Rusza druga edycja warsztatów pisarskich ZAIKSu: Tekstmisja

-
28.02.2022
Rusza druga edycja warsztatów pisarskich ZAIKSu: Tekstmisja

Rusza druga edycja wyjątkowych warsztatów pisarskich. „TekstMisja” to nowatorskie przedsięwzięcie twórcze dla młodych, pełnych pasji autorów tekstów, którzy pragną udoskonalić swój warsztat pod okiem profesjonalistów. Poznaj tajniki wiedzy, której nie znajdziesz w żadnej książce! Zgłoszenia do 25 marca 2022 r.

Teksty piosenek to ogromna część polskiej tradycji i kultury. Przez lata piosenka popularna była i jest wyznacznikiem nie tylko czasów, ale również jej roli w społeczeństwie. Teksty piosenek pisane przez mistrzów takich jak Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski czy Agnieszka Osiecka, a później Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Andrzej Mogielnicki spowodowały olbrzymie zainteresowanie polską piosenką i kulturą. Był czas, kiedy to właśnie tekściarze kreowali gwiazdy, mając znaczący wpływ na ich repertuar (vide Cygan – Rynkowski, Olewicz – Perfect, Mogielnicki – Lady Pank).

 

Sytuacja zmieniła się w latach 90., wraz z początkiem przemian demokratycznych, kiedy nastąpił wysyp młodych artystów, takich jak Hey, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska czy Kayah, którzy w większości sami pisali teksty swoich piosenek.

 

W ostatnich latach pojawiła się nowa generacja zdolnych piszących artystów, jak choćby Dawid Podsiadło, Tomasz Organek czy Krzysztof Zalewski, którzy swój wizerunek budują tekstami śpiewanych przez siebie utworów. Ich kariery są znakomitym dowodem na to, że w polską muzykę warto inwestować.

 

I to jest doskonały moment, aby wspomóc nowe talenty pisarskie. Warto wykorzystać potencjał młodych tekściarzy po to, żeby nowe polskie piosenki swoim przekazem, ciekawą historią, zwięzłym komunikatem czy celną puentą zyskały nowych słuchaczy. Pomóc w tym mogą odpowiednie, skrojone „na miarę”, działania edukacyjne ZAiKS-u.

 

„TekstMisja” to nowatorski pomysł odpowiadający na olbrzymie zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu pisania tekstów. Nie ma na ten temat żadnych opracowań, podręczników, kursów itp. ZAiKS jest pionierem takich działań i oferuje młodym autorom pomoc, która, ucząc ich rzemiosła, obudzi w nich jednocześnie radość tworzenia.

 

Wojtek Byrski

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.