Polskie dokumenty muzyczne w międzynarodowym konkursie DocFilmMusic

-
22.03.2023
„Żegnam cię, mój świecie wesoły”, reż. Joo Joostberens

Spośród konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, DocFilmMusic cieszy się szczególną popularnością. Najlepsze muzyczne filmy dokumentalne z całego świata przyciągają nie tylko kinomanów, ale także fanów dźwięków i widzów otwartych na niezwykłe muzyczne odkrycia. Tym razem w programie znajdą się dwie polskie produkcje – fascynujący portret ikony jazzu – Urszuli Dudziak oraz opowieść o poszukiwaniach tradycyjnych pieśni o śmierci.

 

Muzyka opowiada historie często lepiej niż słowa. Jeśli jednak zderzymy ją z obrazem, dostajemy silny katalizator emocji i przeżyć. Każdego roku dbamy o to, by filmy w konkursie DocFilmMusic zaglądały w różnorodne muzyczne rejony, ale także mówiły, o rzeczach najistotniejszych – tłumaczy Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Cieszę się, że ponownie wśród muzycznych dokumentów z całego świata będziemy mogli pokazać wyjątkowo ciekawe polskie produkcje.

 

Urszula Dudziak to czołowa postać jazzowej wokalistyki, która w latach siedemdziesiątych szturmem zdobyła sławę za oceanem. W dokumencie „Ula” reżyserka Agnieszka Iwańska, za pomocą unikatowych materiałów archiwalnych, snuje fascynującą opowieść o tym jak smakują spełniające się marzenia i jaka jest ich cena. Za i przed kamerą towarzyszą jej Michał Urbaniak, Jerzy Kosiński i wiele innych niezwykłych postaci.

 

„Żegnam cię, mój świecie wesoły” (reż. Joo Joostberens) to historia niezwykłego projektu muzyczno-antropologicznego zgłębiającego znaczenie śmierci i żałoby. Muzycy znani ze składów takich jak Pustki, czy Kult wyruszają w podróż przez polskie wsie w poszukiwaniu tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Efektem jest nie tylko fantastyczny album, w nagraniu, którego wzięli udział m.in. Vito Bambino, Michał Szpak czy Matylda Damięcka, ale także przełamanie tabu w motywach muzyki popularnej w przystępny i pełen szacunku sposób.

Szczegółowy program będzie opublikowany w połowie maja na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

 

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 28 maja do 4 czerwca oraz online w całej Polsce w dniach od 2 do 18 czerwca 2023 roku. 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.