Noc Kultury 2023 | Sprawdź, na co wybiera się Michał – specjalista IT
Noc Kultury już w ten weekend (3/4 czerwca)! Jakie plany na tą wyjątkową noc ma Michał (44 l.), specjalista IT z Lublina? Które punkty programu są na jego nocokulturowej liście?
Michał (44 l.) jest jednym z 3 laureatów konkursu „Pokaż nam swoją trasę Nocy Kultury”. Na co dzień zajmuje się wdrożeniami systemów informatycznych oraz pracuje w miesięczniku Pismo. W wolnym czasie lubi czytać książki, słuchać rocka i spacerować po lesie. Noc Kultury to zdecydowanie jego ulubiony festiwal – był już na 10 edycjach!
Na Noc Kultury od lat wybieram się wspólnie z rodziną, czyli żoną Magdą – nauczycielką – oraz dwójką dzieci – córką Zuzanną, która również udzielała się jako wolontariuszka w jednej z poprzednich edycji Festiwalu oraz synem Kajtkiem. Bardzo często w tych wyprawach towarzyszą nam przyjaciele. Spośród programu Nocy Kultury wybrałem te pozycje, które uważam, że spełnią oczekiwania każdego z nas. Moje to koncert w Rider's Pub, żony – taneczne, Zuzanny – teatralne, bo swego czasu występowała w teatrze w III LO oraz Kajtka – naukowe. Wszyscy razem zobaczymy wszystkie sztuki wizualne oraz weźmiemy udział w grze miejskiej – opowiada Michał.
Punkty programu wybrane przez Michała:
Światło | 19.00–02.00 | Baszta, ul. Królewska 8
ŚWIATŁO to przestrzenna instalacja powstała z setek plastikowych butelek z odzysku. To obiekt nie tylko do patrzenia, lecz również do przemyślenia – symbol odrodzenia i przemiany. Każda z tych butelek była już uznana za bezwartościową, ale dzięki recyklingowi i kreatywności zyskała nowe życie. Podobnie każdy z nas czasem może czuć się bezwartościowy i niedoceniany. ŚWIATŁO ma przypominać o ludzkim potencjale do przemiany i pozytywnego wpływu na świat. O zdolności i sile przekształcania własnego losu oraz rzeczy pozornie bezużytecznych w piękno i wartość. O odwadze łączenia kropek po swojemu.
Autorka: Ola Artyszuk
Ogród osobliwości & Przywale | 19.00–2.00 | ul. Szambelańska
Wizualna uczta dla zmysłów, która zaprasza do podróży pośród natury i sztuki. Głównym elementem tej instalacji będzie dywan z żywej trawy, który poprowadzi nas ulicą Szambelańską wśród staromiejskich kamienic. Nad głowami publiczności zawiśnie olbrzymi ogród osobliwości, który składać się będzie z organicznych form w postaci olbrzymich lampionów.
Autorzy: Studenci WA UMCS w Lublinie – Pracownia Scenografii pod kierunkiem Jarosława Koziary, Polub zieleń
Produkcja Warsztatów Kultury.
Rider’s Pub – Łączymy rockowe nuty | 19.00–02.00 | Rider's Pub, ul. 3 Maja 9
Hasłem tegorocznej edycji Nocy Kultury jest „Połącz kropki”, dlatego w Rider’s Pubie chcielibyśmy połączyć… rockowe nuty. Na naszej scenie zaprezentujemy lubelskie zespoły rockowe, kładąc głównie nacisk na te kapele, które stawiają swoje pierwsze muzyczne kroki, ale jednocześnie nie zapominając o formacjach z większym stażem. Po koncertowych setach rockowa odsłona Nocy Kultury w Rider’s Pubie zakończy się tradycyjnym jam session łączącym muzyków różnych pokoleń.
Autor: Rider’s Pub
Kryształy luminescencyjne | 19.00–02.00 | ul. Ku Farze
Gwiezdny pył rozpraszający się za przelatującą leniwie kometą rozsiał swoje zarodniki. Nieprzeliczone złoża magicznych kryształów bez opamiętania zaczęły wyrastać niczym grzyby po deszczu, pokrywając ściany wąskich uliczek Lublina i rozświetlając je feerią barw. W ten sposób krzemowe życie pojawiło się obok węglowego, na zawsze wiążąc swoje losy z Lublinem – Miastem Inspiracji.
Autorzy: Kamila Glinka, Szymon Czerniak
Moria – spektakl Justyny Malickiej / Teatru 19.99 | 19.00–20.00 | III LO,
Plac Wolności 4
Teatr 19.99 przy III Liceum Ogólnokształcącym zaprasza na przedstawienie „Moria”. To historia Abrama, który stał się Abrahamem, Izaaka, Izmaela, a także mężczyzn na hulajnogach. Z wiadomości od Boga: „Drogi Abramie. Stop. Proszę Cię. Stop. Wyjdź stąd, gdzie stoisz. Stop. Udaj się tam, gdzie Ci wskażę. Stop. Dam Ci liczne potomstwo. Stop. Nie zwlekaj. Stop. Na drogę włóż, co trzymasz w dłoniach. Stop. Napisałem do Ciebie, Ja, Twój Bóg. Stop”. Dokąd zmierzają, czy dotrą do celu, a może ktoś otrzyma spadek? Jednym słowem wszyscy spotkają się na szczycie.
Autorki i autorzy: Justyna Malicka, Teatr 19.99, III Liceum Ogólnokształcące
Ale Heca! – pokazy iluzji optycznych | 19.00–00.00 | Kawiarnia Ale Heca,
ul. Hipoteczna 5
Nasze mózgi są bardzo wyrafinowanymi narzędziami umożliwiającymi nam doświadczanie otaczającego nas świata. Takimi przez lata ukształtowała je ewolucja. Jednocześnie są jednak na pewne sytuacje zupełnie nieprzygotowane i nie tak trudno jest zmusić je do „zobaczenia” czegoś, czego w rzeczywistości nie ma albo przeoczenia rzeczy istniejących. Wszyscy, którzy chcieliby na własne oczy przekonać się o tym, jakie sztuczki może im zrobić ich własny mózg, będą mogli to zrobić, odwiedzając wystawę w kawiarni Ale Heca.
Autorzy i autorki: Uwaga! Naukowy Bełkot
Prezentacja nauki to sztuka: Pomidorowa, czy ogórkowa? | 22.00–22.15 | plac Łokietka / schody Ratusza
Jaka jest publiczność Nocy Kultury? Dużo o niej wiemy z przeprowadzonych badań, ale wiele jeszcze pozostaje tajemnicą. Jak bardzo jesteśmy do siebie podobni? Czy wiele nas różni i przede wszystkim – czy ma to znaczenie?
Autorzy i autorki: Zespół projektowy „Prezentacja nauki to sztuka”
Kwiaty zła | 19.00–02.00 | ul. Złota 5 – podwórko
Rośliny, a szczególnie kwiaty, kojarzone są zazwyczaj z delikatnym pięknem, miłym zapachem i łagodnością. Ale nie zawsze tak jest. Istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój. Uważaj na tym podwórku i nie daj się pożreć!
Autor: Jarosław Koziara
Taniec w powietrzu | 20.00–00.00 | plac Litewski
Zobaczymy podniebną wersję baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach przedstawioną z przymrużeniem oka – ten występ zaprezentuje grupa zaawansowana. Gwarantujemy mocne wrażenia i sporo śmiechu. Drugi pokaz pod tytułem „Show me how you burlesque”, inspirowany musicalem „Burlesque”, to niepowtarzalne show. Zaprezentuje go kadra Strefy Wysokich Lotów. Na scenie jednocześnie będzie występować aż 17 artystek. Oprócz tego pokazy solowe artystek ze Strefy Wysokich Lotów – ok 55 występów solowych dzieci i dorosłych w różnym wieku.
Autorzy i autorki: Strefa Wysokich Lotów
Wielokulturowy Lublin: śladami lubelskich protestantów – gra uliczna Fundacji Twój ruch | 19.00–20.30 | plac Łokietka – punkt informacyjny
Gra uliczna „Wielokulturowy Lublin: śladami lubelskich protestantów” to projekt dotyczący dziedzictwa okresu reformacji na Lubelszczyźnie. W trakcie gry uczestnicy odwiedzą miejsca, w których będą mieli okazję się zapoznać z historią szesnastowiecznego Lublina i dowiedzieć się o związanych z tą historią postaciach, a także poznać dziedzictwo architektoniczne okresu reformacji w Lublinie. Program oparty będzie na różnorodnych formach przekazu, m.in. na rozmowach ze świadkami historii, elementach wizualnych (film) i audio.
Autorzy i autorki: Fundacja Twój ruch
Cały program dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl
Noc Kultury | 3/4 czerwca 2023 | Stare Miasto, Lublin | wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Noc Kultury jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku.
Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.lublin.eu/lublin/esm2023.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Radio z Qlturą, Gazeta Wyborcza, Pismo. Magazyn Opinii, Magazyn Presto, Kultura Enter, dlaStudenta.pl, Onet.
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.
Ponadto w programie festiwalowym Warsztatów Kultury w Lublinie:
Wschód Kultury – Inne Brzmienia | 6–9 lipca 2023 | Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Carnaval Sztukmistrzów | 27–30 lipca 2023 | Stare Miasto w Lublinie
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 18–20 sierpnia 2023 | Stare Miasto w Lublinie