Polska muzyka fortepianowa XX wieku – znani kompozytorzy w mniej znanej odsłonie
Pianistka Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz powraca do słuchaczy z nowym albumem nagranym dla wytwórni DUX, złożonym z pięciu cykli fortepianowych wybitnych polskich kompozytorów. 29 września artystka wystąpi w Warszawie w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.
Związana z katowicką Akademią Muzyczną artystka i pedagog dokonała w swojej karierze wielu prawykonań utworów dedykowanych jej przez współczesnych kompozytorów. Ma także na koncie rejestracje fonograficzne muzyki XX i XXI wieku. Na najnowszej płycie nagranej dla wydawnictwa DUX, sięga po dzieła kompozytorów znanych każdemu melomanowi – prezentując ich mało popularne utwory. Spośród nich jedynie Bukoliki Witolda Lutosławskiego grywane są często, w rozmaitych opracowaniach instrumentalnych. Pozostałe dzieła nie zagościły na stałe w pianistycznym repertuarze, głównie z powodu skomplikowanych relacji sztuki z polityką w pierwszej powojennej dekadzie.
Największym zaskoczeniem jest w tym zestawieniu młodzieńcza Sonatina Bogusława Schaeffera, późniejszego mistrza muzyki eksperymentalnej, utrzymana w konwencji ludowej stylizacji. Jednak każdy z utworów jest na swój sposób nietypowy dla całokształtu twórczości danego kompozytora. Barwne interpretacje Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz pozwalają obcować z tą muzyką nie tylko w wymiarze intelektualnego wyzwania, ale też pełnej emocji i barw podróży.
Album dostępny w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych i na stronie DUX, a także na wszystkich platformach streamingowych.
Koncert promujący album odbędzie się 29 września o godz. 12:00 w Sali Koncertowej Pałacu Szustra w Warszawie.
Bilety na wydarzenie znajdziesz TUTAJ.