Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

-
01.06.2022
Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA  Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. Właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwrócimy  szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.

Twardowski studia muzyczne rozpoczął siedem lat po wojnie – rozwijał się w pianistyce u Juliusa Juzeliūnasa w Państwowym Konserwatorium Litewskiej SSR w Wilnie, kompozycji uczył się u Bolesława Woytowicza w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był także uczniem Nadii Boulanger, do której – podobnie jak wielu innych kompozytorów – w latach 60. wyjechał dwukrotnie. Prowadził działalność pedagogiczną, jest też aktywnym uczestnikiem życia festiwalowego: od 1982 roku pełni funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”, od 1991 jest także członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie.

 

By posłużyć się terminami zaproponowanymi przez samego kompozytora, jego język muzyczny ewoluuje od „neoarchaizmu” lat 60. ku estetyce „ekspresyjno-romantycznej”. W jego twórczości wyróżnić można trzy główne nurty: ekumeniczne dzieła religijne, utwory sceniczne i pedagogiczne. Te trzecie komponowane są z myślą o najmłodszych solistach, kameralistach oraz zespołach młodzieżowych.

 

Już niebawem na stronie internetowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będzie można znaleźć więcej ciekawostek dotyczących utworów pedagogicznych Romualda Twardowskiego. Tymczasem w czerwcu można skorzystać z atrakcyjnych rabatów na utwory kompozytora, robiąc zakupy w e-sklepie PWM-u oraz w księgarni stacjonarnej w Krakowie. Do nut można zajrzeć także za pośrednictwem aplikacji nkoda, odkrywając w niej utwory Romualda Twardowskiego i innych kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!

 

Czy można ćwiczyć kameralistykę samodzielnie, ale z koncentracją także na pozostałych głosach? Oczywiście! Takie możliwości daje con.sol.la – aplikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Znajdują się w niej między innymi utwory kameralne autorstwa Romualda Twardowskiego na skrzypce i fortepian oraz dwie wiolonczele. con.sol.la pozwala na wyciszenie dowolnej linii melodycznej i wykonanie jej do nagranego akompaniamentu lub ćwiczenie akompaniamentu do dostępnej linii melodycznej. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem iOS.

 

Więcej ciekawostek o czerwcowym Kompozytorze miesiąca już niebawem na www.pwm.com.pl!

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.