa Gracy zaprezentuje kompozycje mistrza piosenki, twórcy przedwojennych przebojów Henryka Warsa oraz legendy polskiego jazzu Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Partię solową wykona Henryk Miśkiewicz, obecny na jazzowej scenie od końca lat sześćdziesiątych, uznawany za jednego z najwybitniejszych saksofonistów altowych.

 

Wróblewski | Wars

18 lutego 2023, godz. 19:00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

 

Wykonawcy:

Henryk Miśkiewicz | saksofon

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Zbigniew Graca | dyrygent

 

Program:

Jan Ptaszyn Wróblewski – Altissimonica

***

Henryk Wars – I Symfonia

 

Projekt Altissimonica Jana Ptaszyna Wróblewskiego, legendy polskiego jazzu, miał swoją premierę w roku 2000 w wykonaniu artysty, któremu został dedykowany: Henryka Miśkiewicza. Tytuł żartobliwie nawiązuje do jego „koronnego” instrumentu: saksofonu altowego, którego jest mistrzem, oraz do imienia wnuczki kompozytora – Moniki. Dzieło przeznaczone jest na orkiestrę symfoniczną (podczas premiery wystąpiła Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Jana Walczyńskiego), a w roku 2004 zostało wydane na znakomicie przyjętej płycie z Polską Orkiestrą Radiową, którą prowadził Zbigniew Graca.

 

Kompozycję tworzy cykl czterech części powiązanych głównym motywem będącym obiektem wariacji i improwizacji solisty, przedzielonych interludiami. Podczas koncertu będziemy mogli podziwiać realizatorów premierowego nagrania. Partię solową wykona Henryk Miśkiewicz, obecny na jazzowej scenie od końca lat 60. Uznawany za jednego z najwybitniejszych saksofonistów altowych, gra także na saksofonie sopranowym i klarnecie. Współtworzył zespoły Jazz Carriers i Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, jest liderem formacji Full Drive. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, a także zdobywca czterech Fryderyków. W dorobku ma występy z plejadą najwybitniejszych gwiazd polskich i zagranicznych oraz imponującą liczbę nagrań.

 

Zbigniew Graca to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno-operowej u Stanisława Wisłockiego. Laureat prestiżowych konkursów, współpracował m.in. z Orkiestrą Radiową w Warszawie, jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie. Był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze, dyrektorem artystycznym Państwowej Opery we Wrocławiu. W latach 1989–2017 był etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą przygotował i prowadził premiery wielu oper Mozarta, Rossiniego, współtworzył też coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991. Pełni funkcję dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej. Jego sztukę podziwiano w wielu krajach Europy, a także w Japonii, USA i Izraelu, oraz utrwalono na wielu nagraniach.

 

Henryk Wars (1902–1977) jest pamiętany przede wszystkim jako jeden z prekursorów polskiego jazzu i mistrz piosenki – autor niezliczonych, błyskotliwych i dowcipnych, świetnie aranżowanych przebojów (zwłaszcza filmowych – w ponad 50 takich produkcjach!), których apogeum popularności przypadło na lata 30. Śpiewali je Hanka Ordonówna, Zuza Pogorzelska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i wiele innych gwiazd. Po wojnie osiadł w USA, gdzie odnalazł się jako twórca muzyki do filmów hollywoodzkich, a także autor kolejnych piosenek, które w repertuarze mieli m.in. Bing Crosby czy Doris Day. Mniej pamięta się o „poważnym” obliczu Warsa, który – podobnie jak Nino Rota czy Ennio Morricone – komponował także ambitne dzieła koncertowe, pozostające jednak wciąż w cieniu dokonań popularnych. Jego monumentalna barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) zachwyca zmiennością nastrojów, łącząc subtelny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi. Z pewnością widzieć w niej można echa doświadczeń z pełną żywych emocji, „obrazową” muzyką filmową, ale zarazem jest to dzieło autonomiczne o wielkich walorach artystycznych. [pmac]

 

Bilety dostępne w serwisach biletowych: Polskie Radio – Bilety24, eBilet oraz w kasie biletowej Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

 

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.