Ponad 1000 zgłoszonych prac w drugiej edycji konkursu PGE „Spotkania ze sztuką”
Zakończył się nabór prac w konkursie plastycznym „Spotkania ze sztuką”, skierowanym do uczniów szkół podstawowych z miejscowości liczących poniżej 50 000 mieszkańców. To już druga edycja konkursu, która kolejny raz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 stycznia 2024 roku.
Do Fundacji PGE, organizatora konkursu wpłynęło ponad 1000 interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego, którego malarska twórczość była tematem tegorocznej edycji. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych, zlokalizowanych w polskich miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców. Prace można było zgłaszać od 27 listopada 2023 r. do 4 stycznia 2024 r.
Bardzo nas cieszy, że konkurs „Spotkania ze sztuką” już po raz drugi cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. W pierwszej edycji konkursu wpłynęło ponad 500 prac konkursowych, z których wyłoniliśmy ponad 90 laureatów. Tegoroczna edycja przerosła nasze oczekiwania, ponieważ zgłoszonych zostało ponad 1000 prac. Tak liczny udział młodych ludzi w konkursie związanym z polskim malarstwem dowodzi, że uczniowie, jeśli mają taką możliwość, chcą mieć kontakt ze sztuką – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – PGE konsekwentnie od wielu lat angażuje się w działania wspierające i upowszechniające polską kulturę, będąc jednym z największych mecenasów kultury w Polsce – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Tegorocznym zadaniem konkursowym było przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba, węgiel. Zgłoszone prace będą oceniane w terminie do 18 stycznia w 3 kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII według ustalonych kryteriów: zgodność z tematyką konkursu, walory estetyczne pracy oraz oryginalność wykonania. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 stycznia br.
Laureaci konkursu (tj. cała klasa laureata wraz z opiekunem) zostaną zaproszeni na jednodniową wycieczkę do wybranego przez klasę jednego z pięciu objętych mecenatem PGE Muzeów Narodowych w Polsce: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, a także uczestnictwa w lekcjach muzealnych w terminie od lutego do 10 czerwca 2024 r. Dodatkowo, autorzy zwycięskich prac otrzymają indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepie Empik.
Szczegółowe informacje o konkursie „Spotkania ze sztuką” znajdują się na stronie internetowej: www.spotkaniazesztuka.pl
***
PGE Polska Grupa Energetyczna jest mecenasem 25 instytucji kultury w całej Polsce, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Kielcach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz 17 filharmonii i instytucji muzycznych. Są to: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Filharmonia Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Opera Lubelska, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach i Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.
PGE wspiera kulturę, nie tylko poprzez mecenat wydarzeń i instytucji kulturalnych, ale przede wszystkim zachęcając wszystkich do kontaktu ze sztuką i obcowania z kulturą. W ramach swojej działalności kulturalnej szczególnie wspiera inicjatywy edukacyjne. Tylko w 2022 roku w instytucjach kultury wspieranych przez PGE zostało zorganizowanych ponad 6 tys. pojedynczych wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6 mln osób. Dodatkowo, w muzealnych programach edukacyjnych, wspieranych przez PGE, wzięło udział ponad 960 tys. dzieci. Oznacza to, że co czwarty uczeń w Polsce wziął udział w zajęciach z dziedziny kultury, które zostały zrealizowane ze wsparciem PGE.