Opowiedz mi bajkę. Finał śródmiejskich warsztatów improwizacji dla dzieci
W sobotę 10 czerwca br. o godz. 11:00 w siedzibie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A odbędzie się finał tegorocznych śródmiejskich warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”!
Warsztaty będą zwieńczeniem cyklu, który odbywał się w śródmiejskich przedszkolach od 12 maja br. dzięki współpracy PTMW z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy. Z najmłodszymi pracowali improwizatorzy: harfistka i kompozytorka Kasia Lewandowska, akordeonista Bartosz Kołsut, aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.
Finałowe zajęcia poprowadzą znakomici artyści: wokalistka jazzowa i muzykoterapeutka Iza Kowalewska, multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.
W planie: nauka improwizacji, prezentacje instrumentów oraz świetna zabawa. Będzie też można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć np. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie.
Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom. Trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.
Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.
Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:
- poprzez formularz: https://forms.gle/pVGojdEbqYDoLExV9
- emailowo: [email protected]
Szczegóły: www.ptmw.art.pl
---
Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych.
Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.
Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.
Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.
---
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Współpraca: Fundacja Sto Pociech, Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, Warszawa za darmo – waw4free, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl
Artyści:
Iza Kowalewska
wokal jazzowy
Wokalistka, współtwórczyni zespołu „Muzykoterapia”. Absolwentka warszawskiego Państwowego Studium Jazzu w klasie śpiewu I. Zając oraz AM w Łodzi na Wydziale Muzykoterapii.
Nakładem Universal Music Polska wydała trzy autorskie płyty: Diabeł mi Cię dał (2013), Nocna zmiana (2015) i Pod Dachami Paryża (2016).
Iza Kowalewska współpracowała z wieloma polskimi artystami, m.in.: T. Stańką, K. Nosowską, L. Możdżerem i zespołem Hey. Występowała na festiwalach Gdynia Summer Jazz Days, OFF Festival, Jazz Jamboree, Męskie Granie i Heineken Open Air Festival.
Poza działalnością koncertową zajmuje się prowadzeniem warsztatów z muzykoterapii, wplatając w nie elementy świadomego oddechu, relaksacyjne i motywacyjne.
Bartosz Smorągiewicz
saksofon
Ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera.
Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista i flecista) występował w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z zespołem L'Ensemble Nuages koncertował na licznych festiwalach muzyki jazzowej: Bayerisches Jazzweekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech.
Bartosz Smorągiewicz jest laureatem wielu konkursów i stypendiów. Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu „Diaspora Crossings” (serii koncertów w Nowym Jorku), który utworzył z japońskimi muzykami Nobuko Miyazaki, Emi Inabą, Yoko 'Layio' Nakahashi oraz polską wiolonczelistką Izabelą Buchowską. W roku 2003 otrzymał 1-szą nagrodę w kategorii „Tematów jazzowych” na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, a w roku 2011 III nagrodę w kategorii „Open” na tym samym konkursie. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.
Bartosz skomponował piosenki do kilku odcinków serialu TVP1 „Wszystko przed nami". Z zespołem Propabanda był półfinalistą w 5 edycji Must Be the Music.
Jarosław Siwiński
syntezator
Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).
Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.