Opera Flis w Toruniu
Po raz pierwszy Toruńska Orkiestra Symfoniczna zrealizuje operę w wydaniu scenicznym. Co to oznacza? Na scenie wystąpią nie tylko soliści, chór i orkiestra, lecz także tancerze, a wszystkiemu towarzyszyć będzie bogata scenografia, kostiumy i wizualizacje. Opera Flis już 29 listopada o godz. 19:00 w CKK Jordanki w Toruniu.
Nie trzeba jechać do Bydgoszczy, aby obejrzeć operę na żywo – wystarczy zjawić się na wydarzeniu organizowanym przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. To jedna z nielicznych okazji, by obejrzeć operę w Grodzie Kopernika.
Opera Flis Stanisława Moniuszki powstała niemal 200 lat temu. Autorem libretta, czyli „scenariusza” dzieła był Stanisław Bogusławski.
Podczas toruńskiej realizacji publiczność będzie mogła zobaczyć nową inscenizację w reżyserii Michała Znanieckiego z wykorzystaniem kostiumów i dekoracji pochodzących z Opery Śląskiej w Bytomiu, które powstały do widowiska realizowanego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – zachęca dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysław Kempiński.
Spektakl „Flis” opowiada historię Zosi, zakochanego w niej Flisaka Franka oraz przybyłego na wieś ze stolicy- fryzjera Jakuba. Libretto w zaskakujący sposób splata ze sobą losy tej trójki bohaterów, odkrywając jednocześnie rodzinną tajemnicę...
Fabuła opery rozgrywa się w XIX wieku. Zosia, córka, zamożnego rybaka Antoniego, zakochuje się w ubogim flisaku, Franku. Na drodze tej miłości stoi jednak ojciec dziewczyny, który za flisakiem nie przepada, co więcej – rękę Zosi obiecał komuś innemu, bogatemu, nieco przemądrzałemu fryzjerowi Jakubowi z Warszawy.
Jak kończy się ta opowieść? Uprzedzamy – szczęśliwym zakończeniem. Zanim jednak flisak zwiąże się z Zosią, publiczność pozna rodzinną tajemnicę…
Franek, widząc, że nie ma szans na poślubienie ukochanej, postanawia wyjechać w poszukiwaniu zaginionego brata. Okazuje się jednak, że jest nim… fryzjer Jakub. Obaj mężczyźni urodzili się we wsi Glinianki jako synowie kowala Tomasza i matki Ewy.
Gdy Jakub rozpoznaje we Franku swojego zaginionego brata, postanawia, że nie będzie dłużej zabiegał o Zosię – chce, aby była szczęśliwa z Frankiem. Stary rybak, Antoni, wyraża więc zgodę na ich związek.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna realizuje Operę Flis w związku z trwającym Rokiem Flisaczym w Toruniu. Warto dodać, że to właśnie w Toruniu znajduje się pierwszy pomnik Stanisława Moniuszki. Popiersie można podziwiać w Ogrodzie Muzyków, nieopodal nadwiślańskich bulwarów.
STRESZCZENIE LIBRETTA
Minęła gwałtowna letnia burza (przedstawiona w uwerturze) i lud zebrany nad brzegiem Wisły zanosi do niebios dziękczynną modlitwę, ciesząc się, że groźny żywioł nie przyniósł żadnych poważniejszych szkód. Zosia niepokoi się bardzo o los swego ukochanego, flisaka Franka, który o tej właśnie porze płynąc galarami, mógł być narażony na wielkie niebezpieczeństwo (dumka „Ach! tyś może wśród tej burzy”). Stary żołnierz, Szostak, uspokaja Zosię dobrą nowiną: Franek zdrów i cały powraca z galarami spod Sandomierza i niebawem już tu przybędzie. Lecz na drodze miłości dwojga młodych wyrasta poważna przeszkoda, bo oto okazuje się, że Antoni przyrzekł rękę swej córki warszawskiemu fryzjerowi, Jakubowi. Daremnie stara się Szostak odwieść Jakuba od zamiaru poślubienia Zosi — lekkomyślny i wesoły, ale zarazem dość zarozumiały fryzjerczyk, przekonany o swojej wyższości nad prostym flisakiem, ani myśli ustąpić z placu (arietta „Jestem fryzjer”). Daremnie też Franek, który właśnie powrócił, błaga wraz z Zosią starego Antoniego o zmianę unieszczęśliwiającej ich oboje decyzji. Zrozpaczony, postanawia odjechać ze wsi na zawsze — oświadcza, że będzie się starał odszukać swego zaginionego brata Jakuba, który teraz jeden tylko pozostał mu na świecie. Zaintrygowany fryzjer zaczyna wypytywać Franka o rodzinne sprawy, i okazuje się, że to właśnie on jest owym zaginionym bratem młodego flisaka. Oczywiście teraz, szczęśliwy z tak niespodziewanego odkrycia, Jakub chętnie rezygnuje ze swych praw do ręki Zosi.
Streszczenie libretta za: Józef Kański: Przewodnik operowy. Wyd. XI. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2014, s. 363
Szczegóły:
Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
Reżyseria: Michał Znaniecki
Choreografia: Inga Pilchowska
Scenografia: Luigi Scoglio
Projekcje multimedialne: Karolina Jacewicz
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Światła: Dariusz Albrycht
Kierownik chóru: Dawid Ber
Obsada:
Franek - Hubert Stolarski
Jakub – Martin Filipiak
Zosia – Iga Caban
Antoni – Adam Janik
Szóstak - Benedykt Szostok
Feliks – Paweł Żak
Chór kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Tancerze - Joanna Lichorowicz i Mirosław Woźniak
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Kiedy? 29 listopada (piątek), godz. 19:00
Gdzie? Sala Koncertowa CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Bilety: I tura – start sprzedaży 21.11 o godz. 13:00. II tura – start sprzedaży 22.11 o godz. 13:00. Cena – 10 zł. Bilety dostępne w kasie TOS w CKK Jordanki oraz na www.tos.art.pl i na www.biletytos.pl.
Wydarzeniu towarzyszyć będą działania dodatkowe. Maestro Adam Banaszak poprowadzi wykład o Moniuszce, który będzie dostępny online, na kanale YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Poza tym ponownie publiczność będzie mogła obejrzeć stoiska i nagrania edukacyjne firm z regionu, którym troska o środowisko nie jest obca. W planach są także warsztaty tworzenia instrumentów.