„Opowiedz mi bajkę" – warsztaty improwizacji w Dzielnicy Wesoła

-
16.11.2023
„Opowiedz mi bajkę" – warsztaty improwizacji w Dzielnicy Wesoła

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w niedzielę 19 listopada br. o godz. 11:00 w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna” – filii Ośrodka Kultury Wesoła (ul. Jana Pawła II 25, Warszawa).

 

W planie dużo: muzyki, improwizacji, grania na instrumentach i dobrej zabawy.

 

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: Leszek Lorent (instrumenty perkusyjne), Małgorzata Kołcz (kontrabas) oraz Jarosław Siwiński (syntezator).

 

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

 

Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

 

Zaproszenie kierowane jest również do dzieci ze specjalnymi potrzebami i ich rodziców. Organizatorzy proszą o informację, jeśli będzie potrzebna pomoc w uczestnictwie w warsztatach.

 

W razie dodatkowych pytań – kontakt pod nr tel. 790 395 228.

 

Szczegóły: www.ptmw.art.pl oraz https://fb.me/e/1bUgcz3qg

 

***

 

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na  wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

 

Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

 

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

 

***

 

Warsztaty odbywają się w ramach programu PTMW „Warszawa kreatywna", który jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

 

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej | Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa | Współpraca: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła, Agencja Muzyczna Art Deco Group | Patroni medialni: TVP Kultura, POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, waw4free.pl, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl

 

***

 

Artyści:

Leszek Lorent; fot. Mateusz Żaboklicki

Leszek Lorent

perkusja

 

Jest wybitnym perkusistą, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów, a także autorem monografii naukowych i artykułów z pogranicza muzyki i filozofii.

 

Ma na swoim koncie prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, a z jego inspiracji powstało kilkadziesiąt kompozycji przeznaczonych na perkusję, w tym dzieła na perkusję solo i orkiestrę. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt, w których występuje jako solista i kameralista.

 

Jarosław Siwiński; fot. Małgorzata Kołcz

Jarosław Siwiński

syntezator

 

Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).

 

Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.

 

Małgorzata Kołcz; fot. Anton Grosch

Małgorzata Kołcz

kontrabas

 

Absolwentka AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka nagrody ZKP w dziedzinie edukacji. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną.

 

Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.