Polski finał Festiwalu 4 Tradycji

-
27.04.2023
Festiwal 4 Tradycji – trzecia edycja wydarzenia

Na zakończenie tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu 4 Tradycji – jednego z najważniejszych projektów Filharmonii Krakowskiej – zabrzmi koncert muzyki polskiej. W piątek, 28 kwietnia 2023 roku o godz. 19.30, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego wykona utwory Bolesława Szabelskiego, Józefa Kofflera i Andrzeja Panufnika. Koncert powtórzony zostanie w sobotę, 29 kwietnia br. o godz. 18.00 w ramach Festiwalu Muzyka Polska odNova, prezentującego polską muzykę, o której zapomniała historia, a dzięki tej inicjatywie – przywracaną słuchaczom.

 

Repertuar anonsowanych koncertów to zapisana na papierze nutowym historia burzliwych przemian politycznych dwudziestowiecznej Polski. Bolesław Szabelski, którego Concerto grosso na orkiestrę symfoniczną z 1954 roku zaprezentowane zostanie w Filharmonii Krakowskiej, w swoim życiorysie artysty kompozytora – współtwórcy śląskiej szkoły kompozytorów, a także organisty, ma także gęsto zapisane karty aktywności politycznej. Szabelski zaangażowany był bowiem w walkę o niepodległą Polskę jako członek komendy tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej, artylerzysta, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz organizator plebiscytu na Górnym Śląsku, a w czasie II wojny światowej – ścigany listem gończym intelektualista, członek AK i uczestnik akcji dywersyjnych.

 

Drugi z kompozytorów – Józef Koffler, autor Koncertu fortepianowego op. 13 z 1932 roku, który zabrzmi w sali przy ulicy Zwierzynieckiej w wykonaniu Adama Kośmiei z towarzyszeniem filharmonicznej Orkiestry,  prawdopodobnie zginął wraz z rodziną w niejasnych okolicznościach z rąk hitlerowców, tuż po likwidacji wielickiego getta. Wcześniej jednak dał się poznać jako utalentowany kompozytor dodekafoniczny, czerpiący także w swojej twórczości z rodzimego folkloru. Przez lata prowadził działalność pedagogiczną w katedrze kompozycji lwowskiego konserwatorium muzycznego. Nigdy nie miał jednak szansy usłyszeć Koncertu fortepianowego swojego pióra – jego pierwsze publiczne wykonanie odbyło się dopiero w 1996 roku za sprawą pianisty Karola Radziwonowicza i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Jacka Rogali. Warto dodać, że za sprawą Sebastiana Perłowskiego (i pod jego batutą) dzieło to znalazło się w boksie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 100 na 100 wydanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Ostatni z prezentowanej trójcy – Andrzej Panufnik – to kompozytor, którego twórczość przez lata skazana została w ojczyźnie na niebyt ze względu na decyzję twórcy o emigracji. W Filharmonii Krakowskiej wykonana zostanie Sinfonia Sacra, napisana przez Panufnika w Nowym Jorku w 1963 roku, dla uczczenia zbliżającego się millenium chrześcijaństwa i państwowości w Polsce. Nagrodzone w konkursie w Monako dzieło, zawiera Hymn oparty na melodii Bogurodzicy, śpiewanej „nie tylko w kościołach jako modlitwa do Maryi, ale także jako inwokacja na bitewnych polach, przez polskich rycerzy. (…) Oba te czynniki, bohaterski i religijny, usiłowałem włączyć do mojej symfonii, akcentując ich emocjonalną siłę.”  (A. Panufnik)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.