Altberg Ensemble z nowym albumem w wytwórni DUX
Altberg Ensemble, pod kierunkiem wybitnego klawesynisty i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera prezentuje spektakularne suity orkiestrowe Ph. H. Erlebacha, J. S. Kussera, Johanna i Johanna Caspara Ferdinanda Fischerów, na których wielki wpływ miał hegemon XVII wiecznej muzyki francuskiej Florentczyk (sic!) Jean-Bapitsite Lully.
W ostatnich projektach Altberg Ensemble wyszukiwał elementy polskie w kompozycjach Francuzów, Niemców. Nie inaczej jest i tym razem, wśród utworów w stylu francuskim mało znanego Johanna Fischera – kopisty samego Lully’ego, a następnie działającego na dworze kurlandzkiego księcia Fryderyka Kazimierza, znalazły się Polnische Tänze – istnie prawdziwa suita polskich tańców.
Co łączyło wszystkich tych nieczęsto grywanych kompozytorów? Zamiłowanie do stylu francuskiego, który był niezwykle ceniony na przełomie XVII i XVIII wieku w Europie.
Wykształcony w Stuttgarcie Johann Fischer, w latach 1665-1670 był jednym z kopistów Lully’ego w Paryżu. Następnie działał na dworze kurlandzkiego księcia Fryderyka Kazimierza, by w końcu trafić na tereny Rzeczypospolitej. Stąd w jego suicie wśród utworów w stylu francuskich znalazły się także tańce polskie.
Do dziś nie jest pewne czy drugi z Fischerów – Johann Caspar Ferdinand odwiedził Paryż, lecz jego zbiory Journal du Printemps i Musicalisches Blumenbüschlein były obok dzieł G. Muffata i J. S. Kussera pierwszymi pisanymi w stylu francuskim w muzyce niemieckiej. Pierwsze wydanie Musicalisches Blumenbüschlein znajduje się w zbiorach Ph. Spitty, przechowywanych w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego! Pochodzący z Węgier J. S. Kusser, 6 lat studiował u Lully’ego w Paryżu, gdzie znany był jako Cousser. Propagował francuski styl w Hamburgu, Augsburgu, Norymberdze, Londynie i Dublinie.
W program wplecione zostały klawesynowe preludia J. C. F. Fischera, wprowadzające do tonacji poszczególnych suit orkiestrowych.
A zatem Uwertury – suity orkiestrowe w stylu francuskim z przełomu XVII i XVIII wieku, a wśród nich wspaniałe Polonica!
Album Ouvertures & Suites dostępny w sprzedaży od 7 maja.
Słuchaj teraz w wybranym serwisie streamingowym: https://lnk.fuga.com/altbergensemblejrgandreasbtticher_ouverturessuites
Zamów tutaj: http://www.dux.pl/erlebach-fischer-kusser-fischer-ouvertures-suites-altberg-ensemble-b-tticher.html
Altberg Ensemble – orkiestra barokowa powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Zespół zadebiutował koncertem na Festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop. Debiutancka płyta Altberg Ensemble z utworami Georga Philippa Telemanna, Suites & Concerto, DUX1761, nagrana pod kierunkiem Petera Van Heyghena, została nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna, a jesienią 2023 roku otrzymała Złoty Dyplom w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Nagranie Fonograficzne. Od 2018 roku Altberg Ensemble regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą, organistą i dyrygentem, Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego oraz inicjowanych przez Altberg Ensemble – Barokowa Łódź i Barokowe Miraże w Muzeum Miasta Łodzi, Kościele św. Mateusza oraz Muzeum Pałac Herbsta.
Zespół współpracował także z legendarnymi przedstawicielami nurtu historycznego wykonawstwa – skrzypaczką Olivią Centurioni, oboistą Alfredo Bernardinim oraz flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem.
Altberg Ensemble występował w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwalu Kolory Polski w Tumie i Gidlach, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, ORGANy PLUS w Gdańsku, Bydgoskiej Scenie Barokowej, Barok na Mazurach, Koncertach Pokoju w Jaworze. W sierpniu 2022 Altberg Ensemble opracował i wykonał program składający się z zapomnianych muzykaliów XVIII-wiecznej kapeli w klasztorze oo. Dominikanów w Gidlach w ramach Festiwalu Kolory Polski. Zespół jest stałym gościem Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach, gdzie przygotowuje większość swoich muzycznych projektów.
Altberg Ensemble gra na instrumentach historycznych, stosując dawne praktyki wykonawcze. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią związanej z Łodzią klawesynistki Emmy Altberg (1889-1983).