Nowe Przestrzenie – Ogólnopolski Festiwal Teatrów dla Amatorskich Grup Teatralnych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów dla Amatorskich Grup Teatralnych dedykowana jest tym grupom, które bazują na dramaturgii współczesnej lub scenariuszach autorskich z jednej strony, z drugiej, na klasycznych sztukach teatralnych w tradycyjnej realizacji. Festiwal ma na celu prezentację ciekawych spektakli oraz dyskusję porównawczą podczas panelu. Festiwal kierowany jest do wszystkich fanów teatru, nie tylko tych, którzy sami realizują działania amatorskie, ale także teoretyków i fascynatów i osoby lubiące teatr tak po prostu.
Nowe Przestrzenie | Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dla Amatorskich Grup Teatralnych
23-26 listopada 2023
Program:
Damy i huzary / Amatorski Teatr Towarzyski (Lublin)
23 listopada 2023 | 19:00 | Duża Kieszeń Sceny
Klasyczna komedia Aleksandra Fredy w skróconej jednoaktowej wersji, pominięto kilka postaci i scen, zachowując główny wątek i najśmieszniejsze dialogi. Sztuka w żartobliwy sposób pokazuje m.in. relacje miedzy osobami w różnym wieku i ich stosunek do małżeństwa i miłości. Zabawna intryga, wyraziste postacie, znakomite dialogi gwarantują dobrą zabawę. Komedia osadzona w realiach Królestwa Polskiego (XIX w).
Fredraszki to nie wszystko / Teatr No To Co (Kraśnik)
24 listopada 2023 | 16:00 | Duża Kieszeń Sceny
Pomysł teatru w teatrze to nic nowego, dlaczego grupa teatralna Seniorek gra, że gra, aktorki amatorki w roli... aktorek amatorek, ta przewrotna koncepcja wprowadza nas w jeszcze bardziej zawiłą intrygą z Fredrą w tle. A cała rzecz po to, żeby podzielić się refleksją nad kondycją kultury, tej naszej lokalnej, ale też szerzej ujętej, z wizją zagrożenia ze strony... ale może bez zdradzania za wielu szczegółów. Jedno jest pewne – intryga rodem z komedii Fredry odsłania ludzkie wady, pokazuje przywary, chociaż ten Fredro nie wszystkim „leży”, ale w końcu mamy rok fredrowski.
Morderstwo w Hotelu Domain d'Auriac / Teatr Scena 16 (Tarnobrzeg)
24 listopada 2023 | 19:00 | Duża Kieszeń Sceny
Francja, zabytkowy hotel Domaine d'Auriac. Do tego miejsca przyjeżdżają goście, którzy pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Ich odpoczynek zostaje przerwany już pierwszej nocy, kiedy dochodzi do morderstwa. Wszyscy są podejrzani. Wszyscy mają coś na sumieniu.
Kto okaże się zabójcą? Fabuła spektaklu wciąga widza w wir wydarzeń, skłania do zabawy w detektywa. Jednakże, tropy i zeznania bohaterów potrafią wielokrotnie zwieść na manowce nawet najlepszego śledczego. Uwaga, nie ma czasu na pełną koncentrację, gdyż absurdalne sytuacje i kuriozalne dialogi komicznie plączą nici kryminalnych powiązań.
Panel dyskusyjny
25 listopada 2023 | 11:00 | Duża Kieszeń Sceny
Dyskusja porównawcza prezentowanych spektakli dwóch nurtów: spektakli bazujących na dramaturgii współczesnej lub scenariuszach autorskich oraz spektakli bazujących na klasycznych sztukach teatralnych w tradycyjnej realizacji. Dyskusja posłuży porównaniu metod pracy, podejścia i sposobu realizacji.
Kobiety Jezusa / Teatr Agrafka (Chełmno)
25 listopada 2023 | 16:00 | Duża Kieszeń Sceny
Spektakl pt. „Kobiety Jezusa” czerpie inspiracje z jednego z największych dzieł literackich, do którego przez wieki odnoszą się wszystkie dziedziny sztuki – mianowicie z Biblii. Twórcy odwołują się do postaci kobiet z otoczenia Jezusa, osadzają je w klimacie sielskiej polskiej wsi, ale jednocześnie odwołują się do współczesności poprzez konteksty jak również dobór działań artystycznych. Zestawienie jednego z najstarszych dzieł z tradycyjną muzyką polską, tańcem, śpiewem oraz współczesnymi rozwiązaniami teatru przedmiotu i formy ma nie tylko przedstawiać teatr w bogatym kontekście kultury polskiej oraz światowej, ale ma być także wzbudzeniem dyskursu na temat funkcjonowania kobiet „wczoraj i dziś”. Spektakl łączy w sobie kultywowanie tradycji poprzez nawiązanie do korzeni, a jednocześnie koncentruje się na kreowaniu nowych wartości. „Kobiety Jezusa” nie są gotową odpowiedzią, a punktem wyjścia do dyskusji na temat roli kobiet w świecie.
Sztukmistrz / Teatr ITP (Lublin)
25 listopada 2023 | 19:00 | Sala Operowa
Głównym bohaterem tego muzycznego spektaklu jest Jasza Mazur – wielki mistrz iluzji, człowiek obdarzony niezwykłymi zdolnościami, który wyrusza z Lublina do Warszawy, gdzie czeka na niego kobieta jego marzeń. Żonaty i otoczony innymi kochankami-przyjaciółkami postanawia porzucić dla niej te znajomości, swoją wiarę i spełnić się w miłości. Niestety popełnia liczne błędy, ponieważ nie potrafi zrezygnować z przyjemności, plącze się w sieci żądz, obietnic i kłamstw, gdzie podejmować można tylko radykalne kroki. To one zaniosą sztukmistrza przed oczy świata, który oceni, czy można wybaczyć zadanie ran, które przecież nie mogą się zagoić…
Grupa Zatrzymać Obrotówke / Związani (Kraków)
26 listopada 2023 | 19:00 | Duża Kieszeń Sceny
...teraz się schowam tacie do kieszeni ...pod koszulę ci wejdę i nawet nie zauważą. I pójdę z Tobą...
... to jest nagłe rozstanie. Trzeba nagle pożegnać dziecko, nagle. Bo mija czas...
Spektakl powstał na podstawie rozmów z osobami z doświadczeniem penitencjarnym, które jednocześnie są rodzicami. To opowieść o rodzicielstwie zza krat i dzieciństwie w cieniu niezawinionej kary.
Heksy/ballada o umieraniu | Teatr Safo / (Rydułtowy)
26 listopada 2023 | 16:00 | Duża Kieszeń Sceny
„Umrzecie. Umrzecie niechybnie, choćbyście nie wiem co robili. Nikt nie żyje wiecznie, a każdy kto się kiedykolwiek narodził – musi też umrzeć”. To słowa padające ze sceny w najnowszym spektaklu Teatru SAFO traktującym o przemijaniu i powolnym umieraniu.
Spektakl powstał na kanwie bardzo osobistych wspomnień reżyserki Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, dotyczących jej nieżyjącej już babci Eugenii. Jest próbą przywołania duchów, odtworzenia zamazanych wspomnień, odkryciem rodzinnych tajemnic. Stanowi jednak bardziej poetycką fantasmagorię, niż dokumentalną relacją, więc prawdopodobnie znajdują się w niej przekłamania i nadinterpretacje – ale czyż tak nie robi ludzka pamięć? Dla reżyserki wszystkie kobiety z jej rodziny są heksami czyli wiedźmami – kobietami, które wiedzą wszystko, w przeciwieństwie do niewiast, które nie wiedzą nic. Wiedzą jak kulać kluski, jak osuszyć dziecięce łzy, kiedy i jak rzykać, a przede wszystkim wiedzą co u kierego w chałupie piszczy.
~
Bezpłatne wejściówki na spektakle do odbioru w kasie CSK.
---
Ponadto Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na nową wystawę, której wernisaż odbędzie się w piątek 24 listopada o godzinie 18.
Mariusz Drzewiński | „Wszędzie widzę obrazy”
Wernisaż: 24 LIS 2023 | 18:00
Wystawa: od 25 LIS 2023 do 28 STY 2024
Galeria wystaw czasowych +1
Wszędzie widzę obrazy to wystawa malarstwa prof. Mariusza Drzewińskiego z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy twórczej. Będzie ona okazją do spojrzenia na mniej znane prace artysty z początkowego okresu jego twórczości oraz na te najnowsze. Tytuł wystawy jest parafrazą hasła obrazy są wszędzie, którą autor chętnie wykorzystuje w mediach społecznościowych, gdzie publikuje liczne obserwacje fotograficzne. Twórca kreuje swoje dzieła, czerpiąc inspirację z obserwacji rzeczywistości widzialnej, z konkretnych przeżyć, a także napotkanych sytuacji, dokonując ich malarskiej parafrazy za pomocą autorskich gestów i form.
Mariusz Drzewiński – urodzony w 1959 r. w Lublinie. W latach 1979-1983 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Obecnie pełni funkcję Dyrektora ds. programowych Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz m.in. w Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Kurator wystawy: dr hab. Sławomir Toman prof UMCS
Bilety w Sklepiku Kulturalnym CSK oraz na bilety.csklublin.pl
---