Opowiedz mi bajkę. Warsztaty improwizacji dla dzieci na Pradze Północ 2023
W miniony piątek 31 marca Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej rozpoczęło tegoroczne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. To kolejna edycja przedsięwzięcia, które jest realizowane od 2015 roku w całej Polsce.
Tym razem jako pierwsi podróżować przez świat muzyki współczesnej i improwizacji będą najmłodsi z warszawskiej dzielnicy Praga Północ.
Główną ideą projektu jest nauka improwizacji oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Zajęcia pomagają w odkrywaniu przez dzieci świata muzyki naszych czasów i uwrażliwiają je na różne aspekty muzyki oraz otoczenia dźwiękowego w nowatorskiej, atrakcyjnej formie, pod kierunkiem profesjonalnych artystów i wykonawców.
Kolejne warsztaty tego cyklu odbędą się 13 i 18 kwietna w północnopraskich przedszkolach, a 18 maja dla dzieci i ich rodziców w Wielokulturowym Centrum przy ul. Jagiellońskiej 54.
Podróże przez improwizacje poprowadzą: saksofonista Bartosz Smorągiewicz, flecistka Karina Kusior, akordeonista Bartosz Kołsut, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, a szczegóły znajdują się na stronie www.ptmw.art.pl i www.facebook.com/ptmw1923.
***
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Praga Północ m.st. Warszawy
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Presto Junior, waw4free.pl, wolnasobota.pl
***
Artyści:
Bartosz Smorągiewicz – multiinstrumentalista i kompozytor
Ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera.
Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista i flecista) występował w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z zespołem L'Ensemble Nuages koncertował na licznych festiwalach muzyki jazzowej: Bayerisches Jazzweekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech.
Bartosz Smorągiewicz jest laureatem wielu konkursów i stypendiów. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.
Bartosz skomponował piosenki do kilku odcinków serialu TVP1 „Wszystko przed nami". Z zespołem Propabanda był półfinalistą w 5 edycji Must Be the Music.
Jarosław Siwiński – kompozytor, pianista i organizator wydarzeń artystycznych
Jest absolwentem AM w Warszawie (obecnie UMFC). Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).
Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Małgorzata Kołcz – kontrabasistka, autorka tekstów, promotorka muzyki współczesnej
Jest absolwentką AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Dwukrotna stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2022 roku otrzymała nagrodę ZKP w dziedzinie edukacji. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną.
Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie.
Karina Kusior – flecistka
Jest absolwentką UMFC w Warszawie w klasie fletu dr Agaty Igras oraz OSM II st. im. Z. Brzewskiego u prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Stypendystka Programu MKiDN „Młoda Polska” i finalistka „Młodego Muzyka Roku" w 2014 r. Laureatka Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej.
Ponadto jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych w Polsce i za granicą.
Koncertowała m.in.: w Siedzibie NOSPR, ECM K. Pendereckiego w Lusławicach, Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, Gewandhaus (Lipsk) czy Hallenstadium (Zurych).
Bartosz Kołsut – akordeonista
Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich wybitnych wykładowców. Bartosz Kołsut jest laureatem w licznych konkursach, festiwalach i przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz koncertuje w wielu składach kameralnych. W 2014 roku zdobył tytuł „Młodego Muzyka Roku ”, co było wynikiem wygranej w ogólnopolskim konkursie o tej samej nazwie, organizowanym przez TVP Kultura oraz MKiDN. Spektakularnym osiągnięciem Bartosza Kołsuta jest dwukrotny występ w nowojorskiej Carnegie Hall (USA). Jest członkiem znanego duetu akordeonowego „Face2Face”.