Opowiedz mi bajkę. Finał śródmiejskich warsztatów improwizacji dla dzieci

-
07.06.2023
Opowiedz mi bajkę. Finał śródmiejskich warsztatów improwizacji dla dzieci

W sobotę 10 czerwca br. o godz. 11:00 w siedzibie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A odbędzie się finał tegorocznych śródmiejskich warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”!

 

Warsztaty będą zwieńczeniem cyklu, który odbywał się w śródmiejskich przedszkolach od 12 maja br. dzięki współpracy PTMW z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy. Z najmłodszymi pracowali improwizatorzy: harfistka i kompozytorka Kasia Lewandowska, akordeonista Bartosz Kołsut, aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

 

Finałowe zajęcia poprowadzą znakomici artyści: wokalistka jazzowa i muzykoterapeutka Iza Kowalewska, multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

 

W planie: nauka improwizacji, prezentacje instrumentów oraz świetna zabawa. Będzie też można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć np. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie.

 

Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom. Trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

 

Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

 

Szczegóły: www.ptmw.art.pl

 

---

 

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych.

 

Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

 

Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

 

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

 

---

 

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

 

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Współpraca: Fundacja Sto Pociech, Agencja Muzyczna Art Deco Group

Patroni medialni: POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, Warszawa za darmo – waw4free, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl

 

Artyści:

Iza Kowalewska; fot. mat. pras.

 

Iza Kowalewska

wokal jazzowy

 

Wokalistka, współtwórczyni zespołu „Muzykoterapia”. Absolwentka warszawskiego Państwowego Studium Jazzu w klasie śpiewu I. Zając oraz AM w Łodzi na Wydziale Muzykoterapii.

Nakładem Universal Music Polska wydała trzy autorskie płyty: Diabeł mi Cię dał (2013), Nocna zmiana (2015) i Pod Dachami Paryża (2016).

Iza Kowalewska współpracowała z wieloma polskimi artystami, m.in.: T. Stańką, K. Nosowską, L. Możdżerem i zespołem Hey. Występowała na festiwalach Gdynia Summer Jazz Days, OFF Festival, Jazz Jamboree, Męskie Granie i Heineken Open Air Festival.

Poza działalnością koncertową zajmuje się prowadzeniem warsztatów z muzykoterapii, wplatając w nie elementy świadomego oddechu, relaksacyjne i motywacyjne.

Bartosz Smorągiewicz; fot. mat. pras.

 

Bartosz Smorągiewicz

saksofon

 

Ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera.

Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista i flecista) występował w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z zespołem L'Ensemble Nuages koncertował na licznych festiwalach muzyki jazzowej: Bayerisches Jazzweekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech.

Bartosz Smorągiewicz jest laureatem wielu konkursów i stypendiów. Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu „Diaspora Crossings” (serii koncertów w Nowym Jorku), który utworzył z japońskimi muzykami Nobuko Miyazaki, Emi Inabą, Yoko 'Layio' Nakahashi oraz polską wiolonczelistką Izabelą Buchowską. W roku 2003 otrzymał 1-szą nagrodę w kategorii „Tematów jazzowych” na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, a w roku 2011 III nagrodę w kategorii „Open” na tym samym konkursie. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.

Bartosz skomponował piosenki do kilku odcinków serialu TVP1 „Wszystko przed nami". Z zespołem Propabanda był półfinalistą w 5 edycji Must Be the Music.

Jarosław Siwiński; fot. Dominika Pałęcka

 

Jarosław Siwiński

syntezator

 

Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).

Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.