Rusza Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

-
06.05.2022
Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

W najbliższą niedzielę 8 maja o godz. 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki Pani Janina Fies, siostra Wandy Rutkiewicz, przekaże do zbiorów Muzeum Archiwum rodzinne Wandy Rutkiewicz. W skład archiwum wchodzą niepublikowane wcześniej filmy, fotografie i karty pocztowe należące do Wandy Rutkiewicz. Spotkanie z Janiną Fies odbędzie się w ramach Przeglądu Filmów Alpinistycznych. Gośćmi tegorocznej edycji będą legendy polskiego himalaizmu m.in. Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy.

29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz odbędzie się w dniach 6 - 8 maja 2022 roku i tematycznie związany będzie z ogłoszonym przez Sejm RP 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz. W tym roku organizatorom wyjątkowo zależało na przybliżeniu postaci słynnej himalaistki ale również na ukazaniu roli kobiet we współczesnej wspinaczce wysokogórskiej oraz sporcie.

 

Oficjalnym partnerem tegorocznego przeglądu jest Fundacja Wandalistki, która zapewni spojrzenie na góry z kobiecego punktu widzenia. Poznamy nie tylko historię Wandy i pierwszych wspinających się kobiet ale również sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.

 

Przegląd rozpocznie się 6 maja 2022 roku (piątek) od otwarcia wystawy czasowej „Wanda w Kadrze”, na której zaprezentowane zostaną filmy, fotografie, wypowiedzi w formie nagrań oraz oryginalne eksponaty - pamiątki osobiste po Wandzie Rutkiewicz, będące własnością Muzeum.

 

Kolejnego dnia 07 maja 2022 roku (sobota), czeka nas się blok filmowy poświęcony Wandzie Rutkiewicz. Prowadzącym wydarzenie będzie jeden z najwybitniejszych Polskich himalaistów - Leszek Cichy. Przedstawione zostaną filmy fabularne i dokumentalne prezentujące dokonania Wandy Rutkiewicz. Zostaną przeprowadzone wywiady i rozmowy z osobami pamietającymi Wandę i uczestniczącymi w wyprawach z jej udziałem. Spotkamy także twórców, reżyserów i osoby związane z produkcjami filmowymi oraz autorki książek o Wandzie Rutkiewicz.

 

Ostatniego dnia przeglądu, 8 maja 2022 roku (niedziela), odbędzie się blok tematyczny związany z ogólną tematyką wspinaczki i sportu kobiet, zobaczymy filmy z zawodów oraz porozmawiamy o roli kobiet we wspinaczce wysokogórskiej. Spotkamy również specjalistę z zakresu skituringu, który opowie nam o swojej przygodzie z tym sportem oraz zaprezentuje film związany z tą tematyką. Będą piękne góry, trochę anegdot i humoru, a także kilka porad: jak sobie ułożyć w rozsądny sposób sezon skiturowy, jak trenować, jak wreszcie uczynić ze skituringu przygodę swojego życia.

 

Honorowy Patronat nad 29 Przeglądem Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady Partnerami przedsięwzięcia są: Totalizator Sportowy sp. z o.o., PKN ORLEN S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Fundacja Wandalistki, Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników, Polski Związek Alpinizmu.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.