POLIN Music Festival 2023
Po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią Muzeum POLIN ponownie zaprasza słuchaczy do wspólnego doświadczania muzyki podczas POLIN Music Festivalu w dniach 24–26 lutego. Pięć koncertów, polskie prawykonania znakomitych utworów i premiery wyjątkowych płyt – znów na scenie muzealnego Audytorium. Podczas trzech festiwalowych dni wystąpią m.in.: David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Alexey Botvinov, Kwartet Śląski, Bastarda Trio oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.
Chciałoby się świętować, ale jak to robić, kiedy koncert otwierający festiwal zbiega się z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a za wschodnią granicą nieustannie mordowani są nasi sąsiedzi? Jak cieszyć się sztuką, gdy w lasach na polsko-białoruskiej granicy wciąż odnajdywane są ciała szukających schronienia migrantów? Jak wypełnić XI przykazanie, przywołane przed bramą śmierci przez Mariana Turskiego – „Nie bądź obojętny” – gdy kryzys, uzbraja się tylko w kolejne przymiotniki: humanitarny, gospodarczy, klimatyczny… mimo to wierzymy, że muzyka może dać nam oparcie, schronienie i inspirację do działania.
POLIN Music Festival tradycyjnie otworzy Orkiestra Sinfonia Varsovia, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestra. Tym razem będzie to urodzona na Krymie, a do wybuchu wojny artystycznie związana z Odessą, Margaryta Grynyvetska. Na koncert złożą się trzy polskie premiery: The Fretless Clarinet – autobiograficzny koncert klarnetowy jednego z najwybitniejszych klarnecistów w historii muzyki klezmerskiej Davida Krakauera, Koncert podwójny Philipa Glassa w wykonaniu doskonale znanej festiwalowej publiczności pary solistów: Jing Zhao (wiolonczela) i Michaela Guttmana (skrzypce) oraz Miasto Marii – kompozycja Zoltana Almashiego, dedykowana miastu Mariupol.
Drugi dzień POLIN Music Festivalu będzie wieczorem płytowych premier. Na scenie wystąpi Kwartet Śląski – zespół, na którego grze i wyborach repertuarowych wychowują się kolejne pokolenia entuzjastów muzyki nowej. Kwartet Śląski ma w swoim dorobku blisko 150 prawykonań kwartetów kompozytorów polskich i zagranicznych, rokroczne nominacje do nagród fonograficznych, koncerty w najbardziej renomowanych salach koncertowych i własny festiwal. Zespół, jako drugi w historii fonografii, nagrał wszystkie 17 kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga. Ten imponujący 7-płytowy box, wydany nakładem CD Accord, właśnie na POLIN Music Festivalu będzie miał swoją koncertową premierę.
Drugim premierowym boxem tego wieczoru będzie 3-płytowe wydawnictwo Nizuzot tria Bastarda (wyd. Audiocave). W 2020 roku na muzealnej scenie prezentowano pierwszą część sagi: muzycznej interpretacji dziedzictwa klanu Modrzyców. Teraz Bastarda powraca, by swoją opowieść rozszerzyć o twórczość chasydzkich dynastii Szapiro i Koźnic. Nizozot to muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji. Opowieści, które stanowią niejako istotę chasydyzmu – zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata a radosną, ekstatyczną afirmacją życia.
W niedzielę Organizatorzy zapraszają na koncert popołudniowy. O 16:00 muzykę wybitnego polsko-żydowsko-amerykańskiego kompozytora Karola Rathausa przedstawią Aleksandra Hałat i Karol Rathaus Ensemble. W 2021 roku zespół dokonał światowej premiery fonograficznej dwóch utworów Rathausa. W ubiegłym roku ukazała się ich druga płyta, a tercet rozszerzony został o kolejnych gości. Podczas koncertu wystąpi także, posiadający osobistą historię związaną z kompozytorem, Michael Guttman.
Ostatnie dźwięki tegorocznego festiwalu znów przeniosą nas do Ukrainy. Dwa lata temu, w ramach wirtualnej edycji POLIN Music Festivalu, z Odessy grał dla nas Alexey Botvinov. Ten wybitny pianista jest twórcą festiwalu Odessa Classics. Odkąd wybuchła wojna, Botvinov prowadzi swój festiwal na emigracji: na najważniejszych scenach koncertowych Europy przypomina o tym, że „szcze ne wmerła Ukrajiny”. W niedzielny wieczór Odessa Classics zagości na scenie festiwalowej. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Alexey Botvinov wykona, po raz pierwszy w Polsce, Koncert fortepianowy numer 3 Ave Maria Alemdara Karamanova – wybitnego kompozytora związanego z Krymem. Koncert otworzy polskie prawykonanie I Symfonii Paula Ben-Haima. W zamierzeniu kompozytora miała to być pierwsza symfonia dla przyszłego żydowskiego państwa. Program wieczoru dopełni polska premiera Yiddish Concerto, który specjalnie dla Michaela Guttmana skomponował Laurent Couson.
Organizator: Muzeum POLIN
Współorganizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Mecenas Sceny Muzycznej Muzeum POLIN: Jankilevitsch Foundation
Program POLIN Music Festival 2023:
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
24 lutego (piątek), godz. 19:00
Wykonawcy:
· David Krakauer – klarnet,
· Michael Guttman – skrzypce,
· Jing Zhao – wiolonczela,
· Sinfonia Varsovia,
· Margaryta Grynyvetska – dyrygentka.
Program:
· Zoltan Almashi, Miasto Marii na orkiestrę smyczkową (utwór dedykowany miastu Mariupol),
· David Krakauer, Kathleen Tagg, The Fretless Clarinet – koncert na klarnet klezmerski i orkiestrę,
· Philip Glass, Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę.
---
25 lutego (sobota), godz. 18:00
Kwartet Śląski – premiera płyty Mieczysław Wajnberg. Complete String Quartets
· Szymon Krzeszowiec – skrzypce,
· Arkadiusz Kubica – skrzypce,
· Łukasz Syrnicki – altówka,
· Piotr Janosik – wiolonczela.
---
25 lutego (sobota), godz. 20:00
Bastarda Trio Nizozot – muzyka trzech klanów chasydzkich dynastii Modrzyc, Szapiro oraz Koźnic.
· Paweł Szamburski – klarnet,
· Michał Górczyński – klarnet basowy,
· Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela.
---
26 lutego (niedziela), godz. 16:00
Karol Rathaus Ensemble – koncert monograficzny muzyki Karola Rathausa
· Aleksandra Hałat – fortepian,
· Marcin Hałat – skrzypce,
· Tomasz Daroch – wiolonczela,
· Piotr Lato – klarnet,
gościnnie:
· Michael Guttman – skrzypce.
---
26 lutego (niedziela), godz. 18:00
· Odessa Classics@POLIN,
· Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie,
· Michał Klauza – dyrygent,
· Michael Guttman – skrzypce,
· Alexey Botvinov – fortepian.
Program:
· Paul Ben-Haim, I Symfonia,
· Laurent Couson, Yiddish Concerto,
· Alemdar Karamanov, Koncert fortepianowy nr 3.
Na stronie Muzeum POLIN dostępne karnety festiwalowe oraz bilety na poszczególne koncerty.