„Pałac pełen bajek” dla widzów w każdym wieku w Muzeum Kinematografii w Łodzi

-
28.03.2024
„Pałac pełen bajek” dla widzów w każdym wieku w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wystawa jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli odbiorcy przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi będą mieli szansę poznać bohaterów kultowych polskich serii animowanych. Te postaci mają już nawet po kilkadziesiąt lat, ale w ogóle się nie starzeją. Bohaterami wystawy są najbardziej znane rysunkowe sylwetki i zwierzęta z polskich filmów animowanych, zrealizowanych w Łodzi, Warszawie, Bielsku-Białej.

 

Przestrzeń wystawy została podzielono na dziesięć boksów, poświęconych kultowym bohaterom dobranocek, wieczorynek oraz filmów kinowych. Ekspozycja składa się z dwóch ścieżek: animacji lalkowej oraz animacji rysunkowej. W części poświęconej animacji lalkowej prezentowane są bajki z łódzkiego Se-Ma-Fora takie jak: Mały pingwin Pik-Pok, Przygody misia Colargola, Przygody misia Uszatka. W boksie małego pingwina Pik-Poka poczujemy się jak w Krainie Śniegowych Burz. Zobaczymy filmowe lalki wykorzystane w animacji oraz oryginalne projekty scenografii. W części poświęconej semaforowskim Muminkom, nakręconym według książek Tove Jansson, na zwiedzających czeka ogromna torebka Mamy Muminka. Zostały w niej ukryte oryginalne lalki półpłaskie z dobranockowego serialu oraz slajdy z kadrami z animacji. Część ekspozycji poświęcona misiowi Colargolowi przypomina jego podróże po świecie z magiczną walizką; Colargol szukał na różnych kontynentach przyjaciela – szczurka Hektora. Tutaj zobaczymy oryginalne lalki, projekty postaci Hektora i jego kuzynów z Ameryki, Afryki czy Australii, zaprojektowanych przez Tadeusza Wilkosza. Zwiedzający znajdą się w też w pokoju misia Uszatka, zobaczą scenopis obrazkowy oraz lalkę głównego bohatera.

Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematgorafii w Łodzi, Päivi Laine, ambasador Republiki Finlandii w Polsce, Hanna Zdanowska - prezydent Miasta Łodzi, fot. M.Zacharow

 

Bohaterowie animacji rysunkowej zajmują drugą część wystawy. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej reprezentują Reksio, Bolek i Lolek oraz postaci z Porwania Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego. Wejdziemy do budy Reksia, dołączymy do bohaterów odcinka „Reksio i wrona”. Kto lubi dźwięki i hałasy, może tutaj, przy pomocy tablicy manipulacyjnej, zagrać własny koncert. Poznamy także produkcje rysunkowe z Se-Ma-Fora: Zaczarowany ołówek, Dziwny świat kota Filemona, Przygód kilka wróbla Ćwirka. Najmłodszą na wystawie animacją, wyprodukowaną przez Studio Anima-Pol w Łodzi, jest Pamiętnik Florki, łączący tradycyjną animację z techniką komputerową (2014-2016). Animacja stanowi ekranizację książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Najstarszy eksponat na wystawie to celuloid z „Polki” Macieja Sieńskiego z 1948 roku.

 

„Pałac pełen bajek” w zamyśle twórców ekspozycji ma jednocześnie bawić i dostarczać solidnej porcji wiedzy na temat filmów animowanych, technik stosowanych w ich realizacji oraz twórców tych filmów. Wśród interaktywnych elementów wystawy zwiedzający znajdą uproszczony wieloplan (stół animacyjny),  który pomaga zrozumieć proces powstawania animacji rysunkowych i lalkowych.

Otwarcie Pałacu pełnego bajek, Muzeum Kinematografii w Łodzi, fot. Mikołaj Zacharow

 

Wystawa jest również hołdem dla twórców filmów animacyjnych. Dzięki archiwalnym zdjęciom przyjrzymy się m.in.: Janinie Hartwig przy pracy nad „Przygodami misia Colargola”, Jadwidze Kudrzyckiej przy wieloplanie, podczas pracy nad „Opowiadaniami Muminków”, Marianowi Kiełbaszczakowi na planie filmu „Maurycy i Hawranek” oraz  Tadeuszowi Wilkoszowi na planie „Smoka Barnaby”.

 

Na wystawie prezentujemy znakomity zbiór eksponatów i materiałów archiwalnych z kolekcji Muzeum. Pokazujemy je w różnorodny sposób, w ich oryginalnej postaci – mówi Zuzanna Woźniak, kuratorka wystawy „Pałac pełen bajek”. Wystawa została uzupełniona o tyfloformy, które osobom niewidzącym i słabowidzącym pozwolą poznać bohaterów poprzez dotyk. Zależało nam na stworzeniu ekspozycji stanowiącej pomost między starszym a młodszym pokoleniem. Spotkanie z bohaterami Pałacu pełnego bajek u dorosłych odbiorców na nowo obudzi do życia wspomnienia z dzieciństwa. Bez wątpienia emocje rodziców, dziadków, opiekunów udzielą się również dzieciom.

 

„Pałac pełen bajek”

Wystawa stała od 22 marca 2024
Muzeum Kinematografii w Łodzi

 

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

Partnerami są: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studio Filmowe Anima-Pol, Moomin Characters, Rights&Brands, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, NaFilm w Pradze, Uniwersytet Łódzki, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny w Warszawie.

 

www.muzeumkinematografii.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.