Oleszczyk o Kieślowskim. Ruszyły filmoznawcze kursy mistrzowskie Fundacji Sentio.

-
04.01.2022
Oleszczyk o Kieślowskim Ruszyły bezpłatne masterclass’y filmoznawcze Fundacji Sentio.

Wielki, polski mistrz kina, który o Oscara walczył m.in. z Quentinem Tarantino i Robertem Zemeckisem. Wybitny dokumentalista, który międzynarodowy sukces odniósł filmem fabularnym nominowanym do Złotej Palmy w Cannes. Jednocześnie niezwykle wrażliwy człowiek, który wychowywał się w małym Sokołowsku, a do Szkoły Filmowej dostał się z trudem. O Krzysztofie Kieślowskim i jego karierze opowiada Fundacja Sentio oraz Michał Oleszczyk w cyklu bezpłatnych mini-wykładów online. Spotkanie pierwsze jest już dostępne na kanale
YouTube Fundacji oraz w mediach społecznościowych.


Sześć krótkich spotkań z filmoznawcą, krytykiem i scenarzystą Michałem Oleszczykiem to swoista “pigułka” wiedzy o jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów. Właśnie w
tym roku autor Przypadku, Krótkiego filmu o zabijaniu czy docenionych na całym świecie Trzech kolorów obchodziłby swoje 80. urodziny, a w Sokołowsku odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. Z tej okazji Fundacja Sentio, która była jednocześnie mecenasem festiwalu, postanowiła przypomnienieć o największych dokonaniach filmowych Kieślowskiego oraz zainspirować do - być może ponownego - sięgnięcia po tę wciąż aktualną twórczość zarówno wytrawnych fanów polskiej kinematografii, jak i młodzież, dla której internetowa seria może się okazać pierwszą okazją do zetknięcia z uniwersum filmografii mistrza.


Retrospektywną podróż po najważniejszych etapach w biografii i filmowego dorobku Kieślowskiego rozpoczynamy na Dolnym Śląsku, gdzie młody Kieślowski spędził dzieciństwo, i gdzie narodziła się jego pasja do filmu, która zaprowadziła go do łódzkiej szkoły filmowej, warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a z czasem na najważniejsze międzynarodowe festiwale świata.

Kolejny odcinek już za tydzień w poniedziałek. W programie:


27.12 | Kieślowski dokumentalny - analiza filmu Siedem kobiet w różnym wieku
03.01 | Kieślowski fabularny - analiza filmu Amator
10.01 | Kieślowski telewizyjny - analiza pierwszej części serii Dekalog
17.01 | Kieślowski międzynarodowy - analiza Podwójnego życia Weroniki
20.01 | Podsumowanie - czyli wpływ Kieślowskiego na dzisiejsze kino i kinomanów


https://fundacjasentio.pl/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.