Pucklitz – „Oratorio Secondo” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

-
10.10.2023
Pucklitz – „Oratorio Secondo” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Światowa premiera Oratorio Secondo gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza na 15-lecie działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

 

„Barokowy Ravel z Gdańska” (crescendo-magazine.be)

„Zrekonstruowano czyste gdańskie złoto” (pizzicato.lu)

„Fascynujące jest Pucklitzowe wyczucie dramaturgii i efektu brzmieniowego” (gramola.at)

„Klejnot z Gdańska” (Ruch Muzyczny)

„Jest pod każdym względem znaczącym odkryciem, wzbogacającym w najbardziej barwny sposób mozaikę osiemnastowiecznej muzyki.” (Klassikheute.de)

 

W dniach 17-19.11.2023 o godz. 19.00 (17.11, 18.11) i 18.00 (19.11) w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim usłyszymy premierowe wykonanie na żywo Oratorio Secondo gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza w wykonaniu gdańskich zespołów Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble oraz międzynarodowych solistów Sidonie Gudrun Otto – sopran, Elviry Bill – alt (debiut), Georga Poplutza – tenor, Thilo Dahlmanna – bas pod artystycznym kierunkiem Andrzeja Szadejki w ramach obchodów 15-lecia działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble.

 

Oratorio Secondo (1747) Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774) to wspaniałe, nowo odkryte w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej dzieło gdańskiego kompozytora osiemnastowiecznego Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774), które zostało nagrane w 2021 roku przez gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble i wydane w prestiżowej wytwórni niemieckiej MDG w audiofilskim formacie SACD w roku 2022. Nagranie wzbudza wielkie pozytywne emocje na całym świecie zarówno co do wykonania, jak i samego dzieła i zostało uznane „pod każdym względem znaczącym odkryciem, wzbogacającym w najbardziej barwny sposób mozaikę osiemnastowiecznej muzyki”.

 

Płyta była czterokrotnie (sic!) nominowana do jednej z najważniejszych europejskich nagród muzycznych OPUS KLASSIK 2022 w kategoriach: Najlepsi Soliści, Najlepszy Zespół, Najlepsza Światowa Premiera, Najlepsze Innowacyjne Opracowanie Dźwięku i otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Światowa Premiera.

 

Niezwykłe harmonie, różnobarwna obsada instrumentalna obejmująca również takie instrumenty jak harfa Dawida, harfa szklana czy Cimbelstern oraz wspaniała narracja anonimowego tekstu gdańskiego poety tworzą ekscytujące dzieło, zapierające dech w piersiach i wciągające swoją głęboką wymową publiczność.

 

Wydawałoby się, że pośród barokowych oratoriów i kantat nic nie może się równać kompozycjom Bacha lub Haendla, tymczasem dramatyczny, liryczny, wirtuozowski, bukoliczny zaskakujący i świeży wyrazowo utwór Pucklitza może śmiało iść w zawody z najlepszymi kompozycjami swojej epoki. To wielkoobsadowe dwugodzinne dzieło zabrzmi 3 razy – dzień po dniu z gwiazdorską obsadą solistów (w tym z artystami, którzy brali udział w nagraniu). Tematyka utworu jest szczególnie związana z obrazem Hansa Memlinga – Sądem Ostatecznym – do którego również będzie nawiązanie w trakcie wydarzenia. Po raz pierwszy też w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostanie zaprezentowany koncert oratoryjny w wykonaniu orkiestry grającej na dawnych instrumentach, chóru i solistów bez nagłośnienia. Całość będzie artystycznym wyrazem jubileuszu 15-lecia działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble, który powstał dla dokumentowania i promowania polskiego dziedzictwa muzycznego.

 

To będzie niezwykle barwne i pełne żywych emocji wydarzenie o historycznym charakterze!

 

Organizatorzy zapraszają do osiemnastowiecznego Gdańska zrekonstruowanego na moment w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim!

 

Szczegóły na stronie www.pucklitz.pl oraz www.goldbergensemble.eu

Pucklitz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

 

Premierę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Orlen dla Pomorza.

 

Organizator: Trinitas Artis

Współorganizatorzy: AMRS Production, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski

Partnerzy: Hampton by Hilton, Trefl, Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Grafito

 

Bilety do nabycia na platformie biletowej oraz w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Johann Daniel Pucklitz – Oratorio Secondo

17.11.2023, 19:00

18.11.2023, 19.00

19.11.2023, 18.00

Gdański Teatr Szekspirowski

 

Goldberg Baroque Ensemble

Goldberg Vocal Ensemble

 

Sidonie Gudrun Otto – sopran

Elvira Bill – alt (debiut)

Georg Poplutz – tenor

Thilo Dahlmann – bas

Andrzej Szadejko – dyrygent, kierownik artystyczny

Goldberg Baroque Ensemble PUCKLITZ 2023
Goldberg Vocal Ensemble PUCKLITZ 2023
Gudrun Sidonie Otto PUCKLITZ 2023
Elvira Bill PUCKLITZ 2023
George Poplutz PUCKLITZ 2023
Thilo Dahlamann PUCKLITZ 2023
Andrzej Szadejko PUCKLITZ 2023

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.