Polski Instytut Sztuki Filmowej – newsy ze świata filmu
Polski Instytut Sztuki Filmowej to organizacja wspierająca polską kinematografię. Wspomaga twórców na kolejnych etapach powstawania filmów – zarówno podczas przygotowania, produkcji, jak i rozpowszechniania oraz promocji. Działalność Instytutu ma istotny wkład w polską kulturę, zatem warto na bieżąco śledzić informacje, które udostępnia na swojej stronie. Zapraszamy do zapoznania się z wiadomościami z branży filmowej przekazanymi za pomocą PISFlettera.
BAFTA: trzy statuetki dla brytyjsko-polskiej „Strefy interesów”
Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Strefa interesów” triumfowała w trzech kategoriach podczas gali rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Brytyjsko-polski obraz w reżyserii Jonathana Glazera otrzymał statuetki za Najlepszy Film Brytyjski, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz za Najlepszy Dźwięk (Johnnie Burn, Tarn Willers). Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, a zdjęcia do niego – których autorem jest Łukasz Żal, w całości powstały w naszym kraju. Gratulujemy!
Więcej
Zuza Banasińska z nagrodą Teddy podczas Berlinale 2024
Zuza Banasińska, osoba twórcza odpowiedzialna za film krótkometrażowy „Grandmamauntsistercat”, została uhonorowana nagrodą za Najlepszy Queerowy Film Krótkometrażowy tegorocznej edycji festiwalu w Berlinie. Short powstał w ramach zajęć VNLab w Szkole Filmowej w Łodzi i we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych, która udostępniła studentom ponad 300 filmów ze swojego archiwum.
Więcej
„Blue Hour” – krótki metraż z nagrodą Blaue Blume w Berlinie
Film krótkometrażowy „Blue Hour” w reżyserii Stacey Rushchak został wyróżniony jako najlepszy polski film podczas gali nagród Blaue Blume w Berlinie. Etiuda powstała w Warszawskiej Szkole Filmowej, której działalność dofinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Więcej
„Trzy opowiadania o Basi” nagrodzone na festiwalu FIPA DOC
„Trzy opowiadania o Basi” Mateusza Pietraka, rozwijane podczas kursu dokukmentalnego DokPro w Szkole Wajdy, otrzymało nagrodę Tënk podczas zakończonego w weekend festiwalu filmów dokumentalnych FIPA DOC. Film był rozwijany przez reżysera podczas zajęć dokumentalnych podczas kursów w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy, której działalność jest współfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Więcej
Dokument „Drzewa milczą” w konkursie na festiwalu CPH:DOX
Najnowszy dokument Agnieszki Zwiefki – „Drzewa milczą” (ang. „Silent Trees”) jako jedyny z Polski znalazł się w programie jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych – CPH:DOX. Ta polsko-niemiecko-duńska koprodukcja zostanie pokazana w nowym konkursie Human Rights w Kopenhadze (13-24 marca 2024). Będzie to premiera światowa filmu.
Więcej
Premiera kinowa filmu „Strefa interesów”
Brytyjsko-polską „Strefę interesów” (ang. The Zone of Interest) w reżyserii Jonathana Glazera od 8 marca będzie można oglądać w polskich kinach. To wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa. Obraz nagrodzono już na festiwalu w Cannes, ostatnio zdobył trzy statuetki BAFTA, a także ma szansę na pięć Oscarów. Polską producentką obrazu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). W rolach głównych występują: Sandra Hüller i Christian Friedel. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej
Premiera kinowa filmu „Biała odwaga”
8 marca do polskich kin wejdzie najnowszy film Marcina Koszałki zatytułowany „Biała odwaga”. Obraz porusza burzliwą historię regionu zamieszkałego przez podhalańskich Górali w trakcie II wojny światowej. Głównymi bohaterami jest dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy w momencie największej próby stają po przeciwnych stronach barykady. Film, który dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej – jest realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez PISF ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej
Debiutancki film „Tyle co nic” w kinach
Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Tyle co nic” będzie można od 8 marca oglądać w kinach. To debiut reżyserski Grzegorza Dębowskiego, który otrzymał aż sześć nagród podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znalazł się też w gronie tytułów nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2024 w kategoriach: Odkrycie Roku, Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria.
Więcej
Nabór na Giornate degli Autori w trakcie festiwalu w Wenecji
Rozpoczął się nabór projektów filmowych do sekcji Giornate degli Autori (pol. Dni Autorów), czyli sekcji pobocznej prestiżowego festiwalu filmowego w Wenecji. Nabór trwa do 17 czerwca.
Więcej
TFL Next 2024 – trwa nabór na warsztaty Torino Film Lab
Torino Film Lab zaprasza do programu TFL Next 2024, skierowanego do twórców i producentów filmów pełnometrażowych we wczesnej fazie developmentu. Nabór projektów trwa do 8 marca.
Więcej
ACE Producers zaprasza na 3. edycję ACE Leadership Special
ACE Producers zaprasza na 3. edycję programu mentorskiego ACE Leadership Special. Nabór producentów, chcących rozwinąć swoje umiejętności w prowadzeniu międzynarodowych projektów, trwa do 5 marca.
Więcej
---