Nowe czeskie koprodukcje podczas Kina na Granicy
W ramach sekcji Bohemica widzowie zobaczą w Cieszynie dziewięć międzynarodowych filmów z udziałem Czech. Będzie to często jedyna okazja obejrzenia ich na terenie Polski.
Kino na Granicy to największy w naszym rejonie przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Jedyny w swoim rodzaju, bo odbywa się po dwóch stronach granicy, w polskim i czeskim Cieszynie. Od samego początku, czyli już od 26 lat, jego celem jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego. W tym także międzynarodowych koprodukcji, które pozwalają jeszcze szerzej spojrzeć na kinematografię tej części Europy.
W ciągu minionego ćwierćwiecza Kina na Granicy my, jako strona czeska, zawsze trochę zazdrościliśmy naszym polskim kolegom, którzy oprócz bogatej oferty świetnych polskich filmów, w ostatnich latach potrafili również regularnie prezentować sekcję Polonica, składającą się z koprodukowanych filmów zagranicznych, często autorstwa cenionych międzynarodowych reżyserów, w których polski udział twórczy lub aktorski był w znaczący sposób obecny – przyznaje Martin Novosad, czeski dyrektor programowy Przeglądu. – Dzięki systemowi zachęt filmowych, który wreszcie ruszył w Czechach, od kilku lat również czescy producenci mogą wchodzić mniejszościowo w projekty zagraniczne. Rezultatem jest nieoczekiwana liczba międzynarodowych koprodukcji. Oczywiście nie mam tu na myśli wieloletniej współpracy filmowej ze Słowacją, która w przeszłości była bardziej harmonijna, ale działała też głównie na poziomie lokalnym.
W tym roku w programie cieszyńskiego Przeglądu pojawi się więc nowość: prezentacja międzynarodowych filmów z czeskim udziałem, w tym produkcji, które miały swoje premiery i zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach, między innymi w Wenecji, Haife, Salonikach, Sofii i Rotterdamie.
Z dumą prezentujemy sekcję Bohemica. Zaoferujemy w niej kilka udanych tytułów filmowych autorstwa ważnych międzynarodowych reżyserów. Cieszymy się, że istotnym wkładem w każdym z nich jest praca czeskich aktorów i innych twórców. Wiele z nich zdążyło już zdobyć liczne nagrody – dodaje Martin Novosad. – W pewnym sensie dzięki tym filmom poszerzamy nasz wpływ i znaczenie Czech w międzynarodowej kinematografii. Dla mnie inspirujący jest fakt, że nasi filmowcy są w stanie zaangażować się w bardzo różne tematycznie projekty, które badają granice człowieczeństwa, w tym kwestii związanych z migracją, dylematami moralnymi w ekstremalnych sytuacjach życiowych i oczywiście relacjami międzyludzkimi, w ich zetknięciu z różnymi wartościami i postawami. Wierzymy, że sekcja Bohemica stanie się stałą częścią programu Kina na Granicy i da widzom idealną okazję do zapoznania się z nagradzanymi filmami, które wnoszą tak satysfakcjonującą różnorodność artystyczną do kina naszych krajów.
Widzowie Kina na Granicy w ramach sekcji Bohemica zobaczą filmy:
Absence (reż. Ali Mosaffa; IRN/SK/CZ; 2021)
Endless Borders (reż. Abbas Amini; D/CZ/IRN; 2023)
Endless Summer Syncrome (reż. Kaveh Daneshmand; F/CZ; 2023)
Forever Hold You Peace (reż. Ivan Marinović; ME/RS/CZ/HR/MK/SI; 2023)
Oxygen Station (reż. Ivan Tymchenko; UK/CZ/SWE/SK; 2023))
Sea Salt (reż. Leila Basma; CZ/LB/QTR; 2023)
To The North (reż. Mihai Mincan; ROM/F/GRE/CZ/BLG; 2022)
Terezín (reż. Gabriele Guidi; I/CZ; 2023)
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 1-5 maja 2024 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż festiwalowych akredytacji.
Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/, na Facebooku: www.facebook.com/kinonagranicy i Instagranmie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/