Premiera albumu „Baczyński bez filtra” – twórczość poety na fotografiach współczesnej młodzieży | Fundacja PGE

-
14.02.2023
„Baczyński bez filtra”

14 lutego 2023 r. ukazał się album zatytułowany „Baczyński bez filtra”, będący zwieńczeniem konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Fundację na rzecz Wielkich Historii pod mecenatem Fundacji PGE. Publikacja zawiera wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, których tłem są zdjęcia inspirowane twórczością poety wykonane przez młodzież szkolną w ramach konkursu.

 

Dbałość o to, by historia naszego kraju, nie została zapomniana, to część naszej misji, którą realizujemy w ramach patronatu nad projektami historycznymi. Taki był także cel konkursu „Baczyński bez filtra”. Przez pryzmat wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, chcieliśmy przybliżyć młodemu pokoleniu świadectwo tragicznego okresu drugiej wojny światowej. Zwieńczeniem konkursu jest wydanie albumu, który prezentuje utwory tego poety w połączeniu z fotografiami wykonanymi przez uczestników konkursu „Baczyński bez filtra”. Stanowią one dialog współczesnych nastolatków z naszymi przodkami, których pokoleniowe doświadczenia Baczyński ocalił od zapomnienia dzięki swoim wierszom

– mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Baczyński w swojej poezji wykracza poza czasy, w których żył i tworzył. Mierzy się z tematami uniwersalnymi, postępem i nowoczesnością, stawia pytania o rolę jednostki i społeczeństwa, w wyjątkowy sposób opisuje emocje, lęki, nadzieje i pragnienia, które towarzyszą nam, gdy dorastamy. Oddajemy ten album w ręce szerokiej publiczności, by zainspirować do odkrywania twórczości Baczyńskiego, a także aby sięgać do przeszłości w poszukiwaniu wskazówek do mierzenia się z wyzwaniami współczesności

– mówi Maciej Piwowarczuk, prezes zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

 

W ramach obchodów setnych urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Fundacja na rzecz Wielkich Historii i Fundacja PGE zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych konkurs, którego zadaniem było wykonanie zdjęcia będącego osobistą interpretacją twórczości poety. Chodziło o fotograficzne przedstawienie wybranego dzieła przez pryzmat indywidualnych doświadczeń i emocji, z perspektywy tu i teraz. Nowatorska forma konkursu miała na celu przybliżyć młodym ludziom postać poety i lepiej zrozumieć wojenną historię Polski. W ramach konkursu wpłynęło ponad 1100 zgłoszeń, z których 34 fotografie zostały opublikowane w albumie. Latem 2022 r. te same zdjęcia w dużym formacie zaprezentowano na wystawie zorganizowanej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przed Galerią Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

Autorki i autorzy prac prezentowanych w albumie zmierzyli się z dużym wyzwaniem, by oddać niełatwą poezję Baczyńskiego poprzez obraz. Spodziewałem się, że fotografie będą mieć charakter typowo ilustracyjny, jednak większości młodych twórców udało się uniknąć tej prostej zależności. Dzięki temu to my, odbiorcy, szukamy związków między zdjęciem a wierszem, by odkrywać dla siebie ich nowe znaczenia

– pisze fotografik Jan Brykczyński.

 

Albumy trafią do szkół imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także do szkół laureatów konkursu, czyli autorów opublikowanych zdjęć.

 

Album do pobrania na stronie Fundacji PGE:

https://fundacjapge.pl/prowadzone-progjekty/projekty-historyczne/baczynski-bez-filtra

 

Fundacja PGE

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. Jest głównym opiekunem projektów, których celem jest uczczenie pamięci o polskim ruchu oporu. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. W 2022 roku została mecenasem konkursu „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz razem z Fundacją na rzecz Wielkich Historii stworzyła cykl animacji „Głosy AK” do historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej. Fundacja PGE prowadzi także projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka, upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej.

 

Fundacja na rzecz Wielkich Historii  

Organizacja pożytku publicznego zajmująca się edukacją historyczną oraz popularyzacją historii. Fundacja na rzecz Wielkich Historii wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. Prowadzi działania edukacyjne („Zaopiekuj się pamięcią”), organizuje konkursy ogólnopolskie („Baczyński bez filtra”, „Śladami bohaterów Armii Krajowej”), wspiera archiwa społeczne („Digipunkt”), tworzy wystawy („Letnie Ostatki”) czy wirtualne muzea (Tadeusza Kościuszki czy Polskiego Państwa Podziemnego). Programy kieruje przede wszystkim do szkół i uczniów.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.