Premiery Teatru Wielkiego w Łodzi w sezonie artystycznym 2023/2024

-
29.05.2023
Premiery Teatru Wielkiego w Łodzi w sezonie artystycznym 2023/2024

Teatr Wielki w Łodzi podczas konferencji prasowej przedstawił informacje na temat nadchodzącego sezonu artystycznego 2023/2024. Premiery oraz repertuar na najbliższy sezon znajdziecie poniżej.

 

Premiery sezonu 2023/2024:

  • WIECZÓR KOMPOZYTORÓW POLSKICH:

 

Mieczysław Karłowicz ODWIECZNE PIEŚNI

poemat symfoniczny

choreografia: Conrad Drzewiecki

przekaz choreograficzny: Dominika Antkowiak

 

Wojciech Kilar KOŚCIELEC 1909 N.O.M. |NON OMNIS MORIAR|

poemat symfoniczny

choreografia: Jacek Przybyłowicz

 

Karol Szymanowski HARNASIE

balet pantomima

choreografia: Karol Urbański

 

kierownictwo muzyczne: prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

premiera 30 września 2023 r.

 

Wieczór baletowy do muzyki polskich kompozytorów zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Dawno już na naszej scenie nie słyszeliśmy i nie widzieliśmy takiego zestawu wspaniałych kompozycji. Kompozycji, które łączy góralski folklor i miłość do muzyki.

 

Kompozycja Wojciecha Kilara Kościelec 1909 to poemat symfoniczny powstały z okazji 100. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza, który w 1909 roku zginął tragicznie w Tatrach u stóp Małego Kościelca, a 3 tygodnie wcześniej odniósł triumf wykonaniem Odwiecznych pieśni w Filharmonii Warszawskiej.

 

"Odwieczne pieśni" to prawdziwie osobista wypowiedź kompozytora, w której uzewnętrznił on również swój indywidualny styl. Mimo, iż poemat ten pod względem brzmieniowym jest nadal bliski utworom późnoromantycznym, to pod wieloma względami odnajdziemy w nim oryginalne, typowo "karłowiczowskie" rysy: szerokooddechowe, liryczne tematy o słowiańskim kolorycie, ciekawe zabiegi w zakresie instrumentacji, czy też przeważające wolne tempo połączone ze swobodnie, choć dynamicznie kształtowaną formą. Tak pisała o utworze Anna Iwanicka-Nijakowska.

 

Karol Szymanowski natomiast góralskim folklorem i duchem nasiąkał od najmłodszych lat. Sam kompozytor pisał: … gdy się pojmie prawdziwą góralską pasję do nadawania plastycznych kształtów wszystkiemu, co Górala w życiu otacza, gdy się przeniknie te chropawe, kanciaste, jakby w opornym głazie kute formy, ukazuje się w tej muzyce prawdziwe oblicze nieugiętego, twardego, specyficznie góralskiego "liryzmu", przedziwna "epickość" spokojnie falującej powierzchni i głęboko na dnie ukryta, teatralna niemal "dramatyczność" treści, znajdująca swój wyraz w tańcu.

 

Tak, więc duch gór czuwa nad tym wieczorem, a jeśli swojej przychylności dołożą nam łaskawie duchy kompozytorów to będzie to wieczór skrzący się wspaniałą muzyką i tańcem.

(informacja prasowa)

 

  • Krzysztof Penderecki RAJ UTRACONY
     

Sacra rappresentazione w dwóch aktach

libretto: Christopher Fry

kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak

reżyseria: Michał Znaniecki

scenografia: Luigi Scoglio

premiera 25 listopada 2023 r.

Krzysztof Penderecki Raj utracony

 

Uważam, że rozwój to nie tylko podążanie naprzód; czasami trzeba się zastanowić, cofnąć te dwa kroki, aby pójść do przodu.
Krzysztof Penderecki

 

Tym razem przed nami wyzwanie – Raj utracony – mistrzowska opera Krzysztofa Pendereckiego wg poematu Johna Miltona, w której wątki biblijne w jakże czytelny sposób znajdują swoje odniesienia w rzeczywistości. To wybitne dzieło Maestro Pendereckiego nigdy nie gościło na łódzkiej scenie, jest zatem okazja, aby zrealizować przedstawienie z rozmachem, z pełnym wykorzystaniem możliwości technicznych i artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi tak, aby zachwycić, oczarować i rozkochać w nim widzów Łodzi oraz całego regionu łódzkiego a być może nawet Polski. Mamy nadzieję, że opera ta na długo zagości w repertuarze Teatru i będzie przynosić pełnię wzruszeń kolejnym pokoleniom naszej publiczności. To muzyczno-wokalne dzieło będzie naszym hołdem dla Mistrza, ale i dowodem na to, że muzyka Wielkich jest wielka i ponadczasowa!

 

Wspaniałe niewątpliwie widowisko operowe zapewnią nam swoim profesjonalizmem i wyobraźnią sceniczną dobrze już znani łódzkim melomanom: Michał Znaniecki (reżyseria), Luigi Scoglio (scenografia) i Rafał Janiak (kierownictwo muzyczne).

(informacja prasowa)

 

Premierę spektaklu RAJ UTRACONY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

  • Giuseppe Verdi TRAVIATA

opera

kierownictwo muzyczne: Marcin Nałęcz-Niesiołkowski

reżyseria: Pia Partum

scenografia i światło: Katarzyna Borkowska

kostiumy: Wojciech Dziedzic

premiera 9 lutego 2024 r.

 

Traviata z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa Dama kameliowa podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną! Historia pokazała, że nie mieli racji: Traviata jest dziś jedną z najczęściej wystawianych oper. Verdi komponując Traviatę dał literaturze operowej rejestr operowych przebojów: Brindisi, E'strano, Di Provenza, Addio del passato, Gran Dio… A odtwórczyniom roli tytułowej nieograniczone możliwości popisu wokalnego i aktorskiego.

 

To dzieło należy do klasyki operowej i każdy teatr operowy powinien je mieć w swoim repertuarze, bo w przeciwieństwie do prapremierowej publiczności, obecnie widzowie kochają historię Violetty i Alfreda oraz muzykę Verdiego. Szczególnie łódzka publiczność darzy wielką estymą to dzieło Verdiego i jest zakochana w opowiadanej historii. W chwili obecnej Teatr Wielki w Łodzi nie ma w swoim repertuarze tego operowego hitu, ostanie przedstawienie było zagrane w 2016 roku. W ramach uzupełnienia repertuaru naszego Teatru premierę Traviaty planujemy 9 lutego 2024 roku. Będzie to już piąta realizacja tego tytułu w naszym Teatrze, każda z poprzednich była przyjmowana entuzjastycznie przez nie tylko łódzką widownię. Na scenie zobaczymy solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Reżyserować będzie Pia Patrum.

(informacja prasowa)

 

  • Hector Berlioz ROMEO I JULIA

symfonia dramatyczna/balet

w ramach XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych

kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak

choreografia: Sasha Waltz

premiera 11 maja 2024 r.

 

Impulsem do powstania dzieła był dramat Szekspira o tym samym tytule, który Bizet uważał za dzieło niemal boskie. Dlatego sam bardzo skrupulatnie pracował nad każdym taktem. Nie ma drugiego takiego dzieła; kompozycja utworu jest dokładnie wyważona, a połączenie rozmaitych gatunków dało znakomity efekt. Chóralne recytatywy jakby klamrą spinają całość, w prologu wprowadzając widza w istotę konfliktu, a w finale podsumowując i objaśniając przyczyny tragedii. Obecna premiera planowana jest na maj 2024, będzie otwierała XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe, a na scenie zobaczymy prawie cały zespół naszego Teatru: solistów, balet, chór i orkiestrę. To unikalne dzieło daje wspaniałą okazję powrotu na łódzkiej scenie do tradycji wystawiania spektakli baletowych z udziałem orkiestry, co zdecydowanie podnosi walory artystyczne prezentowanego dzieła.

(informacja prasowa)

 

  • Engelbert Humperdinck JAŚ I MAŁGOSIA

baśń operowa w trzech obrazach

kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak

reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski

premiera 1 czerwca 2024 r.

 

Tym razem planujemy przygotowanie spektaklu, dla którego trudno byłoby wyznaczyć granicę wieku jego odbiorców. Trudno, ponieważ granica ta nie istnieje, a to dlatego, że Jaś i Małgosia, baśń operowa – jak nazwał swoje dzieło sam kompozytor – jest dla wszystkich: dla tych, którym mamy opowiadają do poduszki piękne bajki, dla tych którzy czytają już samodzielnie, ale i dla dorosłych, którzy równie chętnie jak dzieci uciekają w świat baśni, fantazji i marzeń, z odległego już niestety dzieciństwa. Jest też Jaś i Małgosia ucztą dla najwytrawniejszego melomana. Nie bez powodu operą Humperdincka zachwycał się sam Richard Wagner. Znakomita charakterystyka muzyczna postaci, bogactwo melodyczne, zróżnicowanie nastrojów oraz bogata instrumentacja dają gwarancję na przedstawienie, które będzie towarzyszyło kolejnym pokoleniom młodych melomanów. Premiera tego spektaklu będzie uzupełniała ofertę naszego Teatru dla najmłodszych widzów. Będzie to opera familijna dla całych rodzin, pierwsza od wielu lat na naszej scenie opera dla dzieci grana w języku polskim. Na scenie zobaczymy solistów, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi.

(informacja prasowa)

 

---

 

XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe

 

Teatr Wielki w Łodzi prowadzi rozmowy z następującymi zespołami branymi pod uwagę do udziału w kolejnej edycji ŁSB:

  • Zespół Dimitrisa Papaioannou z Grecji; spektakl INK autorstwa Dimitrisa Papaioannou
  • L-E-V Dance Company z Izraela; spektakl OCD Love w chor. Sharon Eyal
  • Aterballetto z Włoch wieczór składający się z dwóch choreografii: Secus Ohada Naharina i Yeled Eyala Dadona
  • Balet Opery w Lyonie z Francji – wieczór składający się z dwóch choreografii Merce’a Cunninghama – Beach Birds i Biped (zespół zainauguruje ŁSB pod koniec kwietnia 2024)
  • Polski Balet Narodowyspektakl Dracula w chor. K. Pastora z udziałem orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (na zamknięcie ŁSB)
  • Compañía Nacional de Danza z Hiszpanii z programem obejmującym kilka choreografii: Jiří Kylián – Bella figura; Justin Peck – Heatscape; George Balanchine – Apollo; William Forsythe – In the Middle 

 

Teatr Wielki w Łodzi planuje także własną premierę baletową Romeo i Julia. Obecnie prowadzone są rozmowy w kwestii pozyskania licencji na spektakl oryginalnie stworzony przez Sashę Waltz na zamówienie Opery Paryskiej, a później prezentowany także przez La Scalę i Operę Berlińską.

 

---

 

W repertuarze w sezonie 2023/2024

 

OPERA

  • Giacomo Puccini DZIEWCZYNA Z DZIKIEGO ZACHODU
  • André Previn TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
  • Giuseppe Verdi AIDA; NABUCCO; DON CARLOS; RIGOLETTO
  • Georges Bizet CARMEN
  • Gaetano Donizetti DON PASQUALE
  • Stanisław Moniuszko HALKA; STRASZNY DWÓR
  • Charles Gounod FAUST

 

BALET

  • Franz von Suppé i Michael Nyman / Gray Veredon ZIEMIA OBIECANA
  • Mikis Theodorakis / Lorca Massine GREK ZORBA
  • Maurice Ravel / Jacek Przybyłowicz | Karol Szymanowski / Grzegorz Brożek | Edward Elgar / Joshua Legge TRYPTYK BALETOWY: BOLERO | MANDRAGORA | DISPLACED
  • Bogumiła Sołek/Hans Zimmer | Tamás Juranics/Carl Orff ŚCIEŻKI ŻYCIA / CARMINA BURANA
  • Bogdan Pawłowski / Witold Borkowski KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW
  • Maciej Pawłowski / Andrzej Morawiec LAMAILA

 

OPERETKA

  • Johann Strauss NOC W WENECJI; ZEMSTA NIETOPERZA

 

KONCERTY

  • KONCERT STABAT MATER Antoni Dvořák
  • KONCERTOWE WYKONANIE OPERY TRUBADUR Giuseppe Verdi
  • KONCERT KOLĘD
  • KONCERT SYLWESTROWO-NOWOROCZNY
  • KONCERT CHÓRU DZIECIĘCEGO I CHÓRU VERDIANA
  • CYKL KONCERTÓW KAMERALNYCH Z UDZIAŁEM ARTYSTÓW TWŁ

 

Cykl koncertów pt. SOBOTY KAMERALNE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI realizowanych we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

 

Dyrekcja Teatru zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.

 

---

 

Koncerty niespodzianki

 

  • OPERA ŁÓDŹ OPENER

8 września 2023 | godz. 19:00 wstęp wolny
plac Dąbrowskiego

 

Wystąpią:
Małgorzata Walewska – mezzosopran
Aleksandra Opała – mezzosopran
Krystian Ochman – tenor
Mario Stefano Pietrodarchi – akordeon
Marta Kosielska – dyrygentka
Marta Kluczyńska – dyrygentka
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

 

W programie utwory z kręgu muzyki iberoamerykańskiej, m.in. kompozytorów: Georga Bizeta, Manuela de Falli, Astora Piazzoli i innych.

 

  • RADOŚĆ MIŁOSIERDZIA Jan Kanty Pawluśkiewicz

koncert oratoryjny z okazji 100-lecia objawień Św. Siostry Faustyny

5 października 2023

 

  • KONCERT Z GWIAZDĄ

10 września 2023 | godz. 19:00

Gość specjalny Xabier Anduaga

 

  • KONCERT Z GWIAZDĄ

18 kwietnia 2023 | godz. 18:30

Gość specjalny Pretty Yende

 

 

Pełna informacja dotycząca nowego sezonu artystycznego 2023/2024 wraz z ofertą edukacyjną i dostępnymi promocjami na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.