Opowiedz mi bajkę. Warsztaty improwizacji dla dzieci na Pradze Północ
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat wraz z rodzicami na zajęcia, podczas których najmłodsi będą uczyć się, bawić się i improwizować ze świetnymi muzykami i książkami.
Opowiedz mi bajkę – warsztaty improwizacji dla dzieci na Pradze Północ
13 maja 2023 r.
W sobotę 13 maja br. o godz. 11:00 w warszawskim Centrum Wielokulturowym (ul. Jagiellońska 54) będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć m.in. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie.
Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: beatboxer Patryk Tik-Tak Matela, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.
Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą*.
*Zajęcia będą rejestrowane (foto i wideo) do celów promocyjnych oraz dokumentacyjnych. Wysyłając zgłoszenie, wyrażają Państwo zgodę na rejestrację i publikację powyższych materiałów.
Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.
Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:
✔ poprzez formularz: https://forms.gle/RyHxgccw7gh8kL6b8
lub
✔ e-mailowo: [email protected]
W razie dodatkowych pytań – kontakt pod nr tel. 790 395 228.
👉 Szczegóły: https://fb.me/e/2GsKxoz8O oraz www.ptmw.art.pl
---
Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych.
Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.
Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.
Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Praga Północ m.st. Warszawy
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: POLMIC – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, waw4free.pl, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl
Artyści:
Patryk TikTak Matela
beatbox
Magister anglistyki na UW, pionier łączący beatbox z różnymi stylami, autor pierwszej w Polsce książki o human beatbox. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu i elektroniki po muzykę współczesną. Kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych, udziela się na niezliczonych imprezach w Polsce i za granicą. Częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Organizuje m.in. oficjalne mistrzostwa – WBW Polish Beatbox Battle, które są największym beatboxowym wydarzeniem roku w Polsce. Wielokrotnie działał charytatywnie, m.in. prowadząc warsztaty w domu poprawczym czy występując w domu dziecka.
Jarosław Siwiński
syntezator
Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).
Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Małgorzata Kołcz
kontrabas
Absolwentka AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka nagrody ZKP w dziedzinie edukacji. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną.
Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie.